Adnan Hoca'dan Deniz Feneri yorumu!

Adnan Hoca'dan Deniz Feneri yorumu!

Türkiye'deki çalışmaları sürekli tartışılan, mahkeme salonlarına taşınan Adnan Oktar'dan ilginç açıklamalar...

Adnan Hoca'dan Deniz Feneri yorumu!
16px
24px
02.10.2008 18:20
ABONE OLgoogle
Adnan Oktar nam-ı diğer Adnan Hoca, Türkiye'nin gündeminden düşmeyen bir isim.

Harun Yahya ismiyle yazığı kitaplarla ve özellikle 'Yaradılış Atlası' çalışmasıyla çok konuşuluyor.

İşte Odatv.com Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan'ın Adnan Hoca'yla yaptığı ve çok konuşulacak o röportaj:

Sayın Oktar öncelikle teşekkür ederiz bu röportaj için. Sizden bir teklif geldi Odatv internet sitesi için röportaj teklifi. Öncelikle siz neden bizimle röportaj yapmak istediniz? Böyle bir giriş sorusuyla başlamak istiyorum.

Adnan Oktar: Evet geçenlerdeki habere dikkatim çekildi. Samimi, sevecen, iyi niyetli bir haberdi. Övücü, güzel bir haberdi. O yüzden sizlerle röportajı daha uygun buldum.

Gündemdeki bir soruyla aslında ben devam etmek istiyorum. Bildiğiniz gibi Ergenekon soruşturmasında yeni gözaltılar yaşandı. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz bu soruşturmayı? Genel olarak aslında ben sizin görüşlerinizi öğrenmek istiyorum.

Adnan Oktar: Ergenekon Türkiye'nin bir nevi ikinci Kurtuluş Savaşı gibi bir şey, mücadelesi gibi bir şey. Türk milletinin benliğine bedenine yapışmış bir urun temizlenmesi işlemi. Çok büyük bir beladan, çok büyük bir sıkıntıdan Türk milleti kurtuldu. Allah'a çok şükür. Bütün milletimize de geçmiş oldun diyorum bu arada. Adeta bir kıyma makinesi gibi aydınlarımızı sürekli öldüren, yok eden başbakanları, bakanları, milletvekillerini, yazarları bir çok ünlü simayı bunun dışında öğrencilerimizi bir çok insanımızı vicdansızca ve insafsızca katleden bir cinayet örgütüydü. Allah'a çok şükür ciddi şekilde engellenmiş durumda ama daha çok yardımcı olmamız gerekiyor tabi devlete, adli makamlara. Sonucunda iyi olacağını düşünüyorum. İnşallah.

Şimdi Ergenekon soruşturmasının yürütülüş biçimi çok tartışılıyor. Aylarca iddianame yayınlanmadı bilgiye belgeler bazı gazetelere sıçradı, aslında gizlilik içeriyordu. Bilgi kirliliği yaşandı. Şimdi bir yandan da şu tartışılıyor Ergenekon bahane edilip bir anlamda cumhuriyetin temel taşlarına yönelik bir harp yapıldığı idda ediliyor.Bir çok köşe yazarı bunu konu etti. Keza gazetelerde bu yer aldı. Yani böyle bir şey var mı? Biz buna Neo-Ergenekoncular diyoruz. Siz kendinizi nerede görüyorsunuz? Böyle bir harp var mı gerçekten psikolojik harp yürütülüyor mu cumhuriyete karşı? Adnan Oktar bu sürecin neresinde durmak istiyor? Neresinde duruyor?

Adnan Oktar: Bunu söyleyen insanlar cumhuriyeti tanımıyorlar. Türkiye'de cumhuriyet çok güçlüdür. Halk cumhuriyete tam sahip çıkmıştır. Laiklik tam oturmuştur. Rejim tam oturmuştur. Halk rejimi benimsemiştir. Cumhuriyeti canı gönülden sevmektedir ve asla cumhuriyet aleyhine bir faaliyete hiç kimse müsaade etmez. Bu operasyon cumhuriyeti daha sağlam daha sıhhatli hale getirmiştir. Cumhuriyete yapılan saldırıyı durdurmuştur. Cumhuriyeti yıkma girişimidir bu buna karşı bir önlem almıştır, cumhuriyet taraftarları.Olay budur.

Bir zamanlar iddianame neden bu kadar geç yayınlandı? Suçlu olmadan bile insanlar suçlu ilan edildi iddiaları var. Siz ne düşünüyorsunuz? Gerçekten hani gözaltılar ve soruşturmanın yürütülüş biçiminde tartışılması ya da erişilmesi gereken noktalar yok mu?

Adnan Oktar: Bu tip şeylerde bu tip olaylar olabiliyor. Bu tamam benim buna bir sözüm yok. Teknik, hukuki hatalar giderilebilir ama operasyon bu çalışma çok hayati. Yani Türk milleti açısından çok, çok önemli. Böyle detaylara girerek hukuki şurada aksaklık var, burada aksaklık var dolayısıyla bu operasyon yapılmaması gerekir, bu çalışma yapılmaması gerekir mantığı çok yanlış. Bu operasyon bütün hızıyla, bütün şiddetiyle, bütün gücüyle, bütün detaylarıyla yapılsın ama hukuki konuşlarda titizliğe de azami dikkat gösterilsin, yapılan bir hata da varsa düzeltilsin. Tabiî ki hukuki titizlik çok önemli.

Şimdi Ergenekon gözaltılarının yapılış zamanı da bir yandan tartışılıyor. Ne zaman gündem başka bir konuya eğilmişken, birden Ergenekon göz altılarıyla ülke yeniden sarsılıyor keza Deniz Feneri davası sonuçlandı birden yeni gözaltılar yaşandı. Bunun günden değiştirmek amaçlı yapıldığı tartışılıyor. Burada n yola çıkarak soruyorum Deniz Feneri davasına siz nasıl bakıyorsunuz Adnan Oktar olarak?

Adnan Oktar: Deniz Feneri davasında eğer suçlu kişiler varsa o kişiler bu suçun cezasını çeker. Dolayısıyla bunu bir yandan koskoca bir partiye mal etmek ve bu partinin seçmenlerine mal etmek Türkiye'nin neredeyse yarınsın oyunu almış bir partiye mal etmek, mantıklı değil. Sadece ilgili kişiler kimse, gider bunlar cezasını çekerler. Bu partiyi ilgilendiren bir şey değildir. Partinin istifa etmesini gerektiren bir şey de değildir. Partinin oylarını düşürmesini gerektiren bir şey de değildir çünkü partiye insanların bakış açısında demokrasi özlemi var, hürriyet özlemi var, Türkiye'nin iyiye gitmesi, güzele gitmesi özlemi var. Bunu bu partide buluyor insanlar, bulabilir. Bu fikre saygı göstermek lazım ama işte Deniz Feneri olayı var, şu var bu var o yüzden bu hükümet iyi değildir, gitmesi gerekir bu mantıkta değil. Hükümetin felsefesini, düşüncesini bu oluşturmuyor. Bu tip olaylar yandan, kenardan her zaman olur. Bunu hiçbir zaman için hükümete mal etmemek gerekir.

Peki burada Deniz Feneri aslında biraz da hassas bir konu. Müslümanların en güzel duyguları yardım severliktir.Bunun sömürüldüğünü düşünüyor musunuz siz bu Deniz Feneri davası içeriğinde?

Adnan Oktar: Olabilir ilk defa rastlanan bir şey değil bu her düşüncede, her harekette oluyor. Mesela komünistler de para toplarlar, partiye yardım edeceğiz derler, adam gider onu Fransa'da yer. Yahut bir cami yardımı olarak teberruda bulunan insanların parası alınır. Başka yerlerde harcanır. Bu tip olaylara dünyanın her yerinde, her fikirde ve her düşüncede rastlanır. Geçenlerde Masonların da aynı şeyi olmuştu biliyorsunuz, skandala dönüştü. Bu bütün bir camiayı ilgilendiren bir şey olur aslında. Her zaman kriminal insanlar, suç işleyen insanlar belirli camialar, belirli toplumların içerisinden çıkarlar, sadece o kişilerin bu suçun cezasını çekmesi gerekir.

Peki bu davayı, bu davanın Türkiye ayağı olduğundan hiç şüpheniz yok mu? Sadece Almanya'da olan bir şey mi sizce?

Adnan Oktar: Olabilir olabilir Türkiye'de de olabilir. Türkiye'de de ilgili kim varsa o kişinin yakasına kanun yapışır ve cezasını çeker o kadar. Yani bunlar lokal olaylardır. Bütün bir millete, bütün bir partiye mal edilemez.

Peki sizce var mıdır Türkiye'de?

Adnan Oktar: Olabilir makul yani araştırmak lazım.Devletin savcısı var, emniyeti var, mahkemeleri var. Hukuk işliyor Türkiye'de, bu çok rahat elde edilebilecek bir şey.

Siz interneti çok aktif olarak kullanan bir şekilde kitaplarınızı orada yayınladınız, düşüncelerinizi orada verdiğiniz bir araç olarak kullanıyorsunuz interneti. Sizin için internet yayıncılığı ne anlama geliyor?

Adnan Oktar: İnternet yayıncılığı bütün dünyaya açılım, bütün dünyayı etkilemek özellikle İslam ahlakının hakimiyeti için, Allah'ın yarattığı bir nimet olarak görüyorum ve ben özellikle de Allah tarafından internetin bu nedenle yaratıldığına inanıyorum.

Biraz daha açabilir misiniz?

Adnan Oktar: İslam ahlakının, bütün dünyaya yayılması için, bu dünyada İslam düşüncesinin kabulü için bir araç olarak Allah tarafından yaratıldığına inanıyorum.

Ama internet gerçekten de İslamiyet'e uygun olmayan unsurlar içermiyor mu?

Adnan Oktar: O da önemlidir. Yani Müslüman'ın dinsizliği de görmesi lazım, komünizmi de görmesi lazım, Darvinizmi de görmesi lazım. Materyalizmi her şeyi görmesi lazım.Çünkü Kuran'da bunlardan bahsediliyor. Bununla kıyas yaparak Müslümanlığı tercih edecek.

Peki buradan yola çıkarak şunu sormak istiyorum en son bu zooloji profesörü Richard Dawkins'in sitesi kapandı ve bunda sizin parmağınız olduğu iddia edildi, tartışıldı edildi. O sitede yayınlanan yazılardan dolayı incindiğiniz hatta gündeme geldi. Nedir bu olayın aslı?

Adnan Oktar: Ben Dawkins'i Türkiye'ye tartışmaya davet ettim. Hatta ben gideyim oraya İngiltere'ye dedim. Orada tartışalım dedim. Tartışmaya davetin anlamı nedir? O şahsın fikirlerini dinleyelim. Anlatsın, hür olarak anlatsın, biz de hür olarak anlatalım halk millet karar versin. Ben Dawkins'in fikirlerinin internette yayınlanmasına karşı değilim. Bilakis zaten onu talep ediyorum. İstediği gibi anlatsın, istediği gibi konuşsun ama nezaketsizlik, hakaret, iftira, bunlar dünyanın hiçbir yerinde kabul edilmez ve hiç kimse bunu kendisi için kabul etmez. Mahkemenin kapatma gerekçesi, hakaret ve iftiradır. Yoksa bilimsel çalışma değil, zaten bilimsel çalışmalar bizim tasvip ettiğimiz, desteklediğimiz bir şey. Tartışma ortamının amacı nedir zaten, fikirlerin açıkça ortaya dökülmesidir. O şahıs da kendi fikrini ortaya koyuyor, saydı duyarız, biz de fikirlerimizi söyleriz. Buna da onun saygı duyması lazım ama ben o şahsa hakaret edemem o da bana hakaret edemez. Nezaketsizlik olmaz. O zaman kanunlar devreye girer.

Peki Sayın Oktar siz interneti biliyorsunuz. Aslında internet öyle bir derya ki insanlar bir şekil DNS ayarlarını değiştirip, bilgisayar ayarlarını değiştirip, o siteye bir daha erişebiliyor ya da biz burada yasaklıyoruz, ABD'deki bir insan girebiliyor ve yine o hakaretleri görebiliyor. Hani yasaklamak doğru bir çözüm mü bu aşamada internet gibi ucu bucağı, ya da denetimi olmayan bir şey konusunda?

Adnan Oktar: Orada amaç zaten şahısların onu, okuyamaması, ona erişememesi değil. Orada o site sahibinin suç işlediğini kamuoyuna göstermek. Yani saygısızlık yaptığını terbiyeye uygun hareket yapmadığını, ve kanun yoluyla cezalandırıldığını kamuoyuna göstermek.

Yine uzun süredir tartışılan bir konuya değinmek istiyorum. Biliyorsunuz Fethullah Gülen ABD'de yaşıyor ve neden Türkiye'ye dönmediği konuşuluyor. Kimi kesim Türkiye gergin durumda ondan dolayı dönmediğini söylüyor. Sizce Gülen neden Türkiye'ye dönmüyor? Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Adnan Oktar: Zannediyorum gereksiz basında polemik olmasın, kargaşa olmasın, gündem olmasın, hükümetin üzerinde zaten çok sorunlar var, çok üzerine gidiliyor. Bir de yeni bir konu, yeni bir mecra açılmasın diye düşünmüş olabilir.

Peki hani bu tartışmaların dışında şöyle deniyor Fethullah Gülen Türkiye'ye dönerse, Humeyni'nin İran'a döndüğü gibi dönecektir. Böyle bir şey bekliyor musunuz siz?

Adnan Oktar: Yok. O insan çok mazlum bir insan ve çok kendi halinde bir insan. Bu yüklenme şekli, bu bakış açısı ne vicdana uygun, ne de merhamete ve şefkate uygun, çok yanlış. Bu şahsın kişiliği çok açık ortada nezih bir insan olduğu, saygılı bir insan olduğu, düşünceli bir insan olduğu, açık açık görülüyor yani Türkiye'yi karıştırmaya niçin yeltensin?

Böyle tehlikeli ve fitnevari bir hareketi asla öyle bir insandan bekleyemeyiz. Fitneye karşı çok titiz bir insan. Niçin böyle bir şey yapsın? Bunlar henüz topluma daha yeni oluşan sevgi, şefkat, merhamet anlayışıyla ortadan kalkacaktır. Gereksiz kuşkular, vesveseler.

Sizin son zamanlarda Fethullah Gülen'le görüşme şansınız hiç oldu mu acaba?

Adnan Oktar: Ben o tarz kişilerle görüşmem durumunda dedikodu ihtimali çıkması olan yahut benim veya o tarafın aleyhine söz çıkması ihtimali olan kişilerle pek görüşmüyorum. Hatta ben bir kere iki üç metre kadar yakınına gelmiştim Fethullah Hocamızın, özellikle görüşmedim. İtina ettim. Bir cenaze töreniydi orada talebelerle görüşüyordu ben yaklaşmadım. Bu bir tek o hoca efendiye has bir şey değil ben siyasetçilerle de bu anlamda pek görüşmüyorum.

Peki biz şunu merak ediyoruz. Adnan Oktar çok tartışılan bir şekilde çalışmalarıyla, eserleriyle yer tutan bir isim. Adnan Oktar'ın bir günü nasıl geçiyor?

Adnan Oktar: Benim günüm çok dolu geçer. Çok da hareketlidir fazla uykuya vakit ayıramıyorum, kıyamıyorum vakte. Ben uykuyu hayattan alınmış bir parça gibi görüyorum. Onun için üç dört saatin dışında uyumam. Sabah namazında kalkarım. Onun için sürekli hareketli oluyorum. Gazeteler benim çok hoşuma gider. İnternetten değil de özellikle gazetelerden okumak çok hoşuma gider. Haberleri bir süratlice okurum. Beni ilgilendiren yerler varsa altlarını çiziyorum. Onların tekrar incelenmesi için, arkadaşlarıma veriyorum ama dinlenme yahut özel zevklerimle ilgili merak ediyor olabilirsiniz. Ben hayvanları, çiçekleri, bitkileri çok severim. Bir çok kedim var. Çok, çok sevimli. Mesela bir tanesini geçende annesi terk etti. Kocaman büyük kedi oldu ama çocuk gibi kaldı. Sürekli bir sevgi istiyor ve evin önünden hiç ayrılmıyor. Normalde kediler gider dışarıda bir şeyler araştırır falan çok terbiyeli. Sürekli camın önünde duruyor. Mesela o benim çok hoşuma gidiyor. Çok şefkatimi kabartıyor. Çok etkiliyor. Bir de sürekli doymayan bir özelliği var. Sürekli ona ciğer yetiştirmek zorundayım. Ağaçlarım var meyve ağaçlarım onlarla ilgilenmek durumundayım. Bir kısmı yeni meyveler olgunlaştı. Onların gübrelerine, dallarının budanmasına onlara dikkat ediyorum. Solmamasına özen gösteriyorum. Geçenlerde bir çiçek almıştım. Bir hayli açmış böyle küçük küçük yeni yeni tomurcuklar vermiş.Akşam dikkatlice onu izledim. Süper sevimli çok şahane bir şey yani hayret incecik dalı upuzun uzanmış çiçeği de çok şahane baya güzel renkleri de dolu dolu.Allah'ın verdiği çok güzel nimetler bunlar. İnsan bunlara bakmaktan yorulur.O kadar çok ki.Seyredilecek sevilecek şey o kadar çok ki.İnsanın ne vakti yeter ne ömrü yeter.

Peki gazeteleri okuyorum dediniz ve gazeteleri okumayı seviyorum dediniz. Özellikle takip ettiğiniz köşe yazarları var mı? Kimlerdir onlar öğrenebilir miyiz?

Adnan Oktar: Yok ben başlıklardan, önce bir genel tararım. En başına bir ortasına bir de sonuna bakarım haberin. İçinde ilginç bir şey var mı yani önemli bir şey var mı? Önemliyse onu teknik bir incelemeye alırım. Çok detaylı yani cümle, cümle, kelime, kelime incelemeye alırım. Laf olsun tarzında bazı köşe yazarları köşe dolsun tarzında yazı yazıyorlar. Onları geçerim,öyle şeylerle ilgilenmem.

Özellikle bir köşe yazarı var mı takip ettiğiniz?

Adnan Oktar: Yok çünkü hepsi önemli oluyor yani sağ köşe yazarları da önemli sol köşe yazıları da önemli. İstikrarlı bir kaliteli habere hepsinde rastlamak mümkün değil. Önemli yerlerde ben dururum.

Harun Yahya ismini biraz bize anlatır mısınız? O mahlas nereden geliyor onun aslı?

Adnan Oktar: Harun biliyorsunuz Hz. Musa'nın hem kardeşi hem de yardımcısıydı. Yahya'da Hz. İsa'nın yardımcısıydı. Ben de İslam ümmetinin bir ferdi olarak o dinin bir naciz aciz bir yardımcısı olarak faydalı olmaya çalışıyorum.

Peki size hani nasıl seslenilmesini istersiniz? Adnan Bey, Adnan Oktar, Sayın Oktar, Harun Bey, Harun Yahya ya da Nasıl? Hocam diyorlar.

Adnan Oktar: Hocam. Hoşuma giden galiba o. Hocam güzel.Kısa ve öz de yani konuyu tam açıklıyor.

Peki size Hocam diyenlere siz, mürit olarak mı görüyorsunuz?Sevenler olarak mı görüyorsunuz?Nedir sizin onlara bakışınız?

Adnan Oktar: Kardeşim yani ben “Hocam”ı bir hitap şekli olarak görüyorum. Bir çok kişiye hocam derim. Kültürlü bilgili her insana ben hocam derim.

Hani hep şöyle bir kelime vardır “Adnan Hoca'nın müritleri.” Siz bu tanımı doğru buluyor musunuz?

Adnan Oktar: Yok. O kasten söylenmiş bir söz. Belikli ben bit tarikat şeyhi değilim, arkadaşlarımda tarikat bağlısı değil o biraz kendilerince olumsuz imaj vermek için bazı mihraplar tarafından çıkarılmış yakıştırma. Çirkin değil ama keşke tarikat şeyhi olsam keşke onlarda mürit olsa, bunlar güzel şeyler ama değiliz. Ben herkese bu müjdeyi veriyorum Türkiye çok iyiye gidecek inşallah. Bir Türk İslam birliği oluşacak. Türkiye süper devlet olacak inşallah. Darwinizm yeryüzünden tamamen kazınacak. Kominizim, Faşizm, Materyalizm gibi düşünceler yeryüzünden tamamen silinecek. Türkiye'de güzellik, kardeşlik ve barış ortamının oluşmasını istiyorum yani böyle alevi, Sünni ayrımları sağcı, solcu ayrımları bunların bir an önce durdurulması. Biz güzel bir memlekette yaşıyoruz insanlarımız da güzel. Nezaketliler, sevecenler. Bu gereksiz korkulara, gereksiz tedirginliklere vesveselere üzüntülere gerek yok birbirimize karşı dostça ve kardeşçe yaklaşalım. Her fikre saygı gösterelim. Mesela hükümete karşı tavırlar, muhalefete karşı tavırlar, partilere karşı tavırlar, bunların hepsinde hatta cemaatlere tarikatlara, sol derneklere bunların hepsine karşı sevgiyle, şefkatle, anlayışla ve hoşgörüyle yaklaşmamız gerek diye düşünüyorum yani bu sertlik politikası bu birbiriyle uğraşma politikası son derece yanlış, yersiz ve gereksiz. Birbirimize karşı böyle anlayışlı, sevecen davranırsak Türkiye çok daha iyiye gider, daha güzele gider. Bu olacak zaten ama bunun söylenmesi de gerekiyor. O yüzden söylüyorum

Sayın Oktar, çok teşekkür ediyorum zamanınızı ayırdığınız için. Çok sağ olun.

Adnan Oktar: Ben de teşekkür ederim. Çok sağolun.


Odatv.com
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde