Alaton, Faruk Şen için ne dedi?

Alaton, Faruk Şen için ne dedi?

Alaton'a destek veren yazısından dolayı işinden olan Faruk Şen'e Alaton'dan mesaj..

Alaton, Faruk Şen için ne dedi?
16px
24px
04.07.2008 08:06
ABONE OLgoogle

Alarko Holding Denetim Kurulu Başkanı İshak Alaton'un, Referans'ta yayınlanan "Avrupa'nın Yeni Yahudileri Türkler" yazısıyla Almanya'da görevine son verilmek istenen Faruk Şen'e destek amacıyla yazdığı mektubu yayımlıyoruz. Mektup, Kuzey Ren Vestfalya eyaleti Uyum Bakanı Armin Laschet ve Türkiye Araştırmaları Merkezi İcra Kurulu Üyelerine gönderildi. 
 
Sayın Bakan Laschet,
sayın İcra Kurulu Üyeleri,

 
Faruk Şen'in 19 Mayıs 2008 tarihli "Referans" gazetesinde yayınlanan makalesine yönelik Alman kamuoyunun, siyasi çevrelerinin ve Türkiye Araştırmalar Merkezi Yönetim Kurulu'nun tepkilerini görülmemiş bir şaşkınlıkla öğrenmiş bulunuyorum.

Sayın Bakan Laschet, sayın vakıf müdürleri, Bay Şen'in hakkında peşin bir karara varmamanızı rica ediyorum. Faruk Şen karşılaştırmasında Musevileri karalamak istememiş, daha ziyade cesaret sahibi olduğunu göstermiştir. Türkiye'deki devlet bürokrasisi tarafından Musevi, Hıristiyan ve Sünni olmayan azınlıkların karalandıkları bir zamanda özellikle Musevi kökenli girişimcilerin küçük düşürüldüğünü kamuoyuna açıkladım. Bunun üzerine özellikle şahsım ve genelde Musevi azınlık aleyhinde benzeri görülmemiş bir kampanya başlatıldı. Eleştirime karşılık olarak bir dizi medya organı devlet tarafından iş aldığım sürece çekingen davranmamı tavsiye ettiler.
 
Düşmanlık yok
Yabancı korkusu ve Musevi düşmanlığının damgasını vurduğu bu havada Faruk Şen beni desteklemiş ve Türkiye, Almanya ve tüm dünyada büyük saygınlığa sahip bu insan Türklere hatalarını göstermek istemiştir. Türklerin Avrupa'nın "yeni Yahudileri" oldukları karşılaştırmasıyla yabancı düşmanlığının ve özellikle Musevi düşmanlığının ne denli yalnış olduğunu vurgulamak istemiş, Türk kamuoyunda Yahudi azınlığı müdafaa etmeyi başarabilmiş ve kamu görüşünün rotasını değiştirmesini sağlayabilmiştir. Sergilediği cesareti ve angajmanı nedeniyle Türkiye'deki Musevi cemaati kendisine sonsuza dek müteşekkir kalacaktır.
 
Yardımcı oldu
Sayın bakan, sayın İcra Kurulu Üyeleri, ifade ettiğim bu hususları kararınızı verirken dikkate alacağınızı ümit ediyorum. Faruk Şen Yahudi düşmanı olmayıp, tam tersidir! Görebildiğim kadarıyla yapmış bulunduğu benzetme bilinçli bir şekilde kısaltılmış ve bağlam dışı zikredilmiştir. Alman perspektifinden bakıldığında bu benzetmesi ile muhakkak ciddi bir hata işlemiş olduğu bellidir. Ama aynı zamanda Alman perspektifinden yola çıkarak doğru da hareket etmiş, zor bir zamanda görüşünü anlaşılır bir şekilde ifade etmiş ve Türkiye'deki Musevi cemaatine yardımcı olabilmiştir.
Böyle bir şahsiyete sahip bir insanı dostlarım arasında saymakla övündüğümü belirtmek istiyorum.

Referans

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde