Yalnız Sen (The One & Only)

Yalnız Sen (The One & Only)

Simon Cellan Jones’un yönettiği ve Justine Waddell, Richard Roxburgh, Jonathan Cake ile Michael Hodgson’un oynadığı ‘Yalnız Sen’ gösterime girdi.

Yalnız Sen (The One & Only)
16px
24px
17.06.2006 17:09
ABONE OLgoogle

‘Yalnız Sen’ (The One & Only) sevimli, keskin ve oldukça espri bir dille en basit hayatların bile ne çok sürprize açık olduğunu anlatıyor. Anlatım dilindeki dürüstlük, dolaysız ve oyunsuz anlatımıyla hayatlarımızı sorgulamamızı sağlıyor.

Senaryo Peter Flannery (Our Friends in the North) tarafından “Den Eneste Ene” adlı eserden uyarlanmış.

FİLMİN ÖYKÜSÜ
Stevie, Neil ile tanıştığında ilk görüşte aşk için geç kaldığını düşünmekteydi. Her ikisi için de çok geçtir...

Stevie İtalyan futbolcu kocası Sonny’den bir bebek beklemektedir. Ve Neil’in karısı Jenny, Afrikalı bir bebeği evlat edinmek için başvuruda bulunmuştur. Ama olur işte... İlk görüşte aşk denen bir şey vardır.

Neil ve Stevie’nin hikayesi yaptıkları yanlış evlilikler birbirlerinin kollarında buldukları komik, acı verici ve hüzünlü aşkı nasıl yaşadıklarını anlatmaktadır.

Hikaye Newcastle’ın yerli halkı ve deniz aşırı küçük misafirinin hayatından bir kesit oluşturmaktadır. Beş yaşındaki Burkina Faso’lu Mgala’nın ilk İngilizce kelimesini öğrenmesi oldukça uzun zaman alır... Fakat bu dönem içinde yaşadıkları sıcacık aşklar her şeye bedeldir...

YAPIM HAKKINDA
Leslee Udwin Cannes Film Festivali’nde East is East adlı filmi izlediğinde Danimarkalı yönetmen Susanne Bier Den Eneste Ene adlı yapımı incelemesini tavsiye etmiş. Udwin projeye hayran olmuş ve haklarını satın almış. İlk yaptığı da senarist Peter Flannery ile görüşüp “The One and Only”nin senaryosunu yazmasını istemiş.

“Peter genellikle büyük sosyo-politik dramalar yazan bir senarist olarak bilinir, onu yaklaşık on yıldır tanıyorum ve bence tanıdığım insanlar arasında espri yeteneği en yüksek olanlardan biri.. Bu yeteneğini romantik komedi yazarak kullanabileceğinden emindim.”

Newcastle filmin hikayesinin şekillendiği yer olarak kadroda yerini alıyor. Flannery filmin orijinal versiyonun ve hikayesinin Tyneside’da muhteşem bir şekilde anlatıldığını söylüyor.

“Film hayatını değiştiren insanları anlatıyor. Yanlış ilişkilerden kurtulmaya çalışan insanları gerçek hayatta da bu tarz insanların yaşadığı Gateshead ve Newcastle ile birlikte anlatıyor. Kültürel transformasyonu yaşanan bölge ile birleştirince Newcastle da filmin karakterlerinden biri haline geliyor.”

Newcastle & Gateshead şehirleri The One and Only filminin çekilmesi için yaratılmış gibidirler.
Şehir filmin çekimlerinde hem fiziksel hem de metomorfik olarak ana karakterlerden biridir. Yazar Peter Flannery Newcastle’dan 6 mil ötede bir bölgede doğmuş ve büyümüştür. Ve senaryonun her noktasında yazarın bu bölgeyi detaylı irdelemesine rastlanabilir.

Lokasyonlardan sorumlu olan Christine Llewellyn-Reeve, bu bölge hakkında bir uzmandır ve yapımcılarla bölgeyi tanıtabilmek adına sırt sırta vermiştir.

“Buranın kalbi olan mekanları o kadar güzel resmettiler ki Tyne Köprüsü, The Baltic, The Millennium Bridge, The Swing Bridge, The Angel of the North, St. James’s Park (Futbol Stadı), gibi. Newcastle’ın dinamik bir Avrupa şehri olduğunu anlatan muhteşem bir film oldu.”

Filmde oyuncular Geordie Aksanı denen ve yöre halkının kullandığı İngilizce aksanını kullanmışlar.

Başrol oyuncularından biri olan Roxburgh bir Avustralyalı olmasına rağmen diğer oyuncularla birlikte bir diyalekt eğitimcis

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde