ABD'de korkutan domates

ABD'de korkutan domates

McDonalds ve Wal-Mart, 'salmonella' şüphesiyle domatesleri piyasadan çekiyor

ABD'de korkutan domates
16px
24px
11.06.2008 11:06
ABONE OLgoogle
Amerika'daki bazı büyük restoran zincirleri ve Wal-Mart gibi bazı perakende satış devleri, sattıkları ya da servis ettikleri domatesleri piyasadan geri topluyor. Federal sağlık uzmanları, birçok eyalette birden görülen "salmonella" bakterisi zehirlenmelerinin kaynağını araştırırken, en büyük şüpheli olarak görülen domatesler piyasadan çekiliyor. McDonalds'ın yanı sıra, Burger King, Outback Steakhouse ve Taco Bell gibi birçok restoran zinciri de, Federal otoritelerin tavsiyesi üzerine, yemek servislerinde domates kullanmayı durdurdu.

Hangi eyaletlerde yetiştirildiği bilinmeyen kırmızı domates, "red roma" olarak bilinen küçük kahvaltı domatesleri ve erik domatesleri piyasadan toplanıyor. Dünyadaki en yaygın restoran zinciri olan McDonald's ABD'de, hamburgerlerine domates dilimi koymayı, salmonella salgınının kaynağı kesinleşinceye kadar durdurdu.

Federal Sağlık ve Salgın Hastalık Merkezi, şu ana kadar ülke çapında 16 eyalette 23 kişinin gıda zehirlenmesinden hastanelere kaldırıldığını; ancak ölen bulunmadığını açıkladı. ABD'nin domates ihtiyacının üçte birini Meksika karşılıyor. Florida ve California ise en fazla domates yetiştirilen eyaletler. Federal yetkililer şu ana kadar, Arkansas, California, Georgia, Hawaii, North Carolina, South Carolina, Tennessee, Texas eyaletleri ile Belçika, Kanada, Dominik Cumhuriyeti, Guatemala, İsrail, Hollanda ve Puerto Rico'dan ithal edilen domateslerde, salmonella bakterisine rastlanılmadığını duyurdu.

Yetkililer, tüketicilere, sonuçlar kesinleşinceye kadar temiz çıkan "cherry tomatoes", "grape tomatoes" türündeki domatesleri tüketmelerini tavsiye ediyor. Şu ana kadar en fazla bakteri şikayeti, Texas ve New Mexico eyaletlerinde gerçekleşmiş durumda. Salmonella bakterisi, ishal, gıda zehirlemesi ve bazı vakalarda tifoya yol açabiliyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde