'ABD’nin gözünde Erdoğan’ın maskesi düştü'

'ABD’nin gözünde Erdoğan’ın maskesi düştü'

Washington’ın AKP’ye bakışındaki değişiklik konusunda hemfikir olan CHP heyetinden Loğoğlu, Korutürk ve Oran’ın Cumhuriyet’le paylaştıkları kişisel izlenimlerini özetle şöyle:

'ABD’nin gözünde Erdoğan’ın maskesi düştü'
16px
24px
02.04.2011 09:40
ABONE OLgoogle

CHP Genel Başkan Yardımcıları Osman Korutürk, Gülsün Bilgehan, Umut Oran ve Faik Öztrak ile Genel Başkan Danışmanı ve Parti Meclisi üyesi Faruk Loğoğlu’dan oluşan CHP heyeti, Washington’da 3 gün boyunca ABD yönetimi, Kongre, düşünce kuruluşları ve basınıyla otuzun üzerinde görüşme yaptı.

Washington’ın AKP’ye bakışındaki değişiklik konusunda hemfikir olan CHP heyetinden Loğoğlu, Korutürk ve Oran’ın Cumhuriyet’le paylaştıkları kişisel izlenimlerini özetle şöyle:

Taşlar oynadı

Faruk Loğoğlu: “Türkiye’de olup biten belli başlı olaylar sorgulanıyor. Yani düşünce ve ifade özgürlüğü, seçimlerin güvenliği ve demokrasinin nereye gittiği şeklinde sorgulanan bir Türkiye var. Bir de bunun karşısında neyi nasıl yapacağı merak edilen bir CHP var. ABD’de görüştüğümüz hükümet, Kongre ve düşünce kuruluşları bakımından şimdiye kadar olmadığı biçimde taşların yerinden oynamış olduğu sonucunu çıkarabiliriz.”

İlişkiler gerilemiş

Umut Oran: “ABD-Türkiye ilişkileri ekonomik, siyasi, sosyal anlamda ilerlemek yerine gerilemiş. Hamas, İsrail, Hizbullah, Sudan, İran, Ermeni konularında ilişkiler düğüm olmuş. AKP çok şeyler vaat etmiş, ama bunların hiçbiri gerçekleşmemiş. Türkiye’nin bölgedeki liderliği tartışılır hale gelmiş. AKP’nin din referanslı maskesi düşmüş görünüyor. Ne yazık ki Erdoğan’ın maskesinin düşmesiyle Türkiye’nin de itibarı kayboluyor. Başta reformist görünen o parti artık buradaki gözlerde yeniliklere, özgürlüklere müdahale eden devlet partisi, statükocu hale gelmiş durumda. Örneğin buradaki görüşmelerimizde bazı kişiler Türkiye’de telefon dinlendiğini bildikleri için ‘Burada telefonlarınızı dışarıda bırakmanıza gerek yok, burada telefonlar dinlenmiyor’ şeklinde şaka yaptılar.”

Ümitler gerçekleşmedi

Osman Korutürk: “AKP’nin iktidara geldiğinde ülkeyi reformla ileriye götürecek bir parti diye göründüğünü ve ümit verdiğini söylediler. Ama aradan geçen zaman içinde o ümitlerin gerçekleşmediğini anlattılar. AKP’nin iç ve dış politikada çok belirsiz bir çizgi izlediğini, hangi camiaya ait olduğunu, hangi konuda nasıl hareket edeceğini değerlendiremediklerini ifade ettiler. AKP’nin uyandırdığı umutların gerçekleşmemesi onları düş kırıklığına uğrattı demeye getirdiler.

Türkiye’deki özgürlükler üzerindeki kısıtlamalar ve medya üzerindeki fiili baskıları görenler bu kadar şey yapıldıktan sonra seçimlerde adil davranıp davranılmayacağını sorguladılar.” 

Elçin Poyrazlar/Cumhuriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde