Almanya KKTC ile resmi ilişki kurdu

Almanya KKTC ile resmi ilişki kurdu

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Almanya'da Dışişleri Bakanı Frank - Walter Steinmeir ile biraraya geldi. Almanya, Talat'ı KKTC'nin 'seçilmiş başkan'ı olarak kabul etti.

Almanya KKTC ile resmi ilişki kurdu
16px
24px
09.06.2006 16:11
ABONE OLgoogle

Görüşme, Almanya'nın KKTC'yi tanıdığı anlamına gelmiyor, ancak uzmanlar temasların önemine işaret ediyor.
 
Ziyaretle, Avrupa Birliği'nin İngiltere'den sonraki ikinci ağır topu olan Almanya da KKTC ile 'resmi bir ilişki' kurmuş oldu.
 
Görüşme, Kıbrıs Rum yönetiminin engellemesiyle karşılaşmamak için çok gizli bir şekilde ayarlanmıştı.
 
Berlin'de yapılan görüşmenin ardından KKTC Cumhurbaşkanı Talat, "ilk kez doğrudan görüşme oldu, bu ilgi gösterdiklerinin kanıtıdır... Çözümden ve birleşmeden yana, barıştan yana olduğumuzu anlattık" açıklamasında bulundu.
 
Talat, görüşmede KKTC'ye yönelik izolasyonların da gündeme geldiğini, Steinmeir 'a izolasyonların kaldırılmasının önemini anlattığını söyledi.
 
Mehmet Ali Talat, 'destek sözü alıp almadığı' yönündeki bir soruya da "ilgi duyuyorlar, çözüm istiyorlar" yanıtını verdi.
 
KKTC Cumhurbaşkanı, Berlin ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, 'iki kez ABD dışişleri bakanlarıyla görüştüm. İngiltere'de görüşmelerim oldu. ABD'den Temsilciler Meclisi üyeleri KKTC'yi Ercan Havaalanı'na inerek doğrudan ziyaret etti. Önümüzdeki aylarda İngiltere Başbakanı'nın beni davet etmesi söz konusu' demişti.
 
Talat, Steinmeier ile yapacağı görüşmenin de bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, 'tüm bunlar Kıbrıs Rum kesimini izolasyon tavrından uzaklaşmaya itecek tutumlardır' ifadesini kullanmıştı.
 
İlk ülke İngiltere oldu
 
Mehmet Ali Talat, 25 ocakta da, Cumhurbaşkanlığı makamında İngiltere eski Dışişleri Bakanı Jack Straw ile görüşmüş, Rumlar sert tepki göstermişti.
 
Görüşmenin ardından açıklama yapan Straw, Kıbrıs sorununun çözümü için müzakerelerin başlaması gerektiğini söylemiş, "bütün uluslararası toplumun hedefi adada kalıcı bir çözüme ulaşmaktır' demişti.
 
İngiliz Bakan, Kıbrıs ziyaretini BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın iyi niyet misyonu çerçevesinde değerlendirmek gerektiğini belirtmişti.
 
Straw, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı makamında ziyaret etmesinin 'KKTC'nin siyasi düzeyinin yükseltilmesi' anlamına gelmediğinin altını çizmiş ve 'bu, bizim Kıbrıs politikamızın değiştiği anlamına da gelmez' diye konuşmuştu. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde