Uzanların şifresi kırıldı

Uzanların şifresi kırıldı

BDDK, UZANLAR'IN İMAR'DA PARALARI NASLI KENDİ HESAPLARINA AKTARDIĞINI ÇÖZDÜ.

Uzanların şifresi kırıldı
16px
24px
26.05.2006 00:00Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ne 2004 yılında gönderilen isimsiz mektuptan yola çıkan BDDK, yaklaşık iki yıl çalışıp Uzanlar'ın İmar Bank'taki müşteri paralarını kendi hesaplarına aktarmak için kullandıkları şifreleri kırdı.

Murakıpların 26 Ağustos 2005 tarihinde başlattığı çalışma kapsamında yurtiçi ve yurtdışındaki çok sayıda kişi ve kurumlarla görüşmeler yapıldı. Bu görüşmeler sırasında İmar Bankası'nın şubeleri aracılığıyla halktan "mevduat ve hazine bonosu satışı" adı altında kaynak topladığı ve bu paraların Uzan Grubu'na aktarıldığı ortaya çıkarıldı.

195 sayfalık raporda Uzan Grubu'nun para transferi sırasında kullandığı yöntemler ve şifreler hakkında şu ifadelere yer verildi: “İmar Bankası yöneticileri ve çalışanları tarafından 024 ve 025 adı verilen skontlar aracılığıyla, İmar Off-Shore hesaplarına borç kaydı vermek suretiyle Uzan Grubu'na kaynak aktarıldı. Uzan Grubu'nun mevduat hesaplarında oluşturulan paralar, şirket ve İmar Bankası kayıtlarında “İmar Off-Shore kredisi" olarak gösterildi. Kayıt dışı listelerde yer alan “İmar Off-Shore kredileri”, 024 ve 025 adı verilen skontlar aracılığıyla yurtdışındaki Uzan Grubu firmalarının hesaplarına aktarıldı.”

Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen raporda, Uzanlar’ın para transferinde swift ve "." şifrelerini kullandığı, böylece gönderici ve alıcıların isimlerini gizleme yoluna gittikleri ifade edildi. İmar Bankası kaynaklarından Uzan Grubu'na havale yapılmasına yönelik talimatların altında anne Melahat, baba Kemal ve Yavuz Uzan'ın da aralarında bulunduğu 20 yöneticinin imzası bulunuyor.

387 MİLYON DOLARLIK HAVALE

Havalelerin 387 milyon dolarlık bölümü, merkezi İsviçre'de bulunan bankaların ABD'deki şubelerindeki Uzan Grubu hesaplarına yapıldı. Bu paranın 205 milyon 875 bin dolarlık bölümünün Uzan Grubu'na bağlı Yapı ve Ticaret A.Ş'nin yurtdışındaki hesaplarına yatırıldı. Bu transferler, bankanın muhasebe kayıtlarında yer almadı.

140 kişi ifade verecek

Uzan Grubu şirketlerinde yöneticilik yapanlar arasında Alara Uzan'ın yanı sıra Özlem Hanife Uzan, Akif ve Mehmet Uzan ile Fevzi Uzan'ın da bulunduğu belirlendi. BDDK murakıpları tarafından hazırlanan raporun Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesi üzerine aralarında adı geçen aile fertlerinin de bulunduğu 140 kişiye ifadelerine başvurulmak üzere davetiye çıkarıldı. İmar Bankası Yönetim Kurulu üyesi Cenap Ermutlu tarafından Kemal ve Yavuz Uzan'a sunulmak üzere hazırlanan 19 Nisan 2002 tarihli raporda, gruba bankadan 550 milyon dolar ile İmar Off-Shore'dan 2 milyar dolar kredi kullandırıldığı belirtildi. Bu şekilde şirketlerin yoğun bir şekilde birbirleriyle borç alacak ilişkisi içinde oldukları anlaşıldı. Uzan Grubu’nun, aktarılan kaynakların takibini güçleştirmek için kendi bünyelerindeki şirketlerin adını kullanarak manipülasyon yaptığı belirtildi.

Tolga Atar/Bugün

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde