Yunanlı Kamerun'da biz ise...

Yunanlı Kamerun'da biz ise...

TUSKON Başkanı Meral, Kamerun'da çok sayıda Yunanlı yatırımcı bulunduğuna belirterek, "Burada ne var da geldiniz" diye sorduklarında ceplerini göstererek.....

Yunanlı Kamerun'da biz ise...
16px
24px
12.03.2007 09:33
ABONE OLgoogle

Afrika-Türkiye Dış ticaret köprüsü toplantılarıyla iş adamlarına yeni pazarlara açılma fırsatı sunan Türkiye İş adamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) şimdi de Pasifik bölgesinde iş alanları oluşturmaya çalışıyor. 15 ülkeden 250 iş adamı ve 50'nin üzerinde bakan, gazeteci ve bürokratı bin 200 Türk girişimcileriyle bir araya getirmeyi hedefleyen konfederasyon, 60 bin iş görüşmesi yapılmasını planlıyor.

Uşak Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (USİAD) ''Dünyaya Uzanan İş Köprüleri'' programında konuşan TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral, Türkiye'de kurulan şirket sayısının kapasitenin çok üzerinde olduğunu belirterek iş adamlarının daha fazla para kazanmak için dünyaya açılması gerektiğini söyledi. Yeni yatırımların yurt dışına gitmesi tartışmalarına değinen Meral, "Başka ülkelere giderek yerinde ucuz üretim yapan firmalar yüksek getiriler elde etme fırsatı bulabiliyor. Bu kazanılan paralar daha sonra geri Türkiye'ye getirilerek yeni yatırımlarda kullanılacaktır. Dünyanın her tarafına dağılan iş adamları bir çok başarı hikayesinde baş aktör oldu. İç pazardaki firmalar sık dikilen çam ağaçları gibi. Hava alamadığı için hepsi büyümekte zorlanıyor. Rekabet şartları ağırlaştıkça karlılıklar da düşüyor. Bu fidanları seyreltirsek hem yeni arazileri yeşertiriz hem de var yerinde kalanlar daha hızlı büyür. Artık firmaların dünyaya açılması zorunluluk haline geldi. Yoksa hepsi birden ölecek." dedi

"KAMERUN'A GİDEN YUNANLI CEBİNİ DOLDURUYOR BİZİM NE EKSİĞİMİZ VAR"

Kamerun'da çok sayıda Yunanlı yatırımcı bulunduğuna işaret eden Meral, kendilerine "Burada ne var da geldiniz" diye sorduklarında ceplerini göstererek "burada çok az maliyetle büyük paralar kazanılıyor. Asıl para burada" cevabını aldıklarını aktardı.

Zamanında girişimcilerin yatırım için tavsiye istediklerinde Meksika'yı önerdiklerini anlatan Meral, Meksika'nın ABD'nin arka bahçesi olduğunu ve büyük bir avantaja sahip olduğunu belirtiyor. Yıllar önce oraya yatırım yapanların bugün işlerini büyüterek teşekkür için aradıklarını söyleyen Meral, sermaye ve teknolojiye ulaşmanın çok kolay hale geldiğini, tek eksiğin ise motivasyon ve yol gösterme olduğunu vurguluyor. Ekonomide son 4-5 yılda elde edilen başarıların şirketlere yansımasının büyük olduğuna dikkat çeken Meral, "Kapasitesini yüzde 50'nin altında artıran şirket neredeyse yok gibi. Siyasi ve ekonomik istikrar firmalara uzun vadeli yatırım imkanı verdi. Meral şunları söyledi:

"Şirketler sisli yollar yerine önü açık otobanda yol alıyor. 2007 yılında küçük çaplı çalkantılar haricinde yeni türbülanslar beklemiyoruz. İş adamları kısa vadeli döviz borçlanmalarından kaçınsın. Uzun vadeli döviz borçlanmaları yapılırsa çalkantılarda büyük para kayıpları yaşanmaz. En az vade 2 yıl olmalı.Yatırım için 2007 uygun bir yıl olacak." şeklinde konuştu.

 Uşak'taki şirketlerin daha çok aile şirketleri şeklinde organize olduğuna değinen Meral, patronların profesyonel yöneticilere güvenmesini tavsiye etti.

NİSAN'DA PASİFİK ZİRVESİ

7-8 Nisan'da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi salonunda düzenlenecek Pasifik Dış Ticaret Köprüsü toplantısına 15 ülkeden 250 iş adamı ve bin 200 yerli girişimci katılacak. Dünya ihracatından yüzde 28 ve ithalattan da yüzde 24 pay alan Pasifik bölgesi, 5.4 Trilyon dolarlık dış ticaret hacmine sahip. Önemli oranda sermaye birikimine sahip Tayvan, Kore, Japonya gibi ülkelerdeki sermayeyi Türkiye'ye getirmeyi ve iş adamlarına yeni ufuklar açmayı hedefleyen toplantıya kişi başı katılım ücreti 150 Euro, 12 metrekarelik stant ücreti 4 bin Euro olarak belirlendi.

Yabancı dil bilmeyen patronlar için rehber hizmeti de verilen toplantı için basılan katalogda her firmanın bilgi ve reklamları yer alacak. Bu katologlar yabancı diplomat ve iş adamlarına dağıtılacak. Ayrıca Afrika Dış Ticaret Köprüsü adında geçen sene düzenlenen ve büyük ilgi gören toplantıların ikincisi 16-18 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek. Toplantılarda gıdadan makineye, tıbbi cihazdan tekstile kadar çok sayıda iş kolunda iş görüşmeleri yapılacak.

Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İş adamları Dernekleri Federasyonu (ESİDEF) Ramazan Davulcuoğlu, yapılan yeni arıtma tesislerinin Uşak'ı iyi bir noktaya getirdiğini belirterek, Uşak'ın örnek illerden bir tanesi olduğunu söyledi. ESİDEF ve TUSKON'un Uşak için iyi işler yaptığını belirten Davulcuoğlu, "Amacımız Uşak'ı globalleşen dünyaya hazırlamak." diye konuştu

Uşak Sanayici ve İşadamları Derneği (USİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kuvvet, "İşletmelerimizi yeni dünya düzenine uydurmaya çalışıyoruz. İş adamlarımızı küresel oyuncu haline getirmek istiyoruz. Sanayicimizin zamanında dışarıya açılamadığı için kendini geliştiremedi. Biz bu zinciri kırmak için varız, Nisan ayında yapılacak olan Afrika-Pasifik toplantısında iş adamlarımıza önemli kazanımlar vereceğiz. Dışarıya açılan ülkelerin sanayicileri büyük mesafeler kaydediyor. Türkiye ile Pasifik arasında köprü kuruluyor. TUSKON tarafından Nisan ayında düzenlenecek Türkiye-Pasifik Dış Ticaret Köprüsü toplantısına 15 ülkeden çok sayıda işadamı katılacak. Türkiye'den de bin 200 işadamı bulunacak. Özellikle ikili iş görüşmelerinin yapılması, yeni ticari açılımların geliştirilmesi ve karşılıklı yatırım potansiyellerinin değerlendirilmesi hedefleniyor" şeklinde konuştu

Konuşmalardan sonra TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral ile Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (ESİDEF) Ramazan Davulcuoğlu'na Uşak Deri Sanayicileri Derneği tarafından deri ceket hediye edildi. USİAD'a yeni katılan İşadamlarına USİAD rozetlerini TÜGİK Genel Başkanı Hazim Sesli, TUSKON Genel Başkanı Meral ve USİAD Başkanı Kuvvet taktı.

Geceye Uşak Valisi Kayhan Kavas, Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın, AK Parti Uşak Milletvekilleri Alim Tunç, Ahmet Çağlayan, Uşak İl Emnriyet Müdürü Cafer Şahin, Ticaret ve Sanayi İl Müdürü Ramazan Kaya, Uşak Milli Eğitim İl Müdürü Recep Düzgün, TÜGİK Genel Başkanı Hazim Sesli, TUSKON Genel Başkanı Meral, ESİDEF Genel Başkanı Davulcuoğlu, USİAD Başkanı Mustafa Kuvvet, Uşak Genç İş adamları Derneği Başkanı Ömer Oktay Akarca, Uşak Organize Sanayi Bölgesi Başkan Yardımcısı Beyazıt Sağıroğlu ve diğer İş adamları katıldı. 

NOT: Zirvenin ayrıntıları birazdan Patronlar Dünyası'nda

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde