3 bin kişiye iş verecekler

3 bin kişiye iş verecekler

613 milyon dolarlık ihaleyi kazanan Akfen-Doğuş-TüvSüd, Danıştay"ın kararıyla rahat bir nefes aldı. Ortaklar, 200 milyon dolar yatırımla 3 bin kişiye iş yaratacak. Asıl iddia ise araçları tedavi edip trafik kazalarını yüzde 40 azaltmak

3 bin kişiye iş verecekler
16px
24px
19.11.2006 10:36
ABONE OLgoogle

Danıştay"ın araç muayene istasyonlarının özelleştirilmesi ihalesini onaylayan Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararını iptal eden idare mahkemesi kararının yürütmesini durdurması, ihaleyi kazanan Akfen-Doğuş-TüvSüd Ortak Girişim Grubu"nun yatırım planlarının önünü açtı.

613.5 milyon dolara kazandıkları ihalede imtiyaz sözleşmesine onay çıkmasıyla yatırımlarına başlayacaklarını belirten Akfen Holding"in Başkanı Hamdi Akın, “Geç oldu ama temiz oldu. 2 yıl bekledik, bıkma noktasına geldiğimiz oldu ama hukuk doğru kararı verdi. Son onay çıkınca 200 milyon dolarlık yatırım yapacağız” dedi.

ORDU YARATACAĞIZ
Şu anda Türkiye genelinde 80 civarında istasyon olduğunu, 198 tane yeni istasyon açacaklarını kaydeden
Akın, binlerce kişiye de istihdam sağlayacaklarını vurguladı. Akın, “Şu anda istasyonlarda 200-250 kişi çalışıyor. Biz devralınca 3 bin kişilik yeni bir ordu yaratacağız. Büyük bir zihniyet ve fiziki değişikliğe imza atacağız. İnsanlar artık zoraki değil zevkle, keyifle araçlarını bakıma getirecek” diye konuştu.

İmtiyaz sözleşmesine onayın iki ay içinde çıkmasını beklediklerini de anlatan Hamdi Akın, ihale bedeli için paralarının hazır olduğunu söyledi. Hamdi Akın, “İki ay içinde hukuki sürecin bitmesi gerekiyor. 2007"nin ilk aylarında onayın çıkacağına inanıyoruz. Paramız hazır, peşin ödeyeceğiz” dedi.

Danıştay"ın son kararından sonra, sıra Danıştay 1. Daire"den imtiyaz sözleşmesi için onay alınmasına geldi. ÖİB, Danıştay"ın önceki gün verdiği kararların ardından, süren davalar nedeniyle imtiyaz sözleşmesini geri gönderen 1. Daire"ye tekrar başvuru yapacak. 1. Daire"nin görüş bildirmesinin ardından, sözleşmeye nihai şekli verilecek. Sonra da imtiyaz sözleşmesi ile devir sözleşmesi imzalanarak devir yapılabilecek.

Otomobillerin MR"ını çekecek
Hamdİ Akın, hayata geçirecekleri yatırımlarla Türkiye"de trafik kazalarının azalmasını sağlayacaklarını
söyledi. Avrupa"daki istatistiklerin araçlara doğru bakım yaptırılması halinde kazaların azalmasında etkili olduğunu ortaya koyan Akın, şöyle konuştu:

“İstasyonlarımızı en son teknoloji ürünleriyle donatacağız. Bütün araçları Almanya"dan Maha firmasından alacağız. Hastahanelerdeki MR cihazları gibi en son teknoloji ürünlerini getirip arabaların röntgenini çekeceğiz. Bizim yapacağımız yatırımlara Türkiye"de trafik kazaları yüzde 40 azalacak. ”

198 yeni istasyon açarak muayene çilesini bitirecekler
Hamdi Akın, yatırımlarının detayları hakkında da bilgi verdi. Mevcut istasyonları yenileyeceklerini
kaydeden Akın, “198 yeni istasyon açacağız. Küçük illere bir, büyük illere birden fazla istasyon kuracağız. Şu anda İstanbul"da 3, Ankara"da 2, İzmir"de bir istasyon var. Biz İstanbul"da 12, Ankara"da 7, İzmir"de 7 tane daha istasyon açacağız. İstasyonların çevresinde dinlenme alanları, oyun parkları gibi sosyal yaşam alanları da oluşturacağız” diye konuştu.

Tribünden ortaklığa
Araç muayene istasyonları ihalesine ortak girip kazanan Akfen Holding"in Başkanı Hamdi Akın ile Doğuş
Holding"in Başkanı Ferit Şahenk"in, bir diğer ortak tutkusu Fenerbahçe. İki ortak da Şükrü Saracoğlu stadında loca sahibi. Üstelik Hamdi Akın ve Ferit Şahenk"in stadındaki locaları yan yana.

Necla Dalan/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde