Altınyıldız 50 milyon YTL'lik tahvil ihracı planlıyor

Altınyıldız 50 milyon YTL'lik tahvil ihracı planlıyor

Her yıl olağan genel kurul toplantısında "ne olur ne olmaz" diye mutlaka bir tahvil ihracı kararı alan Boyner Holding'in iştiraki Altınyıldız, geleneği bozmadı. Ancak bu sefer...

Altınyıldız 50 milyon YTL'lik tahvil ihracı planlıyor
16px
24px
31.03.2006 17:36
ABONE OLgoogle

Ancak bu sefer, Türkiye'de artık yavaş yavaş vdf, TAV gibi kuruluşlarla örneklerini görmeye başladığımız üzere özel sektör tahvil ihracı için uygun koşullar olduğu da dikkate alındı. Altınyıldız'ın dün yapılan Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda bir defada ya da değişik zamanlarda 50 milyon YTL'ye kadar tahvil ihracı konusunda Yönetim Kurulu'na yetki verildi. Boyner Holding ve Altınyıldız Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner ise bu yönde her yıl standart olarak karar alındığını, ancak bu kez tahvil ihracının gerçekleşme olasılığının yüksek olduğunu söyledi. Son bir hafta içerisinde Volkswagen Doğuş Tüketici Finansmanı (vdf) 160 milyon YTL, TAV ise 750-900 milyon dolar arasında tahvil ihracı için yetki vermişti.

Yurtdışından talep geliyor

Ümit Boyner, "Yıl içinde tahvil ihracı gerekirse tekrar genel kurul toplanmasın, pratik olsun diye her yıl standart olarak böyle bir karar alınır. Ama bu yıl şöyle bir gerçek var, tahvil ihracı ile ilgili teklifler  de alıyoruz" dedi. Türkiye'de uzun zamandır tahvil ihraç edilemediğini hatırlatan Boyner, bugün artık özellikle yurtdışından Türk özel sektör tahvillerine talep oluştuğunu söyledi. "Ama bu, şu anda hemen bir tahvil ihracına çıkacağımız anlamına gelmiyor" diyen Boyner, teklifleri değerlendirebileceklerini, çünkü iki yıl öncesine göre açık bir piyasa oluşmaya başladığını söyledi.

Türkiye'deki bu olumlu havanın sürmesiyle özel sektör tahvil ihraçlarının artacağını ifade eden Boyner, "Özellikle yabancılarla çalışan aracı kurumlardan talep geliyor, tahvil ihracı düşünüp düşünmediğimizi soruyorlar" diye konuştu. Tahvil ihracının uzun vade nedeniyle banka kredisinden daha avantajlı olduğunu ve genellikle yatırımların finansmanında kullanıldığını kaydeden Boyner, "Tahvil ihracı kararı aldık ve bu olabilir, imkanları araştırıyoruz" dedi.

Yabancılara hisse satmıştı
Önümüzdeki dört yıl içinde yurtiçi ve yurt dışı satış hacmini yüzde 40 artırabilmek için yatırım sürecine giren Boyner Holding, bunun için bir süre önce yabancı fonlara hisse satmıştı. Boyner Holding Boyner Mağazacılık'ta sahip olduğu 4.3 milyon YTL, iştiraki Altınyızdız Mensucat da 1.5 milyon YTL nominal değerli ve dolaşımda olmayan hisseleri 3.46 YTL fiyatla yurtdışında bulunan dokuz kurumsal yatırımcıya 20 milyon 277 bin YTL karşılığında vermişti. Holding buradan elde ettiği geliri, daha sonra yatırıma dönüştürebilmek için şirketin sermaye artırımında kullanmıştı. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde