2 milyar dolar yatırımla 30 milyar dolar tasarruf

2 milyar dolar yatırımla 30 milyar dolar tasarruf

Geleceğin yakıtı hidrojen enerjisi için 10 yılda yapılacak 20 milyar dolarlık yatırımla, Türkiye'nin yıllık 30 milyar dolarlık enerji ithalatı sıfırlanabilecek.

2 milyar dolar yatırımla 30 milyar dolar tasarruf
16px
24px
11.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Hidrojen enerjisi için 10 yıl içerisinde yapılacak 20 milyar dolarlık yatırımla, şu anki değerlere göre yıllık yaklaşık 30 milyar dolar olan petrol, doğalgaz ve kömür gibi enerji ithalatının sıfırlanabileceği belirtildi. 17 Temmuz 2006 tarihinde istanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde yapılacak III. Uluslararası Hidrojen Enerjisi Kongresi'nin tanıtım toplantısında konuşan Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi (ICHET) Başkanı Nejat Veziroğlu, yapılan hesaplamalara göre petrol ve doğalgaz gibi enerji kaynaklarının çoğunun 2060 yılında tükeneceğini belirtti. ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin hidrojen enerjisi için hazırlık yaptıklarını belirten Veziroğlu, 2075 yılında tüm dünyanın hidrojen enerjisine geçmiş olacağını dile getirdi. Türkiye'nin hidrojen enerjisinde de dışa bağımlı olmaması için bugünden hazırlık yapması gerektiğini vurgulayan Veziroğlu, Başbakanlığa bağlı Hidrojen Ekonomisi Kurumu kurulması yönündeki teklifini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ilettiğini ancak henüz bir cevap gelmediğini söyledi.

30 MİLYAR DOLAR CEPTE KALACAK

Fosil yakıtlara göre yüzde 25 daha verimli ve daha ucuz olan hidrojen enerjisinin Türkiye açısından önemine işaret eden Veziroğlu, son aylarda yaşanan dalgalanmanın bir sebebinin de dış ticaret açığı olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye, bütün yakıt ihtiyacını doğal kaynaklardan üretse, her yıl petrol, doğalgaz, kömür için verdiği 30 milyar doları dışarıya vermeyecek. Bu para yatırıma, istihdama dönüşecek" diye konuştu.

Devletin bu iş için bütçe ayırmasına gerek olmadığını, sadece programında belirtmesi gerektiğini söyleyen Veziroğlu, yatırımı özel teşebbüsün yapacağını kaydetti.

HİDROJEN YAKITLI OTOMOBİLLER HAZIR

Toplantıda konuşan Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şenay Yalçın da Türkiye'nin yıllık 30 milyar dolarlık enerji ithalatını sıfırlaması için 10 yıl içerisinde 20 milyar dolarlık bir yatırım yapılmasının yeterli olacağını söyledi. Yalçın, "Birincil enerji kaynakları olsa hidrojen yatırımları 10 milyar doları geçmez. Bir nükleer reaktör 5-6 milyar dolar. Nükleer reaktör olsa hidrojen üretimi için 1 milyar dolarlık yatırım yeter" dedi.

Hidrojen enerjisi çalışmalarına destek veren Elimsan Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Avcı da hidrojen enerjisine geçiş ile özellikle otomotiv ve elektrik üretim sektöründe devrim olacağını söyledi. Dünya otomobil devlerinin hidrojen tüpleriyle çalışan otomobil protopitlerini hazırladıklarını ve seri üretim için beklediklerini bildiren Avcı, Elimsan'ın da Türkiye'nin hidrojenle çalışan ilk aracını geliştirdiğini ve 17 Temmuz'daki kongrede bu aracı sergileyeceklerini söyledi.

Hidrojenli cepler geliyor

Prof. Dr. Nejat Veziroğlu, hidrojenin petrol, doğalgaz, kömür gibi yakıtların kullanıldığı her yerde kullanılabileceğini belirterek, "Hidrojenle çalışan cep telefonları bir ay sonra piyasada olacak. İnsanlar telefonunu sık sık şarj etmek zorunda kalmayacak" dedi.

Yılmaz Yıldız/Yeni Şafak

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde