Yeni darphaneler petrol devleri

Yeni darphaneler petrol devleri

Fortune 500 listesinde, en karlı ilk 10 şirket arasında petrol sektöründen üç firma yer aldı. En karlı listesinde ilk sırada yer alan Exxon Mobil'in günlük karı 100 milyon dolara ulaştı.

Yeni darphaneler petrol devleri
16px
24px
06.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Petrol fiyatlarında geçen yıl meydana gelen büyük artışlar, petrol şirketlerinin de karlılıkta yılı ön sırada tamamlamasını sağladı.ABD'nin en büyük şirketlerinin açıklandığı Fortune 500 listesinde, en karlı ilk 10 şirket arasında petrol sektöründen üç firma yer aldı. Listede yer alan şirketlerin karlarında 2005 yılında önemli artışlar görüldü. İlk sırada Exxon Mobil yer alırken, 36.1 milyar dolar kar etti ve karını geçen yıla göre yüzde 42.6 artırdı.

Rüya takım

Bir başka ifade ile dünyanın en büyük şirketi olan enerji devi Exxon, günde 100 milyon dolara yakın kar etti ve ABD tarihinde rekor kırdı. Exxon'un her geçen saniye için yazdığı kar miktarı da 1.140 dolar olarak hesaplandı.

En karlı şirketler listesinin ilk 10 sırasında üç şirket ile petrol sektörü başı çekerken, sanayi ve finans sektöründen ikişer, perakende ve teknoloji sektöründen de birer firma yer aldı.

Petrol şirketleri karlılık listesinin 'rüya takımını' oluştururken, Exxon Mobil karını yüzde 42.6 artırarak 36.1 milyar dolara, Chevron 14.1 milyar dolara, ConocoPhillips de yüzde 66 artışla 13.5 milyar dolara yükseltti. Böylece ilk 10'daki petrol şirketlerinin karı geçtiğimiz yıl 70.2 milyar dolara ulaştı.

Sanayi devleri

Geçtiğimiz yıl petrolde yaşanan yükseliş petrol şirketlerinin karını yükseltirken, sanayi devleri de 2005'i boş geçirmedi.

ABD'nin en büyük üçüncü şirketi olan General Electric ve dokuzuncu sırada yer alan sanayi devi American International Group karlılıkta ilk 10 sırada yer alamayı başardı. General Electric geçen yılı 16.3 milyar dolar, American International Group da 10.5 milyar dolar karla tamamladı.

ABD'nin en karlı şirketleri

1- Exxon Mobil

2- Citigroup

3- Bank of America Corp.

4- General Electric

5- Chevron

6- ConocoPhillips

7- Microsoft

8- Wal-Mart Stores

9- American Intl. Group

10- Altria Group

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde