AK Parti kapatma davası piyasaları etkiler mi?

AK Parti kapatma davası piyasaları etkiler mi?

TBB Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, kapatma davası için yorum yaptı...

AK Parti kapatma davası piyasaları etkiler mi?
16px
24px
15.03.2008 17:28
ABONE OLgoogle

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, "Şu anda siyasi gelişmelerin iç piyasada ayrıca bir sorun yaratacağını düşünmüyorum. Türkiye'nin dışarıdaki kredibilitesi ile ilgili de ayrıca bir sorun yaratmaz diye düşünüyorum" dedi.

         Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) tarafından düzenlenen "Türkiye'de ve Dünyada Eğitim Finansmanı: Modeller, uygulamalar, Projeler ve Fırsatlar" konulu panel öncesi basın mensuplarının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından AK Parti'ye açılan kapatma davasına ilişkin soruları yanıtlayan Özince, siyasi gündemin geçtiğimiz aylarda ve haftalarda da ısındığı günleri gördüklerini, bunun Türkiye'nin içsel koşullarında ciddi etkilerini yaşamadıklarını belirtti.

         Özince, "Şu anda bahsettiğiniz türden siyasi gelişmelerin de iç piyasada ayrıca bir sorun yaratacağını düşünmüyorum. Türkiye'nin dışarıdaki kredibilitesiyle ilgili de ayrıca bir sorun yaratmaz diye düşünüyorum" dedi.
         Özince, gelişmeler daha büyük boyutlara, siyasi belirsizlikleri taşırsa ve süreç uzarsa belki onun etkisinin olabileceğini vurguladı.

         Özince, piyasalarla ilgili olarak da şunları kaydetti:
         "Hiç bir şey olmaz. Şu ana kadar izlediği seyrin dışında hiç bir şey olmaz. Siyasi gündemdeki belirsizlikler tabii ki memnuniyet verici şeyler değildir. Ülkemizin her yönüyle istikrar içinde olması lehimize olur. Ekonomi açısından da iyi olur. Ancak belirttiğimiz türden gelişmelerin de finansal piyasaları fazla etkileyeceğini düşünmüyorum."

         Bir başka soru üzerine Türkiye'nin her şeyden bir kriz çıkacak beklentisinde yaşamayacak kadar istikrarlı bir konuma geldiğini vurgulayan Özince, sözlerini şöyle tamamladı:

         "Türkiye'nin yaşadığı ekonomik krizi her seferinde hatırlamaya kalkarsak, unutmayalım ki ondan önce çok güçsüz bir mali tablo içindeydik. Finansal kurumlarımız başta olmak üzere ekonomimiz zayıf bir yapıdaydı. O gün çok sağlıksızdık. Bugün, o güne nazaran çok sağlıklıyız. Ülkemiz de uluslararası kredilendirme fiyatları açısından en uygun, en istikrarlı yerlerden birinde. Aklınıza en kötü örneği getirmeyin. Cumhuriyet tarihimizin en kötü kriziydi. Bir daha öyle krizlerin olacağını hiç düşünmüyorum."

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde