945 milyon dolar nerede battı?

945 milyon dolar nerede battı?

EROL AKSOY'UN "945 MİLYON DOLARI NEREDE BATIRDINIZ?" SORUSUNA CEVABI..

945 milyon dolar nerede battı?
16px
24px
22.05.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Vahap Munyar'ın yazısı....

Erol Bey, 945 milyon dolar nerede battı

Bankası batmış bir patrona ilk kez böyle sordum. Dilimin ucuna kadar geldi ama "Nasıl batırdınız" demek yerine, "Nerede battı" şeklinde biraz yumuşatıp sormayı yeğledim...

Sorunun muhatabı, batıp, tarihe karışan İktisat Bankası’nın eski sahibi Erol Aksoy’du...

Soruyu sorduğum yer de NTV’de Murat Birsel’in "Basın Odası"ydı...

Sorum tam şöyleydi: "Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’yla (TMSF) protokol imzaladınız. Şirketlerinizi kendiniz yönetip 945 milyon dolarlık borcunuzu 12 yılda ödeyeceksiniz. Buna göre, 945 milyon doları şirketlerinizde kullandığınızı kabul ediyorsunuz. Bu para nerede battı?"

Erol Aksoy, öncellikle "battı" deyimine itiraz etti, sonra özetlemeye başladı: "Bizim, Kablonet ve İnteraktif şirketlerimize İktisat Bankası’ndan 225 milyon dolar kredi kullanıldı. Şirketler şu anda sektörde ön sıralarda. Ancak, sonuçta bir kablolu yayın ve veri aktarma şirketi olduğu için çok iyi anlaşılamıyor. İktisat Bankası’na el konulunca bizim de elimiz kolumuz bağlandı."

225 milyon dolar nerede, 945 milyon dolar nerede? Aradaki 720 milyon dolar nereye gitmişti?

Erol Aksoy’a göre aradaki fark, yani 720 milyon dolar faizden kaynaklanıyordu. 2001 kriziyle gecelik yüzde 7000’i, hatta kısa süreli de olsa 10 bini bile aşan faizler, o dönemde tüm kredi kullananları olduğu gibi Aksoy’un şirketlerini de etkilemişti.

Aslında İktisat Bankası’nın "devir zararı", yani TMSF’ye, dolayısıyla Hazine’ye faturası 1.9 milyar dolardı. TMSF, diğer bankası batan patronlarda olduğu gibi Erol Aksoy’la da protokol imzalarken, şirketlerine kullandığı kredileri esas almıştı.

945 milyon dolarlık "hakim ortak" alacağıyla ilgili davalar "dondurulmuş", kalan 1 milyar dolarlık "batık" için Erol Aksoy ve İktisat Bankası’nın diğer ilgililerine dönük "mali sorumluluk davası"nın devam etmesine dönük karar alınmıştı.

Yani, Aksoy ve ekibi İktisat Bankası’nın 1.9 milyar dolarlık toplam devir zararıyla ilgili hesabı yine yargı önünde de vereceklerdi.

Erol Aksoy, bankasına el konulduktan TMSF’yle anlaşma yaptığı döneme kadar geçen sürede epey düşünme fırsatı da bulmuştu: "Zaman bazı şeyleri tamir ediyor. Başlangıçta ’bana haksızlık yaptılar’ diye düşünüyordum. Zamanla ’bende de bazı hatalar olmalı’ noktasına geldim."

Peki Aksoy, "yasal sınırlar içinde" kullandığı 225 milyon doların üzerine 720 milyon dolar faiz binmesine ne diyordu? İtiraz etmemiş miydi?

Daha önce TMSF’yle protokol imzalayan diğer bankası batmış patronlarda olduğu gibi Aksoy da uzun süre rakamlara itiraz etmiş, sonunda 945 milyon dolara imza atmıştı: "2001 krizi dönemindeki faizleri hepimiz hatırlıyoruz. Devletimiz de haklı."

Aksoy, Kablonet, İnteraktif, Cine5 ve Show Radyo’yu "iyi yönetip", değer katarak "en iyi fiyata" satmayı deneyecek. Böylelikle 945 milyon doları 12 yıllık dönemde ödeyecek.

TMSF, "Aksoy’un şirketlerini bugün satsak, 100 milyon dolar ancak tahsil ederdik. Bu formülü denemek zorundaydık" diyor.

Aksoy, önüne çıkan "fırsatı" iyi değerlendirmeyi planlıyor...

benzer haberler
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde