Yatağan'da kömür ocağı projesine "ÇED gerekli değildir" kararı

Yatağan'da kömür ocağı projesine "ÇED gerekli değildir" kararı

Muğla'da Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan kömür ocağı projesi için ÇED gerekli değildir kararı verildi.

Yatağan'da kömür ocağı projesine "ÇED gerekli değildir" kararı
16px
24px
03.04.2024 19:30
ABONE OLgoogle

 

Muğla’nın Yatağan ilçesi Turgut Mahallesinde Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan Eskihisar Yeraltı İşletmeciliği Kömür Ocağı Projesi için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. Proje için 23 Aralık 2023'de ÇED süreci başlatılmıştı.

ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre; ruhsat alanı toplamda 14 bin 100,02 hektar alana sahip.  Ruhsat alanının ÇED alanı olarak belirlenen 8,3 ha (8.340 m2 ) kısmında yıllık 1 milyon ton kapasite ile yeraltı işletmeciliğiyle kömür üretiminin yapılması ve işletilmesi öngörülüyor.

DAVA AÇILMIŞTI

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yatağan Termik Santrali bünyesinde bulunan maden alanlarında yer altı ocağı için verilen ruhsatın iptaline yönelik dava açmış ve açılmış olan bir davaya da müdahil olmuştu. Planlanan proje alanı 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında “Tarım Alanı” olarak görülüyor. Planlanan proje kapsamında toplam yatırım bedeli 4 milyar 950 milyon TL olarak öngörülüyor.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde