Alman makine sektörü 7 bin mühendis arıyor

Alman makine sektörü 7 bin mühendis arıyor

Avrupa Birliği'nin ortak uçak şirketi Airbus'un aradığını duyurduğu 600 mühendisin ardından Alman Makine ve Tesis Yapımı sektörü de 7 bin mühendise ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Alman makine sektörü 7 bin mühendis arıyor
16px
24px
24.07.2006 17:15Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

Almanya'da şirketler niteliksiz işçileri çıkarırken, başta mühendis olmak üzere kalifiye eleman arıyor. Avrupa Birliği'nin ortak uçak şirketi Airbus'un aradığını duyurduğu 600 mühendisin ardından Alman Makine ve Tesis Yapımı sektörü de 7 bin mühendise ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Alman makine sektörünün 7 bin mühendise ihtiyaç duyduğu bildirildi. İhracat rekoru kıran Almanya'nın en önde gelen sektörlerinden olan makine sektörü, eksik mühendisler yüzünden gereken verimlilikte çalışamıyor.

Alman Makine ve Tesis Yapımı Birliği (VDMA), sektörde hizmet veren 3 bin şirket arasında sektörel yoklama yaptı. VDMA, yoklamanın sonuçlarını Frankfurt'ta yaptığı bir açıklamayla duyurdu.

Alman Haber Ajansı DPA'nın aktardığına göre, yeterli mühendis olmadığı için sektör taahhütlerinin ancak yüzde 60'ını gerçekleştirebiliyor. Kalan yüzde 40'lık bölümünü başka sektörlere devretmek zorunda kalıyor ya da geçici ve verimsiz işçi çalıştırıyor. Alınan siparişler vaktinde yetiştirilemiyor. Üretim merkezlerinin yüzde 12'si ise mühendis eksikliği yüzünden yurt dışına taşınmış.

Makine sektörü şirketlerinin yüzde 50'si mühendis problemini üretimin önündeki en büyük engel olarak görüyor. Mühendis arayan branşların başında elektrik ve yönetim mühendisliği, enerji, madencilik, uzay ve hava sanayi ile ekonomi mühendisliği geliyor.

Alman Makine ve Tesis Yapımı Birliği'nin yoklamasına katılan şirketler, mühendis eksikliğini şu nedenlere bağlıyor: Mesleki bilgi eksikliği (yüzde 39), iş tecrübesi eksikliği (yüzde 29), yüksek ücret talebi (yüzde 27). İş başvurusunda bulunan mühendislerin büyük çoğunluğu ise başka bir şehre taşınmayı reddettikleri için işe alınmıyor.

VDMA, mühendis eksikliğinin büyük bir problem olduğuna dikkat çekerek, hükümetin bu konuda adım atmasını istedi. Birlik, daha fazla mühendis eğitimine ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Alman Makine ve Tesis Yapımı Birliği, mühendis adaylarının özellikle Rusça ve Çince öğrenmelerinin avantaj olacağını belirtti.

Sektördeki problemlere rağmen ihracat rekorları kırmaya devam ediliyor. Alman makinecileri, 2006'da da ihracat rekoru bekliyor. Sektörün yıllık cirosu ise 160 milyar Euro civarında. Almanya makine sektöründe toplam 862 bin mühendis çalışıyor.

Frankfurt/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde