Airbnb artık kiraladığınız yeri kiralamanızı istiyor

Airbnb artık kiraladığınız yeri kiralamanızı istiyor

Kısa ve uzun konaklama imkanları çevrimiçi pazar işleten Amerikan şirketi Airbnb, kiracıların kiraladıkları evi kirayı verebilmesine olanak sağlayan bir uygulama için harekete geçti. Şirket bu yolla artan kiraların önüne geçmeyi de hedeflediğini de vurguluyor

Airbnb artık kiraladığınız yeri kiralamanızı istiyor
16px
24px
15.04.2024 20:00Güncelleme: 16.04.2024 09:07
ABONE OLgoogle

Airbnb, kiracıların biraz daha fazla gelir elde etmelerine yardımcı olmak ve muhtemelen birazını da kendisine saklamak için bir misyon üstleniyor. Şirket geçen cuma yaptığı açıklamada, kiracıların kiralık evlerini platformunda listelemelerine yardımcı olmayı planladığını duyurdu. Airbnb, "Kiracıların evlerini paylaşmalarına izin veren kısa vadeli kiralama kurallarını savunmak" için şehir ve eyalet hükümetleriyle birlikte çalışmayı planladığını vurguladı.

Mülklerini kiraya vererek milyonlar kazanan Airbnb ev sahiplerinin hikayelerine rağmen Airbnb, ABD’de platformda mülk kiralayan ev sahiplerinin yüzde 40'ından fazlasının ekstra parayı sadece evlerinde kalmak için kullandığını söyledi. Yaklaşık yüzde 10'u ise bu paranın tahliye ya da hacizden kurtulmalarına yardımcı olduğunu söyledi.

Ülke genelinde kira oranları hızla artarken Airbnb, yeni uygulamanın kiracıların "evlerinde kalmalarına" da yardımcı olabileceğini söyledi.

Airbnb'nin kamu politikalarından sorumlu başkan yardımcısı Theo Yedinsky CNN'e verdiği demeçte, Airbnb'nin kiracı girişiminin önündeki engellerden birinin "İlk çıkarılan yasaların çoğunun kısa süreli kiralamayı ev sahipliğiyle sınırlandırması" olduğunu söyledi. Ancak Airbnb için umut verici bir haber Virginia eyaletinden geldi.

Virginia eyaleti, mülk sahiplerine kısa süreli kiralama izni veren yerel yönetimlerin, mülk sahibinden izin almaları koşuluyla kiracılara da aynı izni vermesini gerektiren bir yasayı yürürlüğe koydu. Airbnb, Raleigh, San Diego ve Tulsa gibi şehirlerin de "kiracı dostu" politikalar kabul ettiğini söyledi.

Airbnb'nin Kuzey Amerika politika direktörü Mike Signer, şirketin duyurusunda "Ev sahibi olmak, evinizi paylaşmak söz konusu olduğunda bir giriş engeli olmamalıdır. ABD'deki ev sahiplerinin büyük çoğunluğu, artan yaşam maliyetlerini karşılamaya yardımcı olmak için alanlarını paylaşıyor ve kiracılara da aynı şeyi yapma fırsatı veren mantıklı kısa vadeli kiralama politikaları geliştirmek için şehirlerle ortaklık yapmak istiyoruz" dedi.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde