Anadolu Efes, Romanya'dan çekildi

Anadolu Efes, Romanya'dan çekildi

Efes, toplam yurtdışı bira faaliyetleri içindeki ciro payı sadece yüzde 4’ü bulan Romanya bira operasyonunu Belçika-Brezilya bira devi InBew’e 21 milyon Euro’ya devrediyor.

Anadolu Efes, Romanya'dan çekildi
16px
24px
30.05.2006 13:18Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Efes Breweries International NV ve InBev tarafından 2000 yılında yüzde 50-50 ortaklıkla kurulan Interbrew Efes Brewery’deki yüzde 50 hissesini ortağına devreden Efes, Rusya ve odaklandığı diğer pazarlarda büyümeyi planlıyor. Hisse satış anlaşmasının önümüzdeki dönemde imzalanması bekleniyor.

YENİ PAZARLARA ODAKLANACAK

Efes Bira Grubu Başkanı Ahmet Boyacıoğlu, Efes’in Romanya bira operasyonunun toplam yurtdışı bira faaliyetleri içindeki ciro payının ancak yüzde 4 seviyesinde olduğunu belirterek şunları söyledi: "Romanya bira pazarının büyüme hızı faaliyetde bulunduğumuz diğer pazarlarla karşılaştırıldığında düşük seviyede. Romanya’da InBew ile 2000 yılında yapmış olduğumuz ortaklık anlaşmasından doğan hisse satış opsiyonumuzu kullanmak suretiyle, yeni satınalmalar ile son dönemde konsantrasyonumuzun arttığı ve gelecekte de hızlı büyümesini sürdürmesini beklediğimiz öncelikle Rusya olmak üzere diğer pazarlarımıza daha fazla odaklanma imkanı elde edeceğiz."

INBEW KONTROLÜ ELE ALIYOR:
Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi’nin Hollanda’daki iştirakı Efes Breweries International N.V. ile dünyanın volümde en büyük bira üreticisi InBev, 2000 yılında yüzde 50-50 ortaklıkla Interbrew Efes Brewery’yi kurmuşlardı. Şirketteki Efes’e ait olan yüzde 50’lik kısmı 20,79 milyon Euro’ya satın alarak şirketin tüm kontrolünü ele geçiren InBevden yapılan açıklamada ise "Bu işlem Inbew’e, Romanya operasyonlarında tam kontrol, ve böylece Romanya bira pazarında gelecek fırsatlarını yakalamak için daha fazla özgürlük verecek" denildi.

MARKALAR DEVAM EDEBİLİR

Ahmet Boyacıoğlu, hisselerin devrinin ardından Romanya’da üretilen Efes Pilsen ve Caraiman markalarıyla ilgili olarak "2000 yılından bugüne kadar InBew sistemi içinde lisans altında üretilip satılan Efes Pilsen ve Caraiman markalarımızın yine InBev sisteminde lisans altında üretilip satılmasına yönelik görüşmeler devam ediyor" diye konuştu.

INBEW 3 FABRİKA SAHİBİ

InBev, Romanya’da tamamen kendisine ait olan 2 bira fabrikasına daha sahip. InBew’in fabrikaları Romanya’nın Baia Mare ve Blaj kentlerinde bulunuyor. Interbrew Efes Brewery’nin de tek sahibi olan InBew’in Romanya’daki fabrika sayısı 3’e çıktı. 2005 yılında şirketin Bergenbier ve Noroc markalarıyla Romanya’daki pazar payı yüzde 16,6 civarındaydı. Stella Artois, Becks ve Brahma markalarının sahibi InBew, volümde dünyanın en büyük bira üreticisi konumunda. Batı Avrupa’da bira tüketiminde gerilemeyle karşılaşan şirket, Güney Amerika, Doğu Avrupa ve Asya’da büyüme arayışında. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde