Yakınlaşma olacak mı?

Yakınlaşma olacak mı?

BAKOYANNİ: YUNAN KAMUOYU TÜRKİYE'NİN POLİTİKALARINA KAYGIYLA BAKIYOR.

Yakınlaşma olacak mı?
16px
24px
10.06.2006 13:33
ABONE OLgoogle

Türk ve Yunan Dışişleri Bakanları İstanbul’da düzenlenen 4. Türk-Yunan medya konferansına katıldı. Bakoyanni, Yunanistan’ın birkaç yıl önce tek taraflı olarak stratejik bir karar aldığını ve AB yolunda Türkiye’yi desteklediğini söyledi.

Yunan halkının Türkiye ile barış içinde yaşamak istediğini belirten Bakoyanni, “Ancak Yunan kamuoyunda Türkiye’nin politikasıyla ilgili kaygı var. Yunan halkının Türkiye’ye güvenmesi lazım” dedi.

“LEFKOŞA AVRUPA’DA BÖLÜNMÜŞ TEK BAŞKENT”
Kıbrıs’a değinen Yunan Bakan, Lefkoşa’nın Avrupa’da bölünmüş tek başkent olduğunu ifade etti ve AB’nin Türkiye’den istediği reformları, bütün aday ülkelerden istediğini kaydetti. Bakoyanni, Fener Rum Patrikhanesi’nin AB yolunda Türkiye’nin elinde önemli bir koz olabileceğini de söyledi.

Dışişleri Bakan Gül ise Türkiye ve Yunanistan arasındaki işbirliğinin bölgedeki tüm coğrafyaya etkisi olacağını belirtti. Gül, “Kıbrıs barış ve istikrarın sembolü haline gelmelidir” dedi. 

GÜL: GELECEĞE DAİR ÜMİTLİYİZ

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kıbrıs'ta örnek bir işbirliğinin bölgedeki barış, istikrar, kalkınma ve refahın sembolü olmasını isteyerek, "Bu işbirliği ihtilaflardan ve çatışmalardan yorgun düşmüş yakın çevremize de yansıyacaktır" dedi. Türkiye ve Yunanistan arasındaki diyalogun önemine dikkat çeken Bakan Gül, geleceğe dair umutlu olduğuna dikkat çekti.

Conrad Otel'de düzenlenen 4.Türk-Yunan Medya Konferansı'nın açılışına Bakan Gül ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni katıldı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 4. Türk-Yunan Medya Buluşması'nın iki ülke arasındaki ilişkilere son 7 yıldan bu yana damgasını vuran diyalog sürecinin bir başarısının kanıtı olduğunu söyledi. Bakan Gül, Ege'nin iki kanadındaki ülkelerin basın mensuplarıı arasındaki dostluğun yanlış alğalama ve örngyargğaların aşılması suretiyle geliştirilmesiine hizmet edeceğinen inandığını dile getirdi.

İki ülke arasında yaşanan sorunların karşılıklı diyalog ve anlayış çerçevesinde geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Gül, "Türk-Yunan Medya Buluşması aynı zamanda iki üke arasındaki ilişkilere son 7 yıldır damgasını vuran diyalog sürecinin başarısının bir kanıtıdır. Bu etkinliğin Ege'nin iki kanadındaki ülkelerimizin basın mensupları arasındaki dostluğun yanlış anlamalar ve önyargıların aşılması suretiyle geliştirilmesine hizmet edeceğine inanıyorum." dedi.

Konuşmasından gazetecilere hitaben "Biz sizlerden kaleminizi uluslarımızı yakınlaştırmak amacıyla kullanmanızı istiyoruz" diyen Gül, 1999 yılında her iki ülkede meydana gelen depremlerin halkları birbirine daha da yakınlaştırdığını ve bu konuda basınnı önemli rol oynadığını kaydetti.

2 milyar dolara yaklaşan ikili ticaret hacmi ve Karacabey-Gümülcine doğalgaz boru hattı olmak üezere enerji alanında başlatılan işbirliğinin bölgesel istikrar ve barışa katkı sağlayacağını dile getirdi.

İlişkilerde sürekli iyi tarafı görmenin rehavete kapılma tehlikesi doğurduğunu belirten Gül, "Daha çok şeyler yapmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Bugün geçmişte olmayan önemli bir avantaja da sahibiz. Bu da aramızdaki doğrudan temas yapıcı diyalog imkanıdır. Bugün sayın Bakoyanni ile yapacağımız görüşmede de aramızdaki işibirliğini ve güven ortamını daha da güçlendirmek üzere atabileceğimiz yeri adamıları ele alacağız."şeklinde konuştu.

Fener Rum Patrikhanesi ile ilgili Türkiye'deki gazetecilerin yanlış bakış açısına sahip olduğunu söyleyen Bakoyanni, "Buradaki Türk gazeteciler Patrikh

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde