10 yeni havaalanı 50 liman geliyor

10 yeni havaalanı 50 liman geliyor

Turizm Bakanlığı, 2023 yılını hedefleyen turizm stratejisini belirledi. Turizm potansiyelini ortaya çıkaracak stratejik planda 10 yeni havaalanı, 10 kurvaziyer ve 40 yeni yat limanı yer alıyor.

10 yeni havaalanı 50 liman geliyor
16px
24px
15.08.2006 12:03
ABONE OLgoogle

Turizm Bakanlığı, Türkiye’yi gerçek anlamda turizm ülkesi yapacak dev bir proje hazırladı. Türkiye’yi baştan sona karış karış tarayan Bakanlık; büyük ölçüde deniz, kum ve güneşe dayalı turizm yapısını değiştirecek “Türkiye Turizm Stratejisi-2023” taslak raporunu tamamladı. Raporda, Türkiye’nin eko turizm, inanç turizmi, şehir turizmi, kültür turizmi ve golf turizmi gibi alternatif turizm bölgeleri ve bu bölgelere yapılacak yatırımlar ayrıntısıyla yer alıyor.

BUGÜN GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR:

Bakanlığın titizlikle üzerinde çalıştığı strateji taslağı, sektör temsilcileri, kamu kurumları ve üniversite temsilcilerinin görüşüne sunulup son şeklini alacak. Bu çerçevede; bugün İstanbul’da turizm sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin görüşlerine sunulacak taslak daha sonra 25 Ağustos’ta Ankara’da kamu ve üniversite temsilcilerinin katılımıyla geniş bir platformda tartışılacak. Eylül ayında ise Antalya’da yapılacak toplantıyla son şeklini alacak. Türkiye’nin 2023 yılına kadar yapacağı tüm turizm yatırımlarının ayrıntısını içerecek strateji, son olarak Yüksek Planlama Kurulu kararı olarak Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

10 YENİ HAVAALANI:

Turizm stratejisi, hem Türkiye’nin turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması hem de bu potansiyelin değerlendirilip kolaylıkla ulaşımının sağlanmasına dayanıyor. Yapılacak bir dizi ulaşım ağıyla yeni turizm bölgeleri kara, deniz, hava ve tren yollarıyla dünyaya bağlanacak. Bu çerçevede, önümüzdeki dönemde 10 yeni havaalanının yapılması planlanıyor. Dış hatlara açık olacak hava alanları; Edirne, Çanakkale, Kütahya, Bursa, Didim, Marmaris, Kaş, Manavgat, Anamur ve Hatay’ı dünyaya direkt bağlayacak.

KURVAZİYER LİMANLAR:

Galataport ihalesiyle gündeme gelen kurvaziyer limanlar yeni turizm stratejisinin en önemli parçalarından birini oluşturuyor. Gelir düzeyi yüksek turistlerin ülkeye çekilmesi amacıyla Türkiye’nin çeşitli bölgelerine 10 büyük kurvaziyer limanı yapılacak. İşte bu limanların yapılacağı yerler: Samandağ (Hatay), Antalya, Kuşadası, Çeşme, Çanakkale, İstanbul Galata, İstanbul Haydarpaşa, İstanbul Ataköy, Samsun ve Trabzon. Halen 37 olan yat limanı sayısının 101’e çıkarılması planlandı. Rapora göre, sadece yat limanı yatırımlarının tamamlanması halinde bile Türkiye’nin bu yolla elde ettiği gelir 2.5 milyar dolardan 30 milyar dolara çıkacak.

ÖZEL SEKTÖR YAPACAK:

Yatırımların tamamı özel sektör tarafından gerçekleştirilecek. Devlet arazi tahsisi yaparak projeleri desteklerken özel sektör yap-işlet-devret ya da yap-işlet-devretme gibi yöntemlerle projeleri hayata geçirecek. Yabancı sermayenin bu projelere girmesi için ise gerekli düzenlemeler yapılacak.

Bugün

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde