Zor durundaki KOBİ'lere destek

Zor durundaki KOBİ'lere destek

İSTANBUL YAKLAŞIMINDAN SONRA KOBİ'LER İÇİNDE ANADOLU YAKLAŞIMI GELİYOR.

Zor durundaki KOBİ'lere destek
16px
24px
28.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Kamuoyunda İstanbul Yaklaşımı olarak bilinen Finansal Yeniden Yapılandırma Kanunu ile 322 firmanın 6 milyar 20 milyon dolarlık banka borcunun yapılandırıldığını bildiren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, "Küçükler bundan yararlanamadı. Onlar için de benzer bir taslak hazırlıyoruz" dedi.
Kısa bir süre önce BDDK Başkanlığı'na tekrar atanan Bilgin, kriz döneminden sonra Finansal Yeniden Yapılandırma Kanunu ile uygulamaya konan İstanbul Yaklaşımı'nın büyük şirketleri darboğazdan kurtardığını ifade etti.

KOBİ taslağı
Küçük ve orta boy şirketlerin İstanbul Yaklaşımı dışında kaldığını bildiren Bilgin, taslakla fabrikası üzerinde banka haczi bulunan, kriz döneminden kaynaklanan vergi borçları olan, işletme sermayesi bulmakta zorlanan, 200 ile 500 kişi arasında istihdam yaratabilen şirketlere yeniden üretime geçme olanağı vermeyi amaçladığını söyledi.
KOBİ taslağının kısa bir süre sonra kamuoyuna açacaklarını belirten Bilgin, BDDK'nın bu konuda bankaları zorlamasının söz konusu olmayacağını söyledi.
Dört beş aydır konuyu çeşitli ortamlarda dile getirdiğini söyleyen Bilgin, Anadolu'dan yoğun talep geldiğini iletti.
"Ancak ilgili taraflar konuya yeterince sahip çıkmıyorlar" diyen Bilgin, şöyle konuştu:
"İstihdamın bu kadar çok konuşulduğu bir ortamda kriz dönemlerinden kaynaklanan sorunları olan, yepyeni fabrikasının üzerinde banka ipoteği olan, evi arabası hacizli, devlete Bağ - Kur borcu olan eli kolu bağlı işadamlarına olanak verilmeli.
Bu insanlar küçük bir işletme sermayesi ile düze çıkabilirler. Ben Halk Bankası'nda görevde bulunduğum dönemde ve son bir kaç aydır BDDK'da bu tür olaylara fazlasıyla tanık oluyorum."

Kimler yararlanabilecek?
Kriz döneminde darboğaza girip, işletme sermayesini kaybeden firmalar.
200 ile 500 arasında çalışan kapasitesi bulunan işletmeler.
Ev, araba, arsa gibi varlıkları üzerinde banka ipoteği bulunan şirketler.
Banka kredi borçları 500 milyar ile 1 trilyon lira arasında olan KOBİ'ler.

Bankalar sıcak bakmıyor
Bilgin'in bu açıklamasına karşın Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ersin Özince, sektörün bu tür düzenlemelere sıcak bakmadığını, bankaların zaten müşterilerine yardımcı olduklarını söyledi. Taslaktan haberli olduğunu ve Bankalar Birliği'nin konuyu değerlendirdiğini belirten Özince, "Bankalar bu tür müşterilerine gereken kolaylıkları sağlıyorlar" dedi.

Kadife Şahin/Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde