"Verdiğimiz sözün arkasındayız"

"Verdiğimiz sözün arkasındayız"

Olli Rehn, Lizbon Anlaşması ile ilgili tartışmanın Türkiye'nin de içinde bulunduğu genişleme sürecini tehdit etmediğini söyledi.

"Verdiğimiz sözün arkasındayız"
16px
24px
16.06.2008 15:40
ABONE OLgoogle

Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Lizbon Anlaşması ile ilgili tartışmanın Türkiye'nin de içinde bulunduğu genişleme sürecini tehdit etmediğini söyledi.

Rehn, "İrlanda'nın antlaşmayı reddinin yarattığı zorluklara rağmen Türkiye'ye verdiğimiz üyelik perspektifi sözünün arkasındayız" diye konuştu.

Rehn, "Yarın Türkiye ile iki müzakere başlığının açılacak olması, Avrupa'nın sözünün arkasında olduğunun kanıtı" dedi.

Olli Rehn, AKP'ye kapatma davası konusunda da, "Partilerin kapatılması, Avrupa'daki normal demokrasilerin işleyiş biçimi değildir" sözlerini tekrarladı.

AB yetkilileri ve üye ülkelerin dışişleri bakanları bugün İrlanda'nın Lizbon anlaşmasının reddinin yarattığı krizi tartışmak üzere Lüksemburg'da toplanıyor.

AB kurumlarını daha güçlü ve daha kolay işler hale getirecek antlaşmanın reddi, bazı Avrupalı liderler tarafından, "genişlemenin önünde engel" olarak görülüyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde