Acarlar'ın Boğaziçi Evleri yıkılacak

Acarlar'ın Boğaziçi Evleri yıkılacak

Acarlar Şirketler Topluluğu tarafından inşa edilen Sarıyer'deki Boğaziçi Koru Evleri hakkında yıkım kararı çıktı.

Acarlar'ın Boğaziçi Evleri yıkılacak
16px
24px
03.10.2008 09:48
ABONE OLgoogle

Site içerisinde bulunan bin konuttan kaçak olarak yapıldıkları tespit edilen 570 konutun yıkılması bekleniyor.

Beykoz'da kaçak yapıldığı iddia edilen Acarkent ve Acaristanbul villaları ile gündemden düşmeyen Acarlar Şirketler Topluluğu şimdi de Sarıyer'deki Boğaziçi Koru Evleri'nin kaçak yapıldığı iddiaları ile gündeme geldi.

Sarıyer Belediyesi'nin site sakinlerine gönderdiği 24 Temmuz 2008 tarihli yazıda, "Bu kararın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde kaçak yapınızı yıkmadığınız takdirde 2960 sayılı Boğaziçi İmar Yasası'nın 13. maddesi uyarınca yıkım işlemi belediyemizce yapılacak olup, yıkım masrafları yüzde 20 fazlası ile tarafınızdan tahsil edileceği hususunda bilgi edinilmesini rica ederim." ifadelerine yer verildiği belirtildi.

Site içerisindeki kaçak yapıların bazı site sakinlerinin belediyeye oturma izni almak için müracaat ettikleri sırada anlaşıldığı öğrenildi. Site içersinde bazı binaların 2,5 kat olması gerekirken 5 katlı inşa edildiği bildirildi. Sitede ev satın alan bazı vatandaşlar ise Sarıyer Belediyesi'ne başvurarak yıkım kararına itiraz etti. Belediye yönetimi, yapılan itirazın değerlendirme aşamasında olduğunu kaydetti.

1989 yılında Sarıyer Belediyesi'nce onaylanan İmar Planı'na göre Boğaziçi Koru Evleri'nin havuz çevresinde ikişer dubleks daireli 15 binadan oluşması gerekiyor. Ancak, sitenin mevcut hali 8'er katlı 14'er daireli bloklardan oluşuyor. Edinilen bilgilere göre 6 pafta 226 parsel üzerinde inşa edilen sitede E tipi 63 blokta 861 daire, 34 adet villa tipi yapıda ise 66 bağımsız bölüm bulunuyor. Sitede 28 adet de işyeri yer alıyor.

İsmet Acar'a Boğaziçi Koru Evleri için 1989 yılında ruhsat veren ANAP'lı eski Sarıyer Belediye Başkanı Ali Sandıkçı'nın da Boğaziçi Koru Evleri'nde deniz manzaralı 4 katlı bir villada oturduğu tespit edildi. Boğaziçi Koru Evleri'nde, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Erdin ile aynı fakültede öğretim üyesi olan Prof. Dr. Gökhan Eliçin de oturuyor.

Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde