Yolcu uçağı inmeden kapatılan havalimanı yeniden açılıyor

Yolcu uçağı inmeden kapatılan havalimanı yeniden açılıyor

''Trafik akışı ve yolcu potansiyeli olmadığı'' gerekçesiyle faaliyete geçmeden kapatılan Zonguldak Havaalanı işletmeye açılıyor.

Yolcu uçağı inmeden kapatılan havalimanı yeniden açılıyor
16px
24px
16.08.2006 21:28
ABONE OLgoogle

Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen, 'Kentteki havaalanının işletme ihalesinin 15 Eylül'de yapılması kararı alındı' dedi Erkmen, düzenlediği basın toplantısında, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nde bugün gerçekleştirilen toplantıda, Zonguldak Havaalanı'nın işletilmeye açılmasına yönelik ihale kararı alındığını söyledi.

Havaalanının ihale ilanının hafta sonuna dek yayınlanacağını anlatan Erkmen, şöyle konuştu: 'Bölgemiz açısından önemli gelişmeler yaşanıyor. Kentteki havaalanının işletme ihalesinin 15 Eylül'de yapılması kararı alındı.İhaleye, Zonguldak Valiliği İl Özel İdare Müdürlüğü&nün yüzde 20 oranında ortaklığı bulunduğu Zonguldak Sivil Havacılık A.Ş. de katılacak. Diğer şirketlerin ilgi göstermesinden de memnunluk duyarız. Eylül ayı sonunda sonuçlanacağını tahmin ettiğimiz ihaleyi, Zonguldak Sivil Havacılık A.Ş.'nin kazanması durumunda, en kısa sürede eksik inşaatlar tamamlanarak gelecek yılın bahar ayında havaalanını 110 kişilik küçük uçaklara açmayı hedefliyoruz. Daha sonra da büyük uçaklara yönelik çalışmalar sürdürülecektir.' Erkmen, havaalanının elektronik cihazların sağlanması ve kule hizmetinin Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirileceğini kaydetti.

Çaycuma ilçesi Saltukova beldesinde 1 milyon metrekare alanda kurularak 1991'de yapımına başlanan ve 11 Mart 1999'da dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'in açılışını yaptığı 1830 metre uzunluğundaki havaalanı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından 31 Ocak 2002'de 'trafik akışı olmadığı ve yolcu potansiyeli bulunmadığı' gerekçesiyle, yolcu uçağı inmeden kapatılmıştı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde