Yerli yatırımcıya stopaj indi

Yerli yatırımcıya stopaj indi

YABANCIYA STOPAJI SIFIRLAYAN HÜKÜMET, YERLİYE DE STOPAJI YÜZDE 10'A İNDİRDİ.

Yerli yatırımcıya stopaj indi
16px
24px
24.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Kararname ile yerli yatırımcıların devlet iç borçlanma senetleri (DİBS), özel sektör tarafından ihraç edilen borçlanma senetleri ile hisse senetlerinden elde edilen gelirler için ödediği stopaj oranı yüzde 15'ten yüzde 10'a çekildi.

Sermaye Piyasası Kanunu'na göre kurulan menkul kıymetler yatırım fonları (borsa yatırım fonları ile konut finansmanı fonları ve varlık finansmanı fonları dahil) ile menkul kıymetler yatırım ortaklıklarının portföy işletmeciliği kazançları üzerinden borsa yatırım fonları ile konut finansmanı fonları ve varlık finansmanı fonları için uygulanan stopaj oranı yüzde 15 iken 1 Ekim'den itibaren stopaj sıfırlanacak.

Bunların dışındakiler için stopaj oranı 1 Ekim'de sıfırlanana kadar yüzde 10 olarak uygulanacak.

Dar mükellefiyetler de dahil yıllık veya münferit beyanname ile beyan edilmeyecek menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının elden çıkarılmasından doğan kazançlar için takvim yılı itibariyle verilecek yıllık beyannamede hesaplanacak vergi oranı yüzde 15'ten yüzde 10'a çekildi. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde