4x4'lük proje

4x4'lük proje

Batı bankalarında parası batan Körfez sermayesinin gözü Türkiye'de. GAP'ı hedef seçen Arap şirketleri, 4 yılda 4 milyon kişiye iş imkanı yaratacak.

4x4'lük proje
16px
24px
27.10.2008 08:22
ABONE OLgoogle

Küresel krizle birlikte tereddüt yaşayan Körfez sermayesinin yeni adresi Türkiye... GAP için birçok Arap şirketi müracaat etti. Proje bitince 4 milyon kişi işe kavuşacak.

ABD yatırım bankalarında tasarrufları batan, AB bankalarındaki sorunlar nedeniyle tereddüt yaşayan Körfez sermayesinin yeni adresi Türkiye oldu. Körfez sermayesi enerji ve gıda sektörü ağırlıklı olmak üzere, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında yatırım için kolları sıvadı.

GAP projesi tamamlandığında 2012'ye kadar 4 milyon kişinin istihdam edilmesi bekleniyor. Bu da Türkiye'deki resmi işsiz sayısının iki katı. GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Katar, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Suriye'den birçok firmanın yatırıma hazırlandığını belirterek, "GAP sadece Türkiye'nin değil, bölge coğrafyasının da gelecek projesi. Suriye de, Irak da zenginleşecek" diye konuştu.

Öncelik enerji ve gıdada
ABD'den başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik kriz Türkiye için umut oldu. Batı bankalarında tasarrufları batan, Körfez sermayesi Türkiye'ye yatırıma geliyor. GAP'ı hedef seçen Körfez şirketleri, enerji ve gıda başta olmak üzere birçok sektörde yatırım yapacak.

Dev holdingler de var
Karahocagil, yerli firmaların da bölgeye yatırım yapması için TOBB ve TÜSİAD ile de bir araya geldiklerini anlattı. Karahocagil, Koç Grubu, Sabancı ve Eczacıbaşı gibi holdingler ile görüşmelerin devam ettiğini söyledi ve şöyle devam etti: "İş dünyası GAP'ı fırsat olarak değerlendirmeli. Projenin 26.7 milyar YTL hacmi var. İş dünyası bölgeye yönelik projeler ortaya koymalı, yabancıların da ilgi göstermesini sağlamalı. Kimse terörden korkmasın. İş dünyası da projenin amacına ulaşması için devlete yardım etmeli."

5 yılda 14.5 milyar YTL bölgeye aktarılacak

Detayları Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan GAP Eylem Planı tamamlanınca 4 milyon kişi iş sahibi olacak. Projenin tamamlanması için yıl sonuna kadar aktarılması gereken 3.3 milyar YTL'lik kaynak, ilgili kuruluşlara aktarıldı. GAP Eylem Planı kapsamında proje için bölgeye toplamda 5 yılda 14.5 milyar YTL gönderilecek.

Hazal Ateş/Takvim

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde