Unakıtan- Büyükdeniz ne konuştu?

Unakıtan- Büyükdeniz ne konuştu?

CHP, 2002 yılında gerçekleştirilen bir taşınmaz satışından dolayı, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında vergi kaçakçılığı iddiasında bulundu. Aynı saatlerde Unakıtan, AlbarakaTürk Genel Müdürü Büyükdeniz'le biraraya geldi.

Unakıtan- Büyükdeniz ne konuştu?
16px
24px
22.11.2006 14:51
ABONE OLgoogle

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ile İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, düzenledikleri ortak basın toplantısında, satışla ilgili Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığına yaptıkları başvuru hakkında bilgi verdiler.

Atilla Kart, Kadir Boyacı isimli kişiye ait olan, İzmir-Foça Kabayer mevkiindeki 40 bin 200 metrekarelik, daha önce tavuk çiftliği olarak kullanılan taşınmazın, 12 Ekim 2000 tarihinde BEM Dış Ticaret'e 15 milyar 600 milyon liraya satıldığını belirtti. Aynı taşınmazın, aradan 18 ay geçmeden, 10 Mayıs 2002 tarihinde BEM firması tarafından Al Baraka Türk Özel Finans Kurumuna 1 trilyon 260 milyon satıldığını belirten Kart, aradaki bedel farkının, 85-90 kat civarında olduğunu söyledi.

Kart, bu satıştan dolayı oluşan kurumsal vergisi karının beyan edilmediği ve dolayısıyla vergi dışı kaldığı yolunda bulgu ve iddialar bulunduğunu bildirerek, Hazinenin o dönem için 800 milyar lira zarara uğratılmasının söz konusu olduğunu söyledi. Kart, şöyle devam etti: ''Satış silsilesi, satış tarihleri, satış bedelleri hep birlikte değerlendirildiğinde, kasıtlı ve organize şekilde gerçekleştirilen bir eylemin var olduğu görülmektedir. Bu sebeplerle zaman aşımı süresi de dikkate alınarak, konunun ivedi olarak incelenmesi ve 1905 sayılı yasaya göre doğacak ikramiyenin, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine ödenmesi talebiyle Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu başkanlığına başvurduk.

''BU SATIŞLA BİR ŞEYLER Mİ AKLANMAK İSTENİYOR?''

İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu da söz konusu taşınmazı Al Baraka Türk'e satan ve Unakıtan'ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı BEM Dış Ticaret'in, 1999 yılı hariç sürekli zarar beyan eden bir şirket olduğuna, ancak vergi barışından da yararlandığına dikkati çekerek şunları söyledi: ''Sürekli zarar beyan eden bir firma, neden vergi barışından yararlanır? Çünkü vergi barışından yararlanan firmaya vergi incelemesi yapılmaz. Bu satışla bir şeyler mi aklanmak isteniyor? Satan firmanın bir dönem ortağı Unakıtan, satın alan firmanın genel müdürü Unakıtan. Alıcı ile satıcı aynı kişiler. Satıştan doğan kar nasıl kapatıldı? Bütün bunları, Maliye Bakanlığında oturan bir kişinin, vergi denetim elemanları emrinde olan bir kişinin açıklaması gerekiyor ama bu kişinin de Unakıtan olduğunu belirtmek isterim.'' Basın toplantısında, taşınmazın Kadir Boyacı tarafından BEM Dış Ticaret'e satışı ile BEM firması tarafından Al Baraka Türk'e satışını gösteren, Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından doldurulan bilgi formu da dağıtıldı.

FORUMDA UZUN UZUN MUHABBET

Ankara'da bunlar konuşulurken, İstanbul'da düzenlenen Uluslararası İş Forumu'nda öğle yemeği sırasında AlbarakaTürk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz, Maliye Bakanı Unakıtan'ın yanına geldi. Büyükdeniz, Unakıtan'ın kulağına birşeyler anlattı. Uzun süre konuşan Unakıtan ve Büyükdeniz, konuşma hakkında açıklama yapmadı. Bu arada Maliye Bakanı Unakıtan'ın müflis işadamı MÜSİAD eski Başkanı Erol Yarar'la da uzun uzun sohbet etmesi dikkatlerden kaçmadı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde