Vergide indirim bu fıkraya bağlı

Vergide indirim bu fıkraya bağlı

GELİR İDARESİ BAŞKANI, VERGİLERDE İNDİRİM YAPILMAMA NEDENİNİ FIKRA İLE ANLATTI.

Vergide indirim bu fıkraya bağlı
16px
24px
21.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Prof.Dr. Şükrü Kızılot, Doç.Dr. Cem Kılıç ve Okan Müderrisoğlu, ‘AB Yolunda Mali Dünyamız’ isimli kitap hazırladı. Kitap, vergi ile ilgili her konuyu kapsadığı gibi fıkralarla Türkiye’nin vergi sorununu anlatıyor...

Türkiye, yıllardır yüksek vergi ve kümesteki kazların yolunması sıkıntısını yaşıyor. Tüm akademisyerler, vergi oranlarının düşürülmesi ile kayıtdışılığın azalacağını ve toplanan vergilerin miktarının artacağı söylüyor. Bunu devlet de biliyor. Ancak yıllardır vergi oranlarında önemli bir indirim yapılmıyor. Son dönemde AK Parti Hükümeti’nin yaptığı kurumlar vergisi, gelir vergisi ve bazı sektörlere yönelik KDV indirimi dışında genel anlamda kapsamlı bir vergi indirimi yapılmadı.

İŞTE O FIKRA

Bunun nedenini de Gelir İdaresi Başkanı Osman Arıoğlu, geçtiğimiz günlerde Maliyeciler’in en çok tuttuğu bir fıkra ile açıkladı. Fıkra şöyle: İşadamının ortağı önemli bir ödemesi nedeniyle paraya ihtiyacı olduğunu söylemiş. O da, ‘Defterler içeride, bak ona göre al’ demiş, Ortağı, ‘O defterler Maliye’ye göre tutulan defterler. Sen asıl diğer defteri göster’ demiş ve 2’nci deftere göre parayı almış. Sonra adamın karısı gelmiş. Para istemiş. İşadamı da, ‘2’nci defter var. Ona bakayım’ demiş. Karısı da ‘O ortağın için tuttuğun defter. Üçüncü defter var’, demiş ve istediği parayı almış. Ardından işadamının metresi gelmiş. Bir kürk beğendiğini söyleyerek para istemiş. İşadamı, ‘3’üncü deftere bakıp, paranı vereyim’ demiş.

Metresi de de, ‘O karın için tuttuğun defter. Sen 4’üncü defteri göster’ demiş ve o da parayı almış. Arıoğlu, fıkradan sonra, işadamlarına dönerek, ‘Bu dört defter ne zaman bire inerse, o zaman gelirler gerçek durumu yansıtacak. Biz de vergi oranlarını o zaman indireceğiz’ dedi.

Bu fıkra ve vergi ile ilgili her şey vergi uzmanı Prof. Dr. Şükrü Kızılot’un, Doç, Dr. Cem Kılıç ve Gazeteci Okan Müderrisoğlu ile birlikte TİSK için yazdığı, ‘AB Yolunda Mali Dünyamız’ isimli yeni kitabında yer alıyor. Kitabın tanıtımı dün akşam yapıldı. Üç bin adet basılan kitap şimdiden tükendi. Şu an ikinci üç binlik baskının yapıldığı belirtildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde