5 milyar dolar proje bekliyor

5 milyar dolar proje bekliyor

KATARLI İŞADAMLARI, TÜRKİYE'DE 5 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPMAK İSTİYOR.

5 milyar dolar proje bekliyor
16px
24px
22.08.2006 13:03
ABONE OLgoogle

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV)'in davetlisi olarak İzmir'e gelen Katarlı işadamları, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda (EBSO) düzenlenen toplantıda, sektör işbirliklerinin arttırılmasının önemine dikkat çekti.

Katar'a Ege Bölgesi'nden daha fazla yatırımcı beklediklerini ifade eden Al-Mana, "Katar yatırımcı bir ülke konumunda. Bu sinerjiden yararlanmanızı istiyoruz" dedi.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın ise iki ülke işadamları arasındaki ilişkileri güçlendirmek amacıyla 2007 Ocak ayında Egeli işadamlarından oluşan bir heyetle Katar'a iş gezisi düzenleyeceklerini söyledi. Taşkın, bu süreçte Egeli işadamlarının yatırım projeleri hazırlanması gerektiğinin önemine dikkat çekerek şöyle konuştu:

"Katar'ın Türkiye'de 5 milyar dolarlık yatırım düşüncesi var ancak bunu turist olarak görmememiz, sanayi yatırımına dönüştürmemiz gerekiyor. Türk işadamları projelerini ellerine alarak, Katar'a gitmek zorunda. Katar'da halen 250 gökdelen projesi var. Bu ülkeye bizim ne kadar demir, çimento ve inşaat malzememiz gidiyor? Bizim artık oturup, bunu düşünmemiz lazım. Son olarak Katar, dünyanın çeşitli ülkelerine 100 tane tanker siparişi verdi. Ege Bölgesi'nde tersane yapma projemiz var. Katarlı yatırımcılarla birlikte ortak bir tersane kurup, tanker üretimi yapabiliriz. Dünya pazarlarına satabiliriz. Katarlı yatırımcılarla birlikte şehir geliştirme, kalkınma projeleri başta olmak üzere inşaat, jeotermal, turizm, seracılık ve tersane alanları başta olmak üzere farklı sektörlere yönelik yeni projelere imza atabiliriz."

İzmir/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde