'Aragones daha yumuşak olabilir'

'Aragones daha yumuşak olabilir'

Ali Koç ve Şekip Mosturoğlu, Fenerle ilgi merak edilen her soruya cevap verdi...

'Aragones daha yumuşak olabilir'
16px
24px
27.10.2008 13:15
ABONE OLgoogle

Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Ali Koç, "Cumartesi günü değerlendirme yaptık. Sizlerin merak ettiği soruları ele almak üzere buradayız. Sorucağınız sorulara hemmen geçeceğiz. İlerde daha verimli nasıl çalışabiliriz bunları konuşacağız. Günde ortalama 39 sayfalık bir gazete sadece Fenerbahçe için çıkıyor. Konunun bizim tarafımızdan doğru dürüst anlatılmamasının sonuçları ortaya çıktı. Bu yüzden buradayız. Fenerbahçe gibi büyük bir markanın iletişim konusunda daha kurumsal olmasına karar verdik ve toplantıyı başlatıyoruz"

HABERLERİ BİRİNCİ AĞIZDAN ALACAKSINIZ

Şekip Mosturoğlu: "Bu toplantılar sayesinde haberleri birinci ağızdan alabileceksiniz."

ŞAMPİYON OLDUĞUMUZ SENELERDE DE YANLIŞLARIMIZ OLMUŞTUR

Ali Koç: "Bu konulara Cumartesi günü bir nebze değindik. Sadece şimdi değil şampiyon olduğumuz senelerde de yanlışlarımız olmuştur. Biz iç dünyamızda eleştirilerimiz yapıyorduk. Taraftar da bunları birinci ağızan duyamadığı için rahatsız oluyordu. Taraftarın da basından haklı haksız ağır eleştiriler okuması da durumu ağırlaştırdı."

LİDERİN 6, GALATASARAYIN 2 PUAN ARKASINDAYIZ

Ali Koç: "Futbol kaygan bir zemin. Bir çok kafadan bu sezon kaybedildi denirken, şimdi liderin 6 ve ezeli rakip Galatasaray'ın sadece iki puan arkasınzdayız. Çok şey kaybedilmedi demiştim ve haklı olduğumu da gördük. Ama olumlu gelişmeleri de olumsuzları da kısa vadeli değerlendirmek istemiyoruz. İçimize kapalı olan iletişim sistemimiz vardı. Herkes "kimler gidecek, kimler alınacak" gibi konularda odaklanmış durumdasınız. Kötü giderken de hoca gitmeli, futbolcu alınmalı gibi bir konumda değildik. Unutmayın teknik kadro takım performansından sorumlu. Son 7 hafta gördük ki geçen sezon harikalar yaratan futbolcularımız tanınmayacak haldeydi. Ama bunu aşabileceğimizi biliyorduk. Sezon başında hocamızla imza atarken neler hissediyorsak aynısını şimdi de hissediyoruz. Başka takımların acele kararlarla nasıl zararlar gördüğünü çok gördük, Sizler de bizler de gördük. Son iki hocamızla da sözleşmeleri tamamlanana kadar çalışmamızı devam ettridik. Şu anda da hoca ve futbolcular için yargıya gitmeye karar yok. Sizlerin deyimiyle, "Tarihi başarısızlığın" yaşandığı bir ortamda bile liderin sadece 6 puan gerisindeyiz.""

Ali Koç: "Futbol takımımızın eski günlerine dönmesi ve tribünlerimizin eski halini alması için var gücümüzle çalışıyoruz."

ELEŞTİRİLERİMİZ SERT DEĞİLDİR

Şekip Mosturoğlu: "Açıklamalarımız için "sert" deniyor. Sekiz haftalık periyotta hakem hatalarını hiç söylemedik. Sebebi de olmusuz neticeleri bu konuya bağlamamaktı. 5-2'lik galibiyetin ardından medenize hakem hatalarını anlattık. Sayın Adnan Polat'ın hakem yorumları da kendisine aittir. Ben yorum yapamam. Ama bizim eleştirilerimiz sert değildi. Biz futbolda bir güven ortamının oluştuğuna inanıyoruz."

HAKEMLERİMİZ DE GELİŞSİN İSTİYORUZ

Ali Koç: "Bizim arzumuz Türkiye'deki futbol standardının geliştiği bir ortamda hakemlerimizin de standart olarak gelişmesi. Yerel ligdeki performanslarınnı düşük olduğunu düşünüyoruz. Nasıl bizler hata yapıyoruz, hakemler de hata yapabilir. Ama biz konunun daha ciddi ele alınması ve daha yakından takip edilmesini arzuluyoruz. Yoksa tabii ki hakem hataları olacaktır."

TARAFLAR BİRBİRİNİ YETERİ KADAR TANIMIYORDU

Şekip Mosturoğlu: "Yeni bir sistem ve yeni bir hocayla sezona başladık. Taraflar birbirini yeteri kadar tanımıyorlardı. Bizim çalışmalarımız takımdaşlık duygusunu geliştirmek üzerine ve başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Bugün futbolcularla teknikn ekibin anlayış noktasının daha yoğun olduğunu görüyorum. Çalışmalarımız bu şekildedir ve sürüyor. Takımdaşlık ve dayanışmanın üst seviyeye çıkartılması için vargücümüzle çalışıyoruz."

7 HAFTALIK BİR DEĞERLENDİRME KİM OLURSA OLSUN ERKEN OLURDU

Ali Koç: "Hoca kim olursa olsun, 7 haftalık bir değerlendirme çok erken olur" demek istedim. Bazen futbolcularımız bile kendilerini tanıyamaz halde oldular bunu, gözlemledik. Takım duygusu yardımlaşma olunca özgüven de yerine geliyor. Aragones'in bu işin üzerinden kalkar kalkamaz kısmını cevaplamak haddime değil. Hocamız gerekli müdahaleleri yapıyor, yönetim de yapıyor, futbolcular da yapıyor. Tribünde desteğini verince sonuç alınıyor. Çok mucizevi şeyler yapmadık."

BİR GRUP TARAFTAR KAOS YARATMAK İSTİYOR

Ali Koç: "Fenerbahçe tribünlerinde bir grup taraftar kaos yaratmaya çalışyor. Bu söz konusu. Üst Maraton'da biliyorsunuz kombineler satılıyor ve taraftarımız ciddi paralar veriyor. Buralar kolay edinilen yerler değil. Fenerbahçe Stadı'na gelen herkesin, kendi biletinde yazan yerde maç seyretmesini sağlayacak ortamı yaratmak istiyoruz. Bunun sene başında sekteye uğradığını gördük. Elimdeki dosyada, şikayetler ve tehditler var. Seyircimiz yerlerinde maç izleyemediklerini ilettiler. Biz de bununla ilgili girişimlerde bulunduk. Ama bundan fayda sağlamak isteyen ve hatta Kocaeli'nde atılan gole dahi sevinmeyen bir grup taraftar tribünleri bölmeye yönelik girişimlerde bulundu. Grup kim olura olsun, yönetim olarak bu zihniyet ve anlayışın karşısında duracağız. Bazı arkadaşlar da çko ağır yazılar yazıyorlar.

Bu tavrınız bu zihniyete ve kaos ortamına hizmet etmektir. Konu sizlerin yansıttığı gibi basit değil. Ama çıkıp konunun nasıl olduğunu anlatmadığımız için de kendimizi eleştiriyoruz. Tek tip taraftar yaratma arzumuz kesinlikle yok. Bizler de tribünden geldik buna ilk biz karşı çıkarız. Bu seneye yönelik olarak Maraton'da yapılan sıkı güvenlik önlemleri sebebiyle taraftar maça geç girdiklerini söylüyor. Galatasaray maçına kadar beş kapı daha ekleyeceğiz. Bağıran taraftarımızı da rakip taraftarın iki tarafına yerleştirmek gibi gelecek sezon için bir çalışmamız var."

SÖZLEŞMELERİ BEN HAZIRLAMIYORUM

Şekip Mosturoğlu: "Değişik defalar kouştuk. Şöyle bir eleştiri geldi Guiza'nın 18 milyon maliyeti var ve 34'e kulübü satın alınabilirdi. Mallorca'nın kaça satıldığını ya da satılabileceğini bilmiyoruım ama 250 milyon euroluk bir borcu olduğunu biliyorum ve alanda 284 milyon euro altına girer ve bunun kıyaslanmasını şaşırtıcı olarak görüyorum. Bu şaşırtıcı ve maksatlıdır. Ben Fenerbahçe'nin Asbaşkanı'yım sözleşmeleri ben hazırlamıyorum. Yurt içi ve yurt dışından avukatları var. Ben bu klulübün hiç bir zaman avukatlığını yapmadım. Sadece Ortega davasında danışmanlık yaptım. Guiza için Uruguay'da bir kulübe ödeme yapılmadığını biliyorum. Guiza'ya Mallorca için ödenen bedel 14 milyon euro. Menajerlik masraflarını bilmiyorum. Aurelio'nun opsiyon hakkı çift değil tek taraflıydı. Sonra CAS'ta alınan kararla sözleşmelerde FIFA için de geçerli olan tek taraflı opsiyon çift taraflı oldu. Bu FIFA'da ve CAS'ta tartışma halindedir. Bu tek taraf Türk hukuk sisteminde geçerlidir. Aurelio için de 5 milyon 250 bin dolar tazminat istemiyle bir hukuk girişimi başlattık. Behrami ve Matuzalem ile de örnek davalar var devam eden. Tek taraflı sözleşmelerin yeniden düzenlenmesi ile ilgili bir gelişme söz konusu değildir."

GUIZA, EMRE, BURAK FORMASI YOK Kİ

Ali Koç: "Maksatlı haberlerle ilgili bir iki örnek vermek istiyorum ve bunları ileride aşacağımızı düşünüyorum. Mesela Burak Guiza ve Emre formaları satılmıyor şeklinde bir haber yapıldı. Biliyorsunuz insanlar da okuduklarıyla kanaat getiriyorlar. Fenerium'un bu kadar kötü bir ekonomik ortamda sadece %10 gerilemesini şu şekilde de anlatılabilir, "Bu ekonomik ortamda ne kadar iyi idare ediliyor ki sadece bu kadar geriledi." Ama siz olmayan "Guiza, Emre, Burak formaları satılmıyor" dediniz. Böyle formalar yok ki, taraftar formayı alıyor istediğinin adını yazdırıyor."

AURELIO GİTTİKTEN SONRA GİRİŞİMİMİZ OLMADI

Şekip Mosturoğlu: "Bir kere Aurelio'nun adının yanına takımını TFF yazmadı ve bu da tezimizin doğruluğudur. O zaman lisansı çıkmamıştı. Sonra da geçisi lisans aldığı için Betis adı yazıldı. Hayır Aurelio gittikten sonra bir daha bir girişimimiz olmadı."

KAZIM İLE HOCAMIZ ARASINDA BİR SIKINTI YOK

Ali Koç: "Kazım kadroya alınmadığı, ve forma konusu yüzünden Aragones ile arası kötü durumu alevlendi. Ama son maçta da kadrodaydı. Forma ile ilgili ceza verilmişti. Bunu komuoyuna açıklama gereği duymuyoruz. Kazım ile Aragones arasında spesifik bir sıkıntı var mı? Kesinlikle yok. Ama 3 kulvarda olduğunuz bir süreçte insanlar arasında ayrılıklar olabilir, olacaktır da. Sonuçta takım ruhu ve hüviyeti Fenerbahçe'de her geçen gün daha da iyi bir şekilde ilerliyor. Hocamızla da oyuncumuzun bir sıkıntısı olmadığını biliyoruz."

FIGEL ALEX VE LUGANO'NUN SÖZLEŞMELERİ İÇİN BURADA

Şekip Mosturoğlu: "Figel Alex ve Lugano'nun sözleşmelerini uzatmak için burada. Pasel neden burada bilmiyorum. Zaman zaman geliyor."

Ali Koç: "Bu menajer arkadaşlar her zaman gelip gidiyor ve işler kötü gidince göze batıyorlar. Rutin dışı bir gelişme yok."

KADROMUZU KORUYARAK GÜÇLENDİRECEĞİZ

Şekip Mosturoğlu: "Alex ve Lugano dışında sözleşmesi bitecek futbolcularla da ilgili girişimler başlatıldı. Bu bir süreç ve çok değişkenler biraraya gelerek transferler oluyor. Ben kadromuzu koruyarak güçlendireceğimize inanıyorum."

GERÇEK TARAFTAR MUTSUZLUĞA SEVİNMEZ

Ali Koç: "Fenerbahçe'nin mutsuzluğu hiç bir gerçek Fenerbahçe taraftarının mutluluğu olamaz. Konuşmamın başında da belirttiğim gibi bir kaos ortamı yaratılmaya çalışılıyor. Sportif başarı biraz süreklilik elde edilince olacaktır. Ama marifet kötü günde destek vermek. Taraftarı bu konuda çok bilinçli olmaya davet ediyorum. O insanlar kesinlikle çoğunluğu yansıtmıyorlar. Biz de taraftarız. Marifet kötü günde birlik ve beraberlik sağlamak. Bunu yapınca ne kadar büyük zorlukları atlattığımızı biliyoruz.

SPONSORLARA ŞAPKA ÇIKARTMAMIZ LAZIM

Ali Koç: "Son yıllarda özellikle de Batı'da sporun yüksek kitlelere ulaşması şirketlerin ilgisini çekmiş durumda ve sponsorluk yapmaya çalışıyorlar. Bu bağlamda gerek Ülker gerekse de diğerlerine şapka çıkartmak lazım. Başarıyı da istiyorsak Başkanımızın da söylediği gibi ekonomik güç olmadan olmaz. Bunun en güzel örneği de sponsorlarla büyük bölümü yapılan stadyumumuzdur."

ARAGONES DAHA YUMUŞAK OLABİLİR

Ali Koç: "Hocamızın ruh halini sordunuz, inanılmayacak derecede futbolla yatıp kalkan hatta Samandıra ve evi dışında hiç bir yere gitmeyen biri. Takım üzerinde 24 saat ekibiyle çalışan biri. Sert mizaçlı biri, Bana soracak olursanız daha yumuşak olabilir. Ama tek kusuru da sert mizaçlı olması olsun. Guiza için söz söylemeye gerek yok. Emre'nin kalitesi tartışılmaz. Tartışılan sakatlığıdır. Biz Emre'nin katkısını ve sakatlığının geçtiğini düşünerek karar verdik. Kayseri maçında normal saktlığının dışında bir sakatlık yaşadı. Gerçek Emre de ortaya çıkacaktır. Burak da son derece yetenekli. Zaman içerisinde onun da gerçek futbolunu göreceğiz. İleride de kaza olabilir. Olacaktır. Ama önemli olan takım ruhu gelişmiş ışık veren bir takımdır. İşler yolunda ama herşey toz pembe değil. Ama nasıl hoca için değerlendirmek için erkense transferlerimizi futbolcularımızı da değerlendirmek için erken diyoruz.

HİÇ BİR ZAMAN LİMİT DIŞINDA TRANSFER YAPMADIK

Şekip Mosturoğlu: "Bütçemizdeki transfer limitimiz belli ve açığa hiç transfer yapmadık. Ali Koç'un da dediği gibi kısa değerlendirmelerde başarılı olamayız. Deivid "Geldiği sene gitsin, Lugano stoper değil" deniyordu. Şu anda 6+2'nin oyuncuları Maldonado ve Josico'nun yeterince performanslı olmadıkları değerlendirmesi yapılıyor. Dönemsel değerlendirme olmamalı."

FUTBOLCULARIMIZ İLETİŞİME GİRECEKLER

Ali Koç: "Maçlardan sonra ve hafta içlerinde Fenerbahçe markasına yakışır şekilde futbolcularımız iletişime girecekler. Yıldızlarımız var ve kullanmamız lazım. Bu işin bir tarafı, ama seviye de o kadar çok düştü ki, iyi haber haber olmuyor. İlla bir skandal birşey olmazı lazım. O zaman da ilişkiler zarar görüyor. İş şok ve skandal üzerine olunca çok çiğleşiyor. Hepimiz basitleşiyoruz. Hem siz hem de biz el ele vererek seviyeyi yükseltmemiz lazım. Testiyi taşıyanla kıranı ayırt etmemiz lazım. Zaman zaman arayıp bilgi alamadığınız da biliyoruz bunları da aşacağız."

İSTİKRARI YAKALADIK

Şekip Mosturoğlu: "Artık "Fişini çektik, yolladık, cezayı verdik" gibi bir dönem yok. Daum ile istikrarlı olduk. Sözleşme bitince yollarımızı ayırdık. Zico ile de aynı. Aragones ile de iki yıllık yaptık. Her hafta çıkıp arkasındayız dememize gerek yok. Bugün hangi teknik direktörü süresinden önce bitirirseniz belli zorlujklar problem olur. Bu da çalışmadığı dönemin ücretini almasıdır. Sizlerden uzak kaldığımızda söylenen ilk 4 ayda sözleşme biterse tazminat yok ama hayı yok böyle birşey. O dört aylık şey vergisel anlamdadır. Tazminat ile ilgili değil."

BAŞKANIMIZ DEVAM ETMELİDİR

Ali Koç: "Başkan aday olacak mı olmayacak mı? Bunu aramızda hiç konuşmadık. Başkan devam etmeli diye düşünüyorum. Kongre ve taraftarın da bu şekilde düşündüğünü biliyorum. Bugünden o güne çok şey olur. Herşey anlık değişebiliyor. Ali Koç, bir taraftar olarak soruyorsanız, başkanımız ve tecrübeli yönetimimiz devam etmelidir."

APPIAH KARARI KASIM SONUNDA ÇIKABİLİR

Şekip Mosturoğlu: "Appiah'ın sağlık sorunundan sonra devre arasındaki transfer penceresine kadar hiç bir sorunumuz olmadı. Appiah'dan yararlanamayacaktık ve kolaylık istedik. O zaman 6+1 vardı. Luciano, Washington gibi isinmler bize kolaylık sağlamıştı ama Appiah bunu kabul etmedi. Sonra 6+2 çıkıncı Appiah korunarak Maldonado alındı. Appiah'ın da ücreti Nisan'a kadar ödendi. O da biz de FIFA'ya başvurduk. O sözleşmeyi bitirmek istedi. Bu tasarrufu Fenerbahçe yapmadı. FIFA artık bunun olamayacağını ve tazminat sürecinin başladığına karar verdi. Tahmin ediyorum Kasım'ın sonuna doğru FIFA karar verecek ve işler o zaman netleşecek."

UEFA'YA KATILIRSAK İKİ GURUR BİRDEN YAŞARIZ

Şekip Mosturoğlu: "Kadıköy'de UEFA finali olsa olsa bize gurur verir. Çünkü orası bizim stadımız. Rakiplerimiz hedef koyuyor, burada final oynamak için ama bu bize gurur veriyor, ne kadar iyi bir stat yaptımızı bir kez daha görüyoruz. Şampiyonlar Ligi'nden UEFA'ya dönersek o zaman iki kat gurur duyarız stadımızda kupayı kaldırırız."

Şekip Mosturoğlu: "Josico'ya iki maç yaptırıp izletip aldıysak burada üç yanlış var. Bunu söyleyen en hafif şekilde söylüyorum bizi hafife alıyor, bu söz konusu olamaz."

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde