Ünlü borsacı tepetaklak

Ünlü borsacı tepetaklak

Şirket hisseleri bir hafta içinde yüzde 47 değer kaybeden ünlü borsacı tepetaklak..

Ünlü borsacı tepetaklak
16px
24px
11.10.2008 10:45
ABONE OLgoogle

Mediha Olgun'un haberi

Mehmet Kutman'ın sahibi olduğu Global Yatırım hisseleri son dört yılın en düşük seviyesine indi. Şirket hisseleri sadece bir hafta içinde yüzde 47 değer kaybederek kafalarda soru işaretleri yarattı.

Global Yatırım Holding hisselerinin bir hafta içinde 0,70 YTL'den 0,37 YTL'ye düşmesi soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Uzmanlar, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) yüzde 27 değer kaybettiği bu dönem içinde Global'deki yüzde 47'lik bu düşüşü 'olağanüstü' olarak yorumladı.

Uzmanlara göre, bir takım projelere giren şirketle ilgili yatırımcıda proje kredilerinin geri dönebileceği ve ortaklıklarının çekilebileceği endişesi oluştu. TÜPRAŞ'ın satışıyla ilgili de şirketin tam olarak aklanamadığını savunan uzmanlar, “Eskisi kadar siyasi destek de alamadıkları için iş alamaz duruma geldiler ” dediler.

KURDAN 75 MİLYON YTL'LİK KAYIP

Gedik Yatırım Araştırma Görevlisi Yunus Kaya'ya göre ise, Global Yatırım Holding hisselerindeki düşüşün nedeni yabancıların satışı. Borsadaki yüzde 27'Lik değer kaybına rağmen şirket hisselerinin yüzde 47 düşmesinin normal bir durum olmadığını söyleyen Kaya, “Citibank ve Deutsche Bank takas işlemlerinde azalma var. Bu da yabancıların satışı var demek. Şirketin 320 milyon YTL finansal borcu bulunuyor. Uzun vadeli borçlarının tamamı döviz cinsinden. Sadece 75 milyon YTL kurdan zarar görünüyor' dedi.

KUTMAN-OFER ORTAKLIĞI

Global Yatırım, İsrailli ortağı Sami Ofer ile bugüne kadar girdiği özelleştirme ihaleleri ile tanınıyor. Hemen hemen kazandıkları her ihale Danıştay'a takılan ve bir kısmı iptal edilen ortakların ihaleleri arasında TÜPRAŞ hissesinin satışı ve Galatport ihalesi bulunuyor. 2005'te Tüpraş'ın yüzde 14,76'lık hissesini blok olarak satarken, alıcı tarafa Global aracılık etti. 446 milyon dolar tutarlı hisselerin Kutman'a çeşitli projelerde ortaklık yapan İsrailli işadamı Sami Ofer tarafından satın alındığı ortaya çıktı. Petrol-İş'in açtığı davada hisselerin alcı taraftan geri alınarak Özelleştirme İdaresi'e iadesi için karar çıktı. Ancak Ofer hisseleri iade etmedi. Bunun üzerine ÖİB, dava açtı.

Bu olağan bir düşüştür

Global Yatırım Kurumsal İletişim Sorumlusu Sezen Ergül, bütün ekonomik krizlerde ilk olarak aracı kurumların hisse senetlerinde düşüş yaşandığını söyleyerek, “Bu doğrultuda bizim de hisse senetlerimizde bir parça düşüş yaşandı. Bu düşüş sürecinde yabancı yatırımcı satışı dikkat çekecek kadar çok değil. Bizden daha fazla düşenler de var. Bu olağan bir düşüştür” dedi. Bu arada şirketin geçtiğimiz günlerde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından izin verilen 275 milyon YTL'lik sermaye arttırımı konusunun da şimdilik mümkün görünmediği belirtildi.

Global Yatırım'ın katıldığı ihaleler

Global Yatırım Holding'in sahibi Mehmet Kutman, İsrailli ortağı Sami Ofer"le birlikte Galataport olarak bilinen Karaköy Kuruvaziyer Limanı işletmesi ve çevre düzenlemesi projesini kazandı. 2005 yılında yapılan ihaleyi 3,5 milyar euroluk teklifle kazanan Global-Ofer ortaklığının 49 yıl vadeye uzanan ve ilk yıllarda tahsilat miktarı çok düşük olan ödeme planı (ilk 4 yılda ödenecek tutar 3,5milyar euro) tepki çekince ihale iptal edildi.

Mehmet Kutman"ın İtalyan Sanpaolo IMI Grup"la işbirliğinde de işler yolunda gitmedi. Global Menkul Değerler'in yüzde 20'sinin Banca IMI'ye satışı için niyet mektubu imzalandı ve hisse devri aynı yıl yapıldı.

Fakat sonra işler tersine döndü. IMI yüzde 70.1'lik hisseyi almadığı gibi yüzde 20"yi de iade etti.

Yeni Şafak

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde