AB'dan kimler hibe para aldı?

AB'dan kimler hibe para aldı?

AB, SİVİL KURULUŞLARA ÇİÇEK SULAMA, AĞAÇ OYMA, DUT SİLKELEME İÇİN HİBE PARA VERDİ.

AB'dan kimler hibe para aldı?
16px
24px
06.06.2006 12:30Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Baha Övünç'ün yazısı

Propaganda, Avrupa Birliği bütçesinin en önemli harcama kalemlerinden biri. Birliğin propaganda için dağıttı para milyarlarca avro ile ifade ediliyor. Bu paradan Türkiye’ye düşen pay ise azımsanmayacak kadar büyük.

AB, 1995 yılından beri Türkiye’deki bazı sivil toplum örgütlerine, geliştirdikleri projeler karşılığında karşılıksız para veriyor. Hibe olarak verilen bu paraların hangi tüzel kişilere, ne karşılığı verildiği hep tartışma konusu oldu.

Şimdi sizlere bu tartışmalara son noktayı koyacak bazı bilgiler vereceğim. Bakın, Türkiye’den kimler, Avrupa Birliği’nden ne kadar karşılıksız para almış. Şimdi sıkı durun, çünkü çok şaşıracaksınız!

Listeye DİSK ile başlayalım. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Süleyman Çelebi, 30.05.2002 tarihinde AB’den hibe olarak tam 550.128 Avro almış. Başkanın bu parayı alabilmek için AB’ye sunduğu projenin adı şu; “Sendika Üyelerine İnsan Haklarına Saygıyı Öğretme” Ne eksik, ne fazla! Harfi harfine projenin adı bu.

Geçelim bir başka sivil toplum kuruluşuna. Türk Demokrasi Vakfı. Başkanı Emre Kocaoğlu. Vakıf, AB’den 28.12.2004 tarihinde hazırladığı proje karşılığında hibe olarak 153.098 avro almış. Demokrasi Vakfı’nın hazırladığı projenin içeriği ne dersiniz? Demokrasi başlıklı bir gelişim projesi mi? Hayır; "Turistik Hediyelerin Tanıtımı ve Satışı Projesi!" "Olur mu öyle şey" derseniz bozulurum. Benim okurum, hediyelik eşyanın demokrasideki yerini gayet iyi bilir!

Hepsi bu kadar değil. Avrupa Birliği’nden hazırladıkları projeler karşılığında karşılıksız para alan tüzel kişiliklerin sayısı üç yüzü geçiyor. İşte onlardan biri daha…

 Kastamonu Yöresel El Sanatları Kültür ve Turizm Derneği. Ne alaka demeyin! AB, projesini beğendiği herkese kesenin ağzını açıyor. Bu dernek 20.12.2004 tarihinde hibe olarak AB’den tam 190.637 Avro almış. Sundukları proje ise “Kastamonu'lulara Ağaç Oyma Eğitimi!” Acaba AB ağaç oyma projesine bu parayı veriyorsa, kabak oyma eğitimi için nasıl bir güzellik yapar; merak ettim doğrusu!


 Tıpkı Kastamonu örneğindeki gibi AB’nin hibe listesinde yer alan bir başka yerel sivil toplum örgütü; Eruh Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı. Tarih 23.12.2004’ü gösterdiğinde AB tarafından vakfın banka hesabına 84.936 Avro para yatarılmış. Tabi yine boşu boşuna değil; bir proje karşılığında. Bu kez hibe, Eruh’lular ağaç budamayı öğrensinler diye yapılıyor. Projenin adı; “Ağaç Aşılama ve Budama Eğitimi.”

 Hazır güneydoğuya inmişken bir de Urfa’ya uğrayalım. Birileri Urfa’da rahim kanserine karşı duyarlılığı arttırmak için(!) AB’ye proje sunuyor. 23.12.2004 tarihinde proje onaylanıyor ve 484.601 avro hemen hesaba geçiyor. Urfa’da rahim kanseri bilinci yaratmaya çalışan dernek ise “Ortadoğu Lions Kulübü.” Başka kim olabilirdi ki, sıradan bir sağlık kuruluşu mu? Fesat olmaya hiç gerek yok!

 Avrupa Birliği’nden aktarılan bu paralar ve proje sunup karşılıksız para alanlar için yasal olmayan bir durum kesinlikle söz konusu değil. Hepsi yasal çerçevede yapılmış resmi işlemler. Ama bence hepsi de ayrı ayrı soru işaretleriyle dolu.

 Bugünden itibaren Avrupa Birliği’nin karşılıksız para verdiği sivil toplum kuruluşlarını açıklamaya devam edeceğim.Bu il

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde