1 milyar $'lık ceza geliyor

1 milyar $'lık ceza geliyor

BAKAN TÜZMEN; YURDA DÜŞÜK GÜMRÜKLERLE CEP TELEFONU SOKANLAR CEZA ÖDEYECEK.

1 milyar $'lık ceza geliyor
16px
24px
24.04.2006 14:16Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, düşük fiyatla ithalat yapan cep telefonu ithalatçılarının en az 1 milyar dolar ceza ödeyeceğini bildirdi.

Bakan Tüzmen, Gümrük Müsteşar Vekili Mehmet Şahin ve özel sektör temsilcileri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, yüksek fiyat 
ve yüksek modelli cep telefonlarının gümrüklere düşük beyan edilerek ithaline karşı sürdürülen uygulamalar hakkında bilgi verdi.

Tüzmen, özel sektör, sivil toplum örgütleri ve Gümrük Müsteşarlığı olarak sürdürülen uygulamalar sonucunda, yaklaşık Hazine Müsteşarlığı'na 2 milyar doların gireceğini söyledi.

2,5 MİLYON ADET CEP TELEFONU SOKULDU

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ekim ayından Mart ayı sonuna kadar, gerçek değerinin onda 1'i fiyatlarla yaklaşık 2,5 milyon adet cep telefonun sokulduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Bakan Tüzmen, Gümrük Müsteşar Vekili Mehmet Şahin ve özel sektör temsilcileri ile düzenlediği basın toplantısında, ortak sürdürülen
çalışmalar sonucunda, Türkiye'ye gelen mobil telefonlarla, piyasada satılan telefonların fiyat farkının yaklaşık 10 misli olduğnun tespit
edildiğini söyledi.

Bazı firmaların, kaçak cep telefonları kullanımının engellenmesi ve referans fiyat uygulamasından sonra, yüksek fiyat ve yüksek modelli telefonları gümrüklere düşük fiyat beyan ederek ithal etmeye başladıklarını anlatan Tüzmen, 'Bu gelişmeler üzerine biz özel sektör, sivil toplum örgütleri ve Gümrük Müsteşarlığı olarak çalışma başlattık ve devletin diğer birimlerinin katılımıyla devam ediyor'
dedi.

1,5 aylık çalışmaların sonuçları hakkında bilgi veren Tüzmen, Ekim ayından Mart ayı sonuna kadar gerçek değerinin onda biri fiyatla yaklaşık 2,5 milyon adet cep telefonu sokulduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Bu yöntemle yapılan ithalatın her ay artarak sürdüğünü gördüklerini kaydeden Tüzmen, gizli bir şekilde yaptıkları operasyonlar sonucunda bu işi yapan firmaları belirlemeye başladıklarını ifade etti.

Tüzmen, bu firmaların evraklarının incelenmesi sonucunda, gümrüğe beyan ettikleri fiyatlarla Telekomünikasyon Kurumu'na, Gelir İdaresi Başkanlığı'na beyan ettikleri fiyat ve faturaların farklı farklı olduklarını gördüklerini söyledi ve şöyle devam etti:

'İthalatı yapılan cep telefonlarının gerçek değerleri ile bunları karşılaştırdık. Özellikle yüksek değerli cep telefonlarının çok düşük fiyat beyan edilerek ithal edildiğini belirledik. Son 1,5 aylık çalışmamız sonucunda, ilk etapta 10 ithalatçı firmaya İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca 4926 sayılı Kaçakçılık Kanunu'nun 3-4. maddeleri uyarınca 17 milyon YTL (13 milyon dolar) adli para cezası verildi.'

OPERASYONUN EKONOMİK BOYUTU

Bakan Tüzmen, Temmuz 2005-Mart 2006 tarihleri arasında düşük fiyat beyan edilen cihaz sayısının 2,5 milyon adet, bu cihazların gerçek değerinin de 562 milyon 500 bin dolar olduğu kaydetti.

Düşük beyanlı cihazların beyan edilen değer üzerinden toplam tutarının da 56 milyon 250 bin dolar olduğunu ifade eden Tüzmen, beher cihazın ortalama dolaylı vergi oranının yüzde 41,6, beyan edilen fiyat üzerinden ödenen toplam dolaylı vergi gelir tutarının 23 milyon 400 bin dolar, gerçek fiyatı üzerinden ödenmesi

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde