World Tourism Forum'un eski Başkanı Bulut Bağcı'nın Tourism X (TRMX) isimli coin ile ilgili yüzlerce kişiyi dolandırdığı iddiasıyla suç duyurusu 

World Tourism Forum'un eski Başkanı Bulut Bağcı'nın Tourism X (TRMX) isimli coin ile ilgili yüzlerce kişiyi dolandırdığı iddiasıyla suç duyurusu 

World Tourism Forum'un eski Başkanı Bulut Bağcı'nın Tourism X (TRMX) isimli coin ile ilgili yüzlerce insanı milyonlarca dolar dolandırdığı iddiası ile savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. 

World Tourism Forum'un eski Başkanı Bulut Bağcı'nın Tourism X (TRMX) isimli coin ile ilgili yüzlerce kişiyi dolandırdığı iddiasıyla suç duyurusu 
16px
24px
15.03.2024 18:00Güncelleme: 15.03.2024 18:05
ABONE OLgoogle

Toygun ATİLLA

Henüz 38 yaşında...

Çorumlu...

Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği mezunu. 

2009'da Genç Turizmciler Derneği Başkanı olması ile birlikte görünür oldu. 

Girişimci, atılımcı ve ağzı iyi laf yapan, zeki birisi olarak tanınıyordu. 

Gerçekten de, 2015'te henüz 30 yaşındayken World Tourism Forum'un Başkanı oldu. 

Ülkelerin başkanları, bakanları, bürokratları ile ilişki içindeydi. 

TURİZMİN DAVOSU'NDA BAŞKAN OLDU, ERDOĞAN İLE YAN YANA OTURDU 

Turizmin Davos'u olarak bilinen World Tourism Forum 2016'da İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapıldığında 7 bin kişiye seslendi. 

Toplantıda kimler yoktu ki, 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Avupa Komisyonu eski Başkanı Jose Manuel Barroso, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve dünyanın her ülkesinden delegasyonlar konuklar arasındaydı. 

AMCASI BAKÜ BÜYÜKELÇİSİ 

Bulut Bağcı'nın amcası da şu an Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı'dan başkası değildi. 

Çorum'lu Bulut Bağcı, World Tourism Forum Başkanlığını bırakmasından sonra kripto para işine ilgi duydu. 

KRİPTO PARA İŞİNE SOYUNDU

Bulut Bağcı’nın TourismX isimli coin projesinin temelinde, toplanan paralarla uluslararası turizm projelerine yatırım yapılması ve müşterilerin bu kripto parayla otel ve uçak gibi seyahat elementlerini satın alabilmesi yatıyordu. 

MİLYONLARCA DOLAR TOPLADI 

Vaatlere göre Bağcı coinleri satmayacak, otellerden gelen gelirlerle de yeni alımlar yapılacaktı.

Bu vaatlerle milyonlarca dolar topladı. 

ÇAD HÜKÜMETİNİ DOLANDIRDI 

Bulut Bağcı’nın TourismX Projesi aracılığıyla bir de Çad projesi vardı. 

Ancak orada da bir dolandırıcılık olayı patladı. 

N'Djamena'daki Toumaï Palace isimli oteli kiralamak ve tesise 8,2 milyon dolar yatırım yapmak üzere Çad Kültür, Tarihî Miras, Turizm ve El Sanatları Bakanlığı ile sözleşme imzaladı.  Ancak sözleşmenin koşullarını yerine getirmedi. 
Bulut Bağcı, Çad hükümetinden 150'şer milyon Çad Frangı (500 bin dolar) almıştı. Çad Hükümeti resmi yazı yazarak bu parayı Bulut Bağcı'dan istedi. 

Bulut Bağcı bir yandan Çad hükümetini dolandırırken diğer yandan da tokenlarını pazarladığı vatandaşların parasını alıyordu. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN İSMİNİ KULLANDI 

Aslında hem Çad Hükümeti'nin hem de Bulut Bağcı'nın tokenlerine bel bağlayanları ortaya koyduğu imaj ve kendisini tanıtma şekli ile kandırıyordu. 

O da, siyasi nüfuz sahibi olduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakın olduğu imajıydı. 

Aslında bunların hepsi bir illüzyondu.

Sosyal medya hesaplarında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve siyasetçilerle ile fotoğraflarını paylaşarak kendi hakkındaki algıyı güçlendirmişti.

Hatta, 

Token işini yapmasını kendisinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istediği yalanını söylüyordu. 

Bu iddiaları nereden mi biliyoruz. 

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına giderek Bulut Bağcı hakkında şikayetçi olan ve TourismX coin mağduru olduğunu öne süren 13 kişinin şikayet dilekçesi ve suç duyurusundan. 

13 KİŞİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Mağdurların avukatı Ahmet Keşli tarafından savcılığa yapılan suç duyurusunda, Bulut Bağcı'nın şu an Bakü Büyükelçisi olan amcası Cihat Bağcı'nın ismini kullandığı, kendisinin de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile irtibatta olduğu, gelirleri de seçimlerde ve parti işlerinde kullanılmak üzere Erdoğan'ın işaret ettiği yerlere aktardığını söyleyerek çevresinde güven kazandığı ifade edildi. 

Suç duyurusunda, Bulut Bağcı'nın dolandırdığı para miktarının 15 milyon dolar olduğu belirtilerek, suç gelirleri ile kendisi, kız kardeşi, eniştesi, annesi ve babası üzerine taşınır-taşınmaz varlığı edindiği, kripto para cüzdanlarında yüklü miktarda para biriktirdiği öne sürüldü. 

patronlardunyasi.com

 

 

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde