AB genişleme de sorunlu

AB genişleme de sorunlu

AB, ROMANYA VE BULGARİSTAN İÇİN VERECEĞİ KARARDA ERTELEMEYE GİTTİ.

AB genişleme de sorunlu
16px
24px
16.05.2006 18:19
ABONE OLgoogle
AB Komisyonu, iki ülkenin yeteri ilerleme göstermemeleri halinde üyeliklerinin 2008'e ertelenebileceğini kaydetti.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) yaptığı açıklamada, "İki ülkenin öne çıkan konuları halletmesi halinde 1 Ocak 2007'de üye olabilirler." dedi. İki ülke, katılım belgesini geçen sene imzalamıştı. Barroso, AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ile Sofya ve Bükreş'e giderek kararlarını anlatacaklarını kaydetti.

Diplomatlar ve uzmanlar Bulgaristan ekonomisinin hala suç örgütlerinin elinde olduğunu yorumunda bulunuyor. Rehn AP'de yaptığı konuşmada, "Bulgaristan organize suçlarla mücadele ve yolsuzlukla mücadelede gösterdiği eforu arttırmalı." dedi.

Romanya'nın üyeliği de teknik meseleler nedeniyle tıkanıyor. Bükreş vergi toplamada AB ile uyumlu bilgisayar sistemlerinin olmaması, temizlik standartlarının kötü olması ve hibelerin takip edilmesine yönelik bir kurum olmaması gibi problemlerle uğraşıyor. İki ülkede gerekli kurumları oluşturmamaları halinde hibelerden yararlanamayacaklarını yönünde uyarıldı.

Stockholm/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde