10 soruda AB uyumlu yeni pasaportlar

10 soruda AB uyumlu yeni pasaportlar

Yeni pasaportlar kesim olarak ne zaman çıkıyor? Yeni pasaportların vatandaşa yararı ne?

10 soruda AB uyumlu yeni pasaportlar
16px
24px
18.02.2008 08:13
ABONE OLgoogle

1. Yeni pasaportlar kesim olarak ne zaman çıkıyor.

Uzun süredir hazırlıkları devam eden AB'ye uyumlu pasaportlar, basım aşamasına geldi. Pasaportların değiştirilmesine yönelik çalışmalar bitti. Türk vatandaşları artık yeni pasaportlarla seyehat edecek.

2. Renkler değişiyor mu? Yine kırmızı-yeşil ayrıcalığı var mı?

Yeni sistemle birlikte, milletvekilleri ve diplomatların kullandığı kırmızı pasaportlar tarihe karışacak. Fakat, milletvekillerine verilen diplomatik pasaportlar, AB ülkelerinde olduğu gibi siyah renk olacak. Vatandaşların kullandığı lacivert pasaportlar ise AB vatandaşlarınınki gibi bordo olacak..

3. Pasaportlar niye değişiyor?

Güvenliğin ön plana çıkarıldığı yeni pasaportlarda, çip sistemi olacak. Pasaport sahibine yönelik tüm bilgiler, bu çipte bulunacak. Yeni pasaportlar, barkod okuma sistemine de uygun hale getirildi.

4. Vatandaşa yararı ne?

Bu uygulama ile özellikle turizm sezonu ve yoğun dönemlerde havaalanlarındaki yığılma ortadan kalkacak. Görevliler, giriş ya da çıkış yapan kişilerin pasaport bilgilerini bilgisayara işlemek yerine, yeni pasaportları optik cihazdan geçirecek. Yeni sistemle, kırtasiye işlemi de azalırken, vatandaşlar, yeni pasaport almak için sadece

nüfus cüzdanı ve fotoğraf ile başvuru yapacak.

5. Yani artık pasaport sahteciliği tarihe mi karışıyor?

Pasaportların sayfalarında ayrı ayrı güvenlik unsurları yer alacak. Figür ve resimlerden oluşan güvenlik unsurları, mor ya da kızıl ötesi ışınlarla görülebilecek. Bu sayede, sahtecilik kolayca önlenecek.

6. Türk pasaportları AB ülkelerinin kriterlerini mi esas alıyor?

Belçika pasaportlarındaki güvenlik unsurlarını inceleyen Emniyet, pasaport boyunda ise temel olarak daha küçük olan Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü

(ICAO) standardını esas aldı.

7. Yeni pasaportlar için ekstra bir ücret ödenecek mi?

Yeni pasaportların süresi artık 10 yıl olacak. Halen en fazla 5 yıllık olarak alınabilen pasaportlar nedeniyle en son verilen pasaport esas alınarak, yeni pasaportlara geçiş 5 yılda tamamlanacak. Ücret tarifesi zaten her yıl yeniden belirleniyor. Ödeme değişirken.

8. Eski pasaportlar hemen toplanacak mı?

Hayır, eski pasaportlar süresi bitene kadar kullanılabilecek.

9. Uzun süreli vizesi olanların hakkı ne olacak?

Yeni pasaporta geçişte geçerli vize hakları aynen korunacak.

10. Yeni pasaportlar ilk ne zaman dağıtılmaya başlanacak.

Emniyet yetkilileri, 2008 yılı haziran ayından itibaren yeni pasaportların vatandaşlara dağıtılacağını belirtti.

Ufuk Türkyılmaz/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde