Yüzbininci kişi hediyesi: 117 YTL

Yüzbininci kişi hediyesi: 117 YTL

Sadece 14 noktaya koyulan kameralı denetleme sistemi EDS, 100 binince araca...

Yüzbininci kişi hediyesi: 117 YTL
16px
24px
29.02.2008 08:51
ABONE OLgoogle

Sadece 14 noktaya koyulan kameralı denetleme sistemi EDS, daha bir yılını doldurmadan 100 bin İstanbullu'ya trafik cezası kesti. 100 EDS daha yolda

PERSONELLE uygulatılamayan trafik kuralları, trafik ışıklarına takılan 'Elektronik Denetleme Sistemi' (EDS) kameralarıyla sağlandı. EDS, kısa sürede 100 bini aşan İstanbulluya emniyet şeridi, kırmızı ışık, hatalı sollama gibi kural ihlallerinden dolayı ceza kesti. Sadece 14 noktaya koyulan ve koyulduğu noktalarda günlük 2 bin olan ihlal sayısını 200'e düşüren EDS, yıl sonuna kadar 100 noktaya yayılarak trafik denetlemede önemli bir güç oluşturacak.

POLİS YERİNE EDS

NİSAN 2007 yılında devreye giren EDS, sürekli yeri değiştirilen kameralarla kavşak noktalarında kural ihlallerini denetliyor. EDS, kameralı noktalara trafik polisi gelince devreden çıkıyor. Trafik polisinin yönlendirmesiyle ışık ihlali yapan sürücülere ceza kesmiyor. Kavşak noktalarında trafiği gözleyen kameralar, kural ihlali yapan araçları tespit edip fotoğraflıyor. Fotoğrafların Trafik Kontrol Merkezi'ne iletilmesiyle, ihlal tesbit formu ile belgelenerek, ceza kesme yetkisini haiz trafik polisince ceza kesiliyor. Sistemin devreye girdiği 12 Nisan 2007 ile 27 Şubat 2008 tarihleri arasında EDS sistemiyle 102 bin 243 kişiye ceza kesilti. Ceza miktarı, 9 milyon 502 bin 672 YTL'ye yükseldi. Plakalara yazılan cezalar posta yolu ile sürücülerin adreslerine gönderildi.

FOTOLU CEZA

CEZALARIN sürücü adresine gönderilmesinin hemen ardından, bu noktalarda kural ihlalleri yüzde 90 oranında azaldı. EDS şu şekilde işliyor: Kural ihlali yapan taşıtı dedektör algılıyor ve kamerayı tetikliyor. Kamera resimleri otomatik çekip merkeze yolluyor. Merkezdeki bilgisayar plakayı otomatik tespit ediyor. Görevli polis, plaka ile aracın uyup uymadığını kontrol ediyor ve ceza makbuzu ihlal resmiyle postalanıyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde