ABD borsası bu kez çakıldı

ABD borsası bu kez çakıldı

ABD borsası, son 5.5 yılın en düşük seviyelerine geriledi. İşte önlenemez çöküş..

ABD borsası bu kez çakıldı
16px
24px
10.10.2008 07:55
ABONE OLgoogle

ABD borsalarında tarihi bir gün daha geride kaldı. Borsalar çok büyük değer kayıplarına uğrarken son 5.5 yılın en düşük seviyelerine geriledi.

Dow Jones günü yüzde 7.30 düşüşle 8 bin 579, S&P 500 yüzde 7.6 düşüşle 909, Nasdaq da yüzde 5.47 kayıpla 1645 puandan tamamladı.

ABD borsaları güne yükselişle başlamasına karşın bunun devamı gelmedi. Ekonominin geneline ilişkin kötümserlikler, kurtarma paketine ve faiz indirimlerine yönelik olumlu beklentilerin önüne geçerken, özellikle günün ikinci yarısında müthiş bir satış yağmuru başladı. Yatırımcıların ekonomiye yönelik endişelerle başlayan satışları panik satışlara dönüşürken ekranlar kıpkırmızı oldu, dünyanın en büyük şirketlerinin hisseleri dibe oturdu.

 Dow Jones ve Standard & Poor's 500 Mayıs 2003, teknoloji endeksi Nasdaq da Temmuz 2003'ten bu yana en düşük seviyesine indi.

 Piyasada tam bir panik olduğuna işaret eden uzmanlar, yatırımcılara fiyata bakmadan satışa geçtiğini ve borsaların tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşadığını belirtiyor. 

 KORKU ENDEKSİ ZİRVEDE

 Öte yandan yatırımcıların paniği, korku endeksi olarak bilinen oynaklık endeksini de (VIX) 61 puan ile tarihinin en yüksek seviyesine çıkardı.

 Webb Financial Group CEO'su Gary Webb, hükümetlerin aldığı tüm önlemlere karşın yatırımcıların halen piyasanın yeni gerçeklerine alışamadığını belirtti. Webb, "FED'in yapmaya çalıştığı piyasalara yardım etmekti ama yatırımcılar buna inanmadı. Korku içindeler" diye konuştu.

 1937'DEN BU YANA EN BÜYÜK DÜŞÜŞ

 S&P 500 endeksindeki kayıp dünkü düşüşle birlikte 2008 yılının başından bu yana yüzde 38'e ulaştı. Bu oran 1937 yılından bu yana görülen en kötü performansa işaret ediyor.

 Öte yandan yılbaşından bu yana Dow'daki kayıp yüzde 35 Nasdaq'taki kayıp da yüzde 38 olarak kaydedildi.

 OTOMOTİV HİSSELERİ ÇOK KÖTÜ ÇAKILDI

 ABD'de otomotiv satışlarının resesyon seviyelerine gerileyeceği ve düşüşün önümüzdeki sene de süreceğine ilişkin rapor otomotiv hisselerini alt üst etti. General Motors hisseleri bir günde tam yüzde 31 değer yitirirken son 58 yılın en düşük seviyesine indi.

 Ford hisseleri de yüzde 20 oranında düştü ve son 26 yılın en düşük seviyelerinden işlem gördü. Otomotiv hisselerindeki kayıpta Standart&Poor's'un borç notunu düşürebileceğine yönelik beklentiler de önemli rol oynadı.

 Öte yandan petroldeki gerileme de sektör hisselerini olumsuz etkiledi. Dow endeksinde işlem gören Exxon Mobil ve Chevron hisseleri yüzde 13'e varan düşüşler yaşadı.   

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde