Yabancı 'dalgaya' takılmadı, mayısta yatırım rekoru kırdı

Yabancı 'dalgaya' takılmadı, mayısta yatırım rekoru kırdı

Türkiye'ye giren doğrudan yabancı sermayenin mayısta 6.6 milyar dolar olduğunu açıklayan Bakan Babacan, 'Bu Türkiye tarihinde bir rekordur' dedi

Yabancı 'dalgaya' takılmadı, mayısta yatırım rekoru kırdı
16px
24px
13.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye'ye giren doğrudan uluslararası yatırım tutarının, bu yılın beş ayında 8.1 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Sadece Mayıs ayında Türkiye'ye gelen uluslararası yatırımların 6.6 milyar dolar olduğuna işaret eden Babacan, "Bunlar tarihi seviyeler, Türkiye tarihinde bir rekor" dedi.

Bu yıl mayısta Türkiye'ye gelen yabancı yatırımın 6.6 milyar dolar olduğunu belirten Babacan, yatırımların, telekomünikasyonla toptan ve perakende sektörlerinde yoğunlaştığını vurguladı. Bu arada 6.6 milyar dolarlık rekora en büyük katkı, 4.55 milyar dolar ödeyerek Telsim'i alan Vodafone'dan geldi. Rekora etki eden ikinci şirket ise Avusturyalı OMV oldu. Petrol Ofisi hisselerini satın alan OMV, peşin 1 milyar 54 milyon dolar ödedi.

Hafta başında yabancı basın mensuplarıyla düzenlediği toplantıda bir sunum da yapan Babacan, Türkiye'ye bu yıl girecek doğrudan yabancı yatırımın en az 13.5 milyar dolar ve en fazla da 23.5 milyar dolar düzeyinde olmasını beklediklerini ifade etti.

Söz konusu verilere göre bu yıl Türkiye'ye özelleştirmeler yoluyla girecek doğrudan yabancı yatırım, 1.3-5.5 milyar dolar düzeyinde olacak. Özelleştirme gelirinin, Oger Telekom'un taksitle ödenmesi durumunda 1 milyar doları, peşin ödenmesi durumundaysa 5.2 milyar doları Türk Telekom'un bedelinden oluşacak.
Bakan Babacan'ın verdiği bilgiye göre, birleşme ve satın almalar yoluyla bu yıl gelecek doğrudan yabancı yatırımların 4.5 ile 8.6 milyar dolar arasında gerçekleşmesi bekleniyor. Birleşme ve satın almalar yoluyla gelecek doğrudan yabancı yatırımın da 2.8 milyar doları Finansbank satışından kaynaklanıyor.

En çok gelir Telsim'den
Ali Babacan, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) yapacağı satışlar nedeniyle gelecek doğrudan yatırım tutarının ise en az 4.6 milyar dolar bulacağını öngörürken satışlardan gelecek en yüksek tutarın 5.8 milyar dolar olacağını belirtti. TMSF satışlarından elde edilen gelirin sadece 4.6 milyar doları, mayısta devredilen Telsim'den geldi. Özelleştirmeler ve satın almalar dışındaki hisse alımlarının ise bu yıl en az 1.3 milyar dolar düzeyinde gerçekleşeceği öngörülüyor.

Bu arada, yabancıların gayrimenkule olan ilgisi sürüyor. Sektöre sermaye girişi Nisan 2006'da 160 milyon dolar olarak gerçekleşmişken mayıs ayında 175 milyon dolara çıktı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde