Asker de değişiyor

Asker de değişiyor

TSK, tarihinin en büyük değişimine hazırlanıyor. Ege ve 3. Ordu komutanlıkları lağvedilecek. Kuvvet komutanları, Genelkurmay Başkanı'nın yardımcısı olacak

Asker de değişiyor
16px
24px
25.08.2006 10:28
ABONE OLgoogle

Türk ordusu, Org. Hilmi Özkök'ün üzerinde uzun süre çalıştığı, Org. Yaşar Büyükanıt'ın da katkı verdiği devrim niteliğinde bir değişime hazırlanıyor. Kademeli uygulanacak köklü değişim planına göre, 4 orduya sahip Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda Ege Ordu ve 3. Ordu lağvedilecek, yalnız 1. ve 2. Ordu kalacak. Plan, karargahı İstanbul'da bulunan 1. Ordu ve karargahı Malatya'da bulunan 2. Ordu'yu "Doğu ve Batı Grup Komutanlıkları" haline getiriyor. Ülke bu iki ordunun görev sahasına bölünecek. Genelkurmay karargahının yapısı da değişecek.

DİRENEN TASFİYE EDİLDİ
ZAMAN içinde Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Genelkurmay Başkanlığı'nın çatısına çekilecek. Kuvvet komutanlıkları, Genelkurmay Başkan yardımcıları haline gelecek. Kuvvet komutanları yerine, birimlerden sorumlu yardımcılar olacak. Önemli bir değişiklik de, bütün kuvvetlerde ayrı ayrı bulunan, lojistik, istihbarat, eğitim gibi dairelerin de tek merkezden yürütülür hale getirilmesi. Alınan bilgilere göre, ilk aşamada plana içeriden direniş geldi. Harekat Başkanı emekli Korgeneral Köksal Karabay'ın bu nedenle pasif göreve atandığı ve erken emeklilik istediği belirtiliyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde