Uzanların borcunu da ödemişiz

Uzanların borcunu da ödemişiz

BDDK'YA GÖRE UZANLAR, VERGİ BORCUNU İMAR MEVDUAT HESAPLARINDAN ÖDEMİŞLER.

Uzanların borcunu da ödemişiz
16px
24px
29.05.2006 00:00Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

BDDK murakıplarının hazırladığı “İmar Bankası” raporunda, 2002 yılı ve öncesi dönemlere ait Uzan Grubu ve aile fertlerinin vergi borçlarının bankanın kaynaklarından ödendiği ortaya çıktı. Banka çalışanlarına ait notları inceleyen uzmanlar, vergi borçlarının ödenmesi sırasında başvurulan akıl almaz yöntemleri de ortaya çıkardı. Gelir vergisi üçüncü taksit ödemesi için, Uzan ailesinin İmar Off- Shore’da bulunan hesaplarında 406 milyar TL karşılığı 250 bin dolar alınabilmesi konusunda Kemal ve Yavuz Uzan’dan onay istediği, Kemal Uzan’ın işleme onay verdiği öğrenildi.

İmar Bankası Mali Kontrol Müdürü Yeşim Öztürk’ün notunda, Uzan ailesi fertlerinin vergi borçlarının, Uzan Grubu firmalarının İmar Bankası’na olan kredi, anapara, faiz, BSMV ve KKDF yükümlülüklerinin ve İmar Bankası ortaklarının bankaya olan sermaye taahhütlerinin ödenmesinde ne tür işlemlere başvurulacağı ayrıntılarıyla açıklandı. Raporda vergi borçlarıyla ilgili olarak şu ifadelere yer verildi:

KAYNAK AKTARILMIŞ

“Uzan ailesi ve Uzan Grubu’nun vergi borçlarının kapatılmasında İmar Bankası’nın kaynakları kullanılmış. Halktan toplanan paraların vergileri ise ödenmemiş. İmar Bankası’nın yasal bilançosunda yer alan kredilerle ilgili olarak, Uzan Grubu firmalarının anapara ve faiz borçları ile vergi ve fon yükümlülükleri ise bankanın otoritelerinden gizli bir şekilde Uzan Grubu’na aktarılan kaynaklarla ödenmiş.”

Kaynak aktarımı yoluyla Kemal, Cem, Hakan, Yavuz ve Ayşegül Akay Uzan’ın vergi borçlarının ödendiğinin tespit edildiğine yer verilen raporda, “Uzan ailesinin vergi ödemeleri ile ilgili olarak, İmar Bankası’nın 024 şifreli havale ile İmar Off- Shore hesabına borç kaydı verildi. Bu suretle Uzan Grubu firmalarının İmar Bankası’ndaki mevduat hesaplarına virmanlandı. Uzan ailesinin vergi yükümlülükleri de grup firmalarının mevduat hesaplarından ödendi” denildi.

Tolga Atar/Bugün

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde