19 milyon ev sahibine vergi şoku

19 milyon ev sahibine vergi şoku

EMLAK VERGİLERİNE 2006 MAYIS AYINDA YÜZDE 100'LÜK ARTIŞ GELİYOR. İŞTE AYRINTILAR

19 milyon ev sahibine vergi şoku
16px
24px
03.07.2005 00:00
ABONE OLgoogle

Emlak sahibinin ödeyeceği vergiye 4 koldan zam gelecek. Arsa ve inşaat birim maliyet bedeli artacak. Böylece semtlerin taban rayiçleri yeniden belirlenecek. Yüzde 50 oranında artırılan verginin yüzde 10'u kadarda Kültür Varlıklarının Korunmasına Katkı Payı alınacak

Vergi uzmanı Şükrü Kızılot, 19 milyon kişinin 2006 Mayıs ayında yüzde 100 zamk emlak vergisi ödemek zorunda kalacakları uyarısında bulundu. Kızılot, emlak vergisi oranındaki yüzde 50 artışın, yeni yürürlüğe giren emlak vergisinin yüzde 10'u oranındaki Kültür Varlıklarının Korunmasına Katkı Payı, 4 yılda bir artan arsa birim değeri ve bina metrekare normal inşaat maliyet bedeli artışıyla birleşmesiyle, emlak vergisine dört koldan zam geleceğini söyledi. 2006 yılında emlak vergisi mükelleflerini yüzde 100'lük bir zammın beklediğini vurgulayan Kızılot, şunları söyledi:

Birçok kişi ödeyemez
"19 milyon mükellefin çoğu işçi, memur ve emekli. Çoğunun maaşına bu yıl hedeflenen enflasyon oranı kadar yani yüzde 5-6 zam gelecek. Emlak vergisine getirilen bu artış haksızlık değil mi? Bu konuda bir an önce düzenleme yapılarak, en azından emlak vergisindeki artışın düşürülmesi lazım. Yoksa Mayıs ayında birçok vatandaş vergisini ödeyemeyecek."

'Büyük tepki çeker'
Şükrü Kızılot, bu oranın belediyeler tarafından belirlenecek bina ve arsa metrekare değerleriyle yüzde 100'ün bile üzerinde çıkabileceğine dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnsanlar en çok emlak vergisindeki artışa tepki gösteriyorlar. Çünkü sonuçta herkes büyük-küçük başlarını sokabilecek bir ev sahibi olmak istiyorlar ve olduklarında da bu oranlar, onlar için büyük bir külfet oluyor. 2002 yılında Ankara'da bazı belediyelerin arsa birim değerlerindeki fahiş artışları büyük tepki çekmişti. Bazı sokaklarda inanılmaz yüksek rayiçler ortaya çıkmıştı. 2006 yılında diğer ek artışlarla bu olayın çok daha büyüğüyle karşılaşacağız gibi görünüyor. Bu nedenle daha zamanı varken bir düzenleme yapılmak."

Dört koldan zam gelecek
Kızılot, yüzde 100'lük artışın nedenlerini şöyle anlattı:

* İl Özel İdaresi ve Belediye Gelirleri Kanunu Tasarısı Taslağı'na göre emlak vergisi oranları yüzde 50 arttırılacak. Böylece örneğin İstanbul'da geçen yıl binde 2 oranında emlak vergisi ödeyen bir mükellefin 2006 yılı için ödeyeceği vergi binde 3'e yükselecek.

* Emlak vergisi mükellefleri, 2006 yılına mahsus olarak, ödedikleri emlak vergisinin yüzde 10'u kadar "Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Katkı Payı" ödeyecekler,

* Her 4 yılda bir belediyeler arsa ve bina metrekare bedellerini belirlerler. Eylül ayı gibi belediyeler arüş oranlarını açıklayacaklar. Önceki dönemde bu artış oranı yüzde 60'lara kadar yükselmiş, halktan büyük tepki çekmişti. Sonunda Ankara'daki artış oranları mahkemeye kadar
gitmiş, belediyeler geri adım atmıştı. Bu yıl ne olacağını kestirmek zor.

* Bina metrekare normal inşaat maliyet bedeli de 2006'da yeniden belirlenecek. Böylece arsa değeriyle birleşince emlak vergisi değeri 2005 yılının oldukça üzerinde gerçekleşecek. Bunun üzerine bir de yüzde 50 zamk emlak vergisini ekleyince 2006 yılında en az yüzde 100 arttırılmış bir emlak vergisi karşımıza çıkacak.

Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde