Ünlü mağazalar durgunluğa dayanamadı indirim başladı

Ünlü mağazalar durgunluğa dayanamadı indirim başladı

Durgunluk karşısında satışlarını artırmak isteyen mağazalar yüzde 70'e varan indirimlere gittiler.

Ünlü mağazalar durgunluğa dayanamadı indirim başladı
16px
24px
02.07.2008 08:20
ABONE OLgoogle

Sezon sonu indirimleri başladı. Durgunluk karşısında satışlarını artırmak isteyen mağazalar yüzde 70'e varan indirimlere gittiler. Kanunlaşmayı bekleyen yasa tasarısı yürürlüğe girinceye kadar indirimler devam edecek

SON birkaç yıldır yeni sezona indirimle girmeyi alışkanlık haline getiren mağazalar, bu yıl indirimi başlatmak için temmuz başını beklediler. Haziran sonu itibariyle ürünlerinin fiyatlarını yüzde 70'e varan oranlarda indiren markalar, mallarını bu şekilde eritmeyi planlıyorlar. Yetkililer ise bunu 'Durgunluk nedeniyle iyi satış yapamayan mağazalar, satışlarını artırmak için yeni sezonda indirime gidiyorlar' şeklinde açıklıyorlar.

ÜNLÜ markalardan İpekyol, sezona yüzde 50 oranındaki indirimle devam ederken, Sarar 'da ortalama indirim oranı yüzde 30. Mango ise bazı ürünlerinde yüzde 70'e varan indirim yaptı. Öte yandan indirimlerle ilgili düzenleme yapacak kanun teklifi de, hálá TBMM'de görüşülerek yasalaşmayı bekliyor. Eğer tasarı yasalaşırsa bundan böyle mağazalar, kış mevsimi sonunda indirimlerini 15 Ocak-1 Mart, yaz sezonu indirimlerini ise 15 Temmuz-1 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirebilecekler. Aykırı hareket edene ise ceza var.

İtalya'da erken indirime 15 bin Euro ceza var

KANUN teklifinin yasalaşmasının ardından Türkiye'de de erken indirim yapmaya kalkanlara kesilecek ceza miktarı 10 bin YTL olacak. Avrupa'da ise en çarpıcı ceza ise İtalya'da uygulanıyor. İtalya'da indirimler kanunla her takvim yılında toplam 6 haftayı geçmeyecek şekilde sınırlandırılmış durumda. Uymayanlar 15 bin Euro para cezası ödüyor.

İspanya'da ise yılda iki kez sınırlı indirimlere uymayanlara 3 bin-6 bin Euro arasında ceza uygulanıyor. Yunanistan her yıl indirim dönemlerini yeniden ilan ediyor. İndirim süresi kış için 5, yaz için 6 hafta ile sınırlı. Kuralları ihlal edenlere cirolarının yüzde 0.5'i kadar para cezası uygulanıyor. Almanya ve İngiltere'de ise aldatma halinde ağır yasal yaptırımlar uygulanıyor.

Fulya Erdem/Star

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde