ABD başkanı 4 yıl çöp toplayacak

ABD başkanı 4 yıl çöp toplayacak

Almanya eski başbakanı Schröder, yeni bir kriz uyarısında bulundu.

ABD başkanı 4 yıl çöp toplayacak
16px
24px
31.10.2008 04:42
ABONE OLgoogle

Almanya eski başbakanı Schröder, ABD'de kullanılan kredi kartlarının yeni bir kriz kaynağı olabileceği uyarısında bulundu: Kredi kartlarından yeni sürprizler bizi bekleyebilir,

Almanya eski başbakanı Gerhard Schröder, ABD'de kullanılan kredi kartı sayısındaki fazlalığın yeni bir kriz kaynağı olabileceğine dikkat çekerek, “Amerikalıların her birinde en az 10 kredi kartı var. Onları artık ödeyemez hale geldiler. Belki ileride bununla da uğraşmamız gerekecek” dedi.

Krizin sonuna gelindiğini söyleyemeyeceğini vurgulayan Schröder, “Bizi daha kötü sürprizler bekliyor mu bilmiyorum ama korkuyorum, kredi kartlarından yeni sürprizler bizi bekleyebilir” uyarısında bulundu.

Gerhard Schröder, ekonomik krizin aşılabilmesi için dünyanın birlikte çalışması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Sadece ABD Başkanı Bush'un, sorunları tek başına çözebileceğini zannettiği günler geçti. Bizim Rusya'nın, Çin'in, Körfez ülkelerinin kaynaklarına ihtiyacımız var. Finans pazarını ancak böyle rahatlatabiliriz. Bu ülkeler banka ve sigortalara yatırım yapabilirler, finans kan dolaşımı sistemine yeni sermaye akımı olur. Türkiye'nin küresel finans krizine karşı iyi silahlanmış durumda olduğunu düşünüyorum.”

ABD başkanı 4 yıl çöp toplayacak

* Dünya ticaretini daha adil şekle getirmek durumundadır. Biz Avrupa olarak küreselleşmeden yararlandık ve bu kârın bir kısmını geri vermeliyiz ki dünya daha fazla 'küreselleşmeden kazanan ve kaybedenler' diye ikiye bölünmesin.

* AB zor bir dönem yaşıyor, derinleşme süreci son dönemde frenlendi. Ama bizim bu sürece ihtiyacımız var. Barış tek Avrupa ile olur. Avrupa'dan çok şey istemeyelim, ama Avrupa'dan da uzaklaşmayalım.

* ABD'de umarım başkan Obama olur. ABD'de başkan kim olursa olsun 4 yıl çöp toplayacak. Çünkü şu andaki yönetim pek çok kir bıraktı, karışıklık bıraktı.

* Küresel ısınma nedeniyle milyarlarca insanın yaşam şekli kötüye gidecek ve göç akımları giderek artacak. İklim değişikliği siyasi olarak da bir tehdit ve jeopolitik istikrarı bozuyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde