Zuladan iki maaş daha çıktı

Zuladan iki maaş daha çıktı

HABER-SEN'den TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin hakkında şok iddialar...

Zuladan iki maaş daha çıktı
16px
24px
07.05.2008 09:45
ABONE OLgoogle

HABER-SEN, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in, Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanvekilliği ve Avea Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini de sürdürdüğü gerekçesiyle dava açmaya hazırlanıyor.

Sendika yöneticisi Osman Köse, masraflarını Türk Telekom'un karşıladığı 12-14 Mart'ta İngiltere'deki IPTV World Forum toplantısına, Genel Müdür Yardımcılığını vekaleten yürüten Eğitim Dairesi Başkanı Ahmet Koyuncu ile birlikte giden Şahin'in, hangi pozisyonuyla bu geziye katıldığının bilinmediğini söyledi. Şahin'in dört, Koyuncu'nun beş gün katıldığı forumun bir günlük katılım ücretinin 700 sterlin olduğunu hatırlatan Köse, "Bu toplantıya TRT yöneticilerinin niçin katıldığı belli değil. IPTV gibi teknik bir konu ile ilgili toplantıya Eğitim Dairesi Başkanı Koyuncu hangi gerekçeyle katıldı?" sorusunu yöneltti.

Kendiyle pazarlık

Köse, Türk Telekom'un IPTV (İnternet Protokolü TV) hizmetine başlamak için hazırlık yaptığını da belirterek, IPTV'de yayınlanacak içeriğin ana kaynaklarından birinin TRT'nin arşivi olacağını aktardı. Telekom yöneticilerinin bu konuda TRT ile görüşmelerini sürdürdüğünü hatırlatan Köse, "Şahin, bu görüşmelerde koltuğun iki tarafında birden bulunuyor ve kendisiyle pazarlık yapıyor. Görüşmelerde hangi kurumun çıkarlarını koruyor?" dedi. Köse, Yayın Arşivleri Dairesi Başkanı Turgay Çakımcı'nın 7 Nisan'da Türk Telekom ile görüşmeler yapılırken görevinden alındığını vurguladı. Avea'nın da 3G sistemi ile cep telefonları üzerinden televizyon yayını yapmak için hazırlıkları olduğunu belirten Köse, Avea'nın da yayınlanacak görsel malzeme için de TRT'nin kapısını çalacağını söyledi.

Üç görev birden

Şahin'in, TRT Genel Müdürlüğü görevine başlamasına rağmen Avea ve Türk Telekom'daki koltuklarını bırakmaması eleştiriliyor. Şahin'in, Avea ve Türk Telekom'daki konumu kurumların internet sitesinde de yer alıyor. Avea'nın yönetim şemasında, "Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Şahin'dir" deniliyor. Türk Telekom'da ise Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Dr. Paul Doany'nin ardından ikinci sırada Yönetim Kurulu Başkan Vekili İbrahim Şahin'in adı yer alıyor. Şahin'in, genel müdürlük adaylığı başvurusu için RTÜK'e verdiği özgeçmişinde, diğer iki kurumdaki yöneticiliklerini belirtmemesi dikkat çekti.

Anayasa'ya aykırı olsa o görevleri almazdım

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanvekilliği ve Avea Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerinin Anayasaya aykırı olduğu iddiasına, "Olsaydı bu görevleri üstlenmezdim" sözleriyle yanıt verdi. Şahin, Haber-Sen'in dava açacağının aktarılması üzerine de "Açsınlar" dedi.

Danıştay: Başka kuruluşun yanında yer almamalı

ANAYASA'da özerk ve tarafsız olarak tanımlanan TRT'nin genel müdürünün de tarafsız olmasının anayasal ve yasal bir zorunluluk olduğunu anımsatan Osman Köse, örnek olarak Danıştay 10. Dairesi'nin Anten A.Ş. ile ilgili Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulmasına ilişkin verdiği kararı gösterdi. Karar şöyle:

"TRT yayınlarının tarafsızlığından anlaşılması gereken, kurumun yayınlarında, idari vesayeti altında olduğu yürütme organı da dahil, hiç kimseden emir almaması, toplumsal, siyasi, etik, inançsal, vb. hiçbir kurum veya kuruluşun yanında yer almaması ve sadece Türk hukuk düzeninin temel ilkelerine ve mesleğin evrensel kurallarına uygun bir yayıncılık faaliyetinde bulunmasıdır. TRT'nin, özerkliği ve tarafsızlığı, kurum tarafından yönetilip, yönlendirilemeyecek yapılanmalar içerisinde yer almamasını da gerektirmektedir."

Umut Erdem/Hürriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde