'Vedat abi bu işi Mecnur yapabilir'

'Vedat abi bu işi Mecnur yapabilir'

Çete suçlamasıyla yargılanan Sedat ve Vedat Peker kardeşlerin, Emniyet'in dinlemesine takılan telefon görüşmelerinde, borsa operasyonunda gözaltına alınan Mecnur Çolak'tan sık sık söz ettikleri belirlendi

'Vedat abi bu işi Mecnur yapabilir'
16px
24px
08.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Borsa operasyonu kapsamında gözaltına alınan eski futbolcu Mecnur Çolak'ın adı, Sedat Peker grubuna yönelik teknik dinlemelere de takıldı. Konuşmalardan birinde, Peker'in borsadaki işlerini yürüten ağabeyi Vedat Peker'in, yasaklı ama 'becerikli' borsacı Çolak'ın çok fazla para kazanmasına öfkelendiği görülüyor.
İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen, Sedat Peker ve beraberindeki 108 kişinin yargılandığı 'Kelebek Operasyonu' dosyasındaki bazı telefon konuşmalarında 'borsada yürütülen işler' konu ediliyor.

'Mecnur kazanmış'
Davanın sanıklarından, Sedat Peker'in borsadaki işlerini yürüten ağabeyi Vedat Peker ve diğer sanık Tuncay Okay'ın dinlemeye takılan konuşmalarında, Çolak'ın borsadaki etkinliğini sürdüğü görülüyor. 6 Ağustos 2004 tarihinde, saat 12.43'te gerçekleştirilen telefon görüşmesi şöyle:
Tuncay Okay (TO): Alo. Nasılsın baba?
Vedat Peker (VP): Yarın bana uğrasana abi. Bu Mecnur p... para kazanmış ....'ten..
TO: Yok yok yok. Öyle olsa ben takip ediyorum ya...
VP: Abi ....'i satmadılar mı?
TO: Yok yok şöyle bitti. Adam bunlara yurtıdışı kaynaklı para falan diyor. Hala almadı parayı. Buna düşen 85 veya 95 civarında... Milyardan bahsediyorum. O da birinin evini almış.
VP: İyi baba, yarın bekliyorum seni.
TO: Tamam babacım.

'Kâğıt alıyor musun?'
Vedat Peker'in 13 Temmuz 2004'te, saat 16.42'de kimliği belirlenemeyen bir kişiyle görüşmesinde de Mecnur Çolak'ın adı geçiyor:
VP: Siz ..... yapıyor musunuz? Var mısın, kâğıt alıyor musun ......'ten...
X: Hayır fakat şeyler yapıyor onu zannediyorum. Mecnur yapabilir onu.
VP: Mecnur yapabilir...

Lube Umar/Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde