57 kişinin öldüğü kazada fiyasko

57 kişinin öldüğü kazada fiyasko

Isparta'da geçen yıl meydana gelen ve 57 kişinin öldüğü kazada büyük ihmalkarlık..

57 kişinin öldüğü kazada fiyasko
16px
24px
09.06.2008 08:33
ABONE OLgoogle

Isparta'da geçen yıl meydana gelen uçak kazasında hayatını kaybedenlerin yakınları, hukuk mücadelesinde yalnız kalmanın üzüntüsünü yaşıyor.

Gelişmeler konusunda bilgilendirilmediklerini iddia eden mağdur aileler, davanın seyri ve raporların hazırlanıp açıklanmamasından şikayetçi. Kaza mağdurları, aradan geçen 6 aya rağmen Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün hâlâ 'kaza raporu'nu hazırlayamaması ve savcılığın da dava açamamasından duydukları rahatsızlığı dile getirdi.  
 
Isparta'da 30 Kasım 2007'de meydana gelen uçak kazasında 57 kişi hayatını kaybetmişti. Kaza sonrası yerli ve yabancı uzmanların değerlendirmeleri de asıl kaza sebebinin ne olduğunu ortaya çıkaramadı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, kazaya ilişkin teknik verilerin yurtdışından gelmemesi nedeniyle raporun Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaştırılamadığını söylüyor. Ancak aileler bu açıklamalardan ikna olmadı.

Kazanın mağdurlarından Şerafettin Tokgöz, hayatını kaybeden esnafın borçlarından dolayı ev ve işyerlerine haciz geldiğine dikkat çekerek, "Bu konuda Meclis'e soru önergesi dahi verildi. Ulaştırma Bakanlığı kaza raporunu dahi hazırlayıp savcılığa gönderemedi. Kaza örtbas edilmeye mi çalışılıyor yoksa uçak firmaları mı korunmak isteniyor?" diye sordu.

Isparta Cumhuriyet Başsavcısı Erol Tosun, Sivil Havacılık'tan gelecek kaza raporunu beklediklerini, buna göre dava açacaklarını söyledi. Tosun, gönderilecek raporda kaza nedenine ilişkin ortaya konulan teknik verilerin kendileri için önemli bir delil olacağını belirterek, elde ettikleri diğer delillerle uçağı kiralayan Atlasjet ya da uçağın sahibi Word Focus Havayolları'na dava açılabileceğini kaydetti.

Öte yandan ailelere milyon dolarlık tazminatlar vaat eden yabancı hukuk şirketlerinin de söz konusu firmalar hakkında henüz dava açamadıkları öğrenildi.
 
Mesut Mercan/Zaman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde