Altın yatırımcının yeni gözdesi

Altın yatırımcının yeni gözdesi

Adana Kuyumcular Odası Başkanı Salih Talay, fiyatlardaki yükselme trendinin yarattığı beklenti ve konut kredisi faizlerindeki artışın altını yeniden yatırım aracı haline getirdiğini bildirdi.

Altın yatırımcının yeni gözdesi
16px
24px
08.08.2006 11:26
ABONE OLgoogle

Talay, AA  yaptığı açıklamada, ons fiyatı 700 dolara kadar çıkan altının, son dönemlerde 650 dolara kadar gerilediğini, ancak buna rağmen yatırım aracı olarak en makul seviyeye geldiğini bildirdi.

Türkiye'de son 2 yıldır gayrimenkula yönelen yatırımcının, konut kredisi faizindeki yükselişle birlikte yeniden altına yönelmeye başladığını ifade eden Talay, şunları söyledi: 'Altın piyasası son yılların en durgun dönemini yaşarken geçen aylarda birden yükselen fiyatlar, yatırımcı açısından şok etkisi yarattı. Elinde altını olan kazandı, konut almak için yastık altındaki altınlarını elden çıkaranlar ise üzüldü.'

Talay, altındaki son düşüşün sürekli olmayacağını tahmin ettiklerini belirterek, 'Yatırım aracı olarak altın en makul seviyesine geldi. Bundan daha aşağı düşeceğini tahmin etmiyor, aksine, Ortadoğu'daki gelişmelere bağlı olarak yükselişe geçeceği beklentisi etkisini artırıyor. İsrail'in Lübnan'a saldırısıyla başlayan savaş Ortadoğu'yu sararsa dolar düşecek, altın yükselecektir. Altının ons fiyatının 800 dolara kadar yükseleceğini tahmin ediyoruz' diye konuştu.

Dış dinamiklerin yanı sıra yurtiçinde yaşanan gelişmelerin de altın fiyatlarında belirleyici olduğunu anlatan Talay, 'Önünüzdeki yıl iç dinamikler açısından hareketli geçecek. Cumhurbaşkanlığı seçimi, genel seçimler piyasayı bire bir etkileyecek, altın sektörü de bundan nasibini alacak. Altında iniş çıkışlar her zaman yaşanacak, ancak, bugünkü seviyenin altına düşeceğine ihtimal vermiyoruz' dedi.

YAZLIKÇILAR VE KREDİ KARTLARININ ETKİSİ

Son dönemlerde düğünlerin azalmasıyla sektörde başlayan durgunluğun, altının yükseleceği tahminleri nedeniyle yeniden canlanmaya başladığına dikkati çeken Talay, 'Ağustos sonundan itibaren yazlıkçıların ve yaylalarda tatile gidenlerin kente gelmesiyle birlikte daha fazla hareketlilik bekliyoruz' dedi. Talay, son yıllarda kuyumcuların, bankaların yaptığı yüzde 3-6 oranındaki kesintinin karşılanması halinde kredi kartıyla da alışveriş imkanı sunduğunu belirterek, şunları kaydetti: 'Kuyumcularda kredi kartıyla hatta taksitle satış yapılması tüketiciye cazip geliyor. Çünkü, Türk halkında kredi kartı kullanma alışkanlığı artık her yerde var. Bu nedenle kredi kartına yöneldik.'

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde