Ulusoy: Yakalayan sarılıp öpüyor

Ulusoy: Yakalayan sarılıp öpüyor

Oyakbank'ı Hollandalı ING'ye sattığı için eleştirilen Oyak'ın Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, cevabını tam bir yıl sonra verdi.

Ulusoy: Yakalayan sarılıp öpüyor
16px
24px
11.10.2008 08:10
ABONE OLgoogle

Ulusoy 'O zaman beni eleştirenler şimdi yakaladıkları yerde sarılıp öpüyor' dedi.

ERDEMİR ihalesi öncesinde yaptığı 'milli sermaye' çıkışının ardından Oyakbank'ı Hollandalı ING'ye satınca eleştiri oklarına hedef olan Oyak Holding Genel Müdürü Coşkun Ulusoy cevabını tam bir yıl sonra verdi. Cumhuriyet tarihinin en büyük sanayi yatırımı için kurmaylarıyla birlikte İskenderun'a 'Oyak hepimizin' gemisiyle çıkarma yapan Ulusoy, 'O zaman beni eleştirenler şimdi yakaladıkları yerde sarılıp öpüyor' dedi.

SATMAK DOĞRUYDU

İSKENDERUN Demir Çelik tesislerinde bir basın toplantısı düzenleyen Ulusoy, dünya piyasalarında yaşanan krizin tahminini 2005 yılı mayıs ayında yaptıklarını ve bankayı satma kararı aldıklarını kaydederek şunları söyledi: 'Aslında şartlar gerekeni söylüyor. Bugün hálá bankayı yönetiyor olsaydık karşınızda güler yüzlü olamazdık. Tüm dünyada bankalar tek tek giderken Türkiye'de bankacılık ne olur diye düşünüyor olurdum. Yaptığımız doğru bir şeymiş. Biz bir yatırım fonuyuz. Bu fonun gereklerini yerine getirdik. 36 bin dolara satılık banka bulursak yine alırız. 5 yıl sonra 3 milyar dolara yine satarız. Bankayı satarak en doğruyu yaptığımızı düşünüyorum.'

UZMANLIĞIMIZ DEĞİLDİ

ERDEMİR konusuna da değinen Ulusoy, şu değerlendirmeyi yaptı: 'Erdemir'i almak doğruydu. Bankayı sattığımızda karşılaştığımız eleştirilerden biri Erdemir nedeniyle yaşanan kaynak ihtiyacı olduğuydu. Biz uzmanlığımız olmayan bir kurumdan uzaklaştık, nakit elde ettik. Bankayı Erdemir'in borcu için sattığımızı söyleme terbiyesizliği bile yapıldı. Erdemir kendi kendini finanse ediyor.'

5.8 MİLYAR NAKTİMİZ VAR

PİYASALARDA yaşanan krizin ardından elle tutulan dönemlerin başladığını kaydeden Coşkun Ulusoy, bugün itibariyle Oyak Grubu'nun net nakit pozisyonunun 5.8 milyar YTL olduğunu söyledi. 'Nakit şirketler için damarlardaki kan kadar önemlidir' diyen Ulusoy, şöyle devam etti: 'Bu demektir ki piyasaların çok kritik günler yaşadığı bu krizde nakit sıkıntısı yaşamayacağız. Eğer nakit yoksa durursunuz. Biz nakdimizi krize girerken doğru kullandık' diye konuştu.

FAŞİZM DEĞİL AMA SERTLİK OLACAK

Yaşanan global kriz nedeniyle kamplaşmaların yaşanacağını anlatan Ulusoy, 'Faşizm demiyorum ama dünyada birçok ülkede sert yönetimler iş başına gelebilir. Dünyada çok büyük çıkar politikaları ortaya çıkacaktır' dedi.

Sorunun tespiti tam yapılamadı

YURTDIŞINDA yaşanan krize ve alınan önlemlere değinen Coşkun Ulusoy, sorunun tespitinin tam ve doğru yapılmadığı için önlemlerin de yetersiz kaldığını söyledi. Ulusoy, şu andaki müdahalelerin klasik bankacılık sistemine dönük olarak gerçekleştirildiğini ancak asıl problemin türev piyasalardan kaynaklandığını kaydetti. Son 20 yılda gelişen ve beş yıldır çığrından çıkan bu piyasaların yaratacağı zararın katrilyon doları bile bulabileceğini kaydeden Ulusoy, 'Ortada bunların ne kadar olduğunu bilen kimse yok. ABD'de biraz bilgi var. Ancak Avrupa'da ne muhasebeleştirme konusunda bir adım atılmış ne de bunların büyüklüğü hakkında bir bilgi var' dedi.

 Durumun ciddiyetini 'Piyasalardaki ufak tefek çıkışlar bizi yanıltmasın, bu düşüşler devam edecek' sözleriyle özetleyen Ulusoy, 'Bu balonun patlayacağını Mayıs 2005'te anladık. Zaten bu nedenle 2006'da satış şartı bittiği gün bankayı satışa çıkardık' dedi. Ulusoy şunları söyledi: 'Bu işleri farkeden ABD'li yatırım bankalarının yöneticileri de seslerini çıkarmadılar. Yöneticileri 100 milyonlarca dolarlık bonuslarını aldılar ve kanunlar nedeniyle suçlanmadılar. Bu bankalar krizi mevduat bankacılığına geçişte fırsat olarak kullandılar. Komplo teorilerine inansam bilerek yaptılar diyeceğim.'

2009'da yurtdışına yatırım yapacağız

OYAK Genel Müdürü Ulusoy, Oyak Grubu'nun 2009'da Türkiye dışında madencilik sektöründe satın almalar yapacağını ve şartların makul olması durumunda nükleer santral ile de ilgileneceklerini söyledi. Dünya piyasalarında yaşanan krizin henüz dibe vurmadığını kaydeden Coşkun Ulusoy, çalkantıların 2009 ve 2010'a kadar devam edebileceğini söyledi.

Ulusoy, haziran ayında söylediği '3.5 milyar dolarla yurtdışında şirket alacağız' sözlerinin hálá geçerli olduğunu belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: 'Ancak yurtdışında fiyatlar henüz dibe vurmadı. Avrupa borsaları yüzde 10 düştü. Yani Avrupa yüzde 10 ucuzladı. 2009'da fiyatların dibe vuracağını düşünüyoruz. Bu demektir ki seneye dışarıda bir şirket alacağız. Dünyada özellikle hammaddelerin paylaşımı konusunda bir savaş var. Biz de bu savaşta kazanan olmasa da en azından kaybeden tarafta olmak istemiyoruz.'

Türkiye çelikte en hızlı büyüyen 2'nci ülke

TÜRKİYE'NİN çelik üretiminde en hızlı büyüyen ülkeler arasında olduğuna dikkat çeken Erdemir Grubu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Özgen, şu değerlendirmeyi yaptı: 'Çin'in üretim artışı yüzde 15.7 oldu. Türkiye 10.7 büyüme gerçekleştirdi. En hızlı büyüyen ikinci ülke oldu. Çin'in bu artışı uzun yıllar sonra ilk defa yüzde 20'nin altında kaldı. Rakipler güçlü olmak için hamleler yapıyor. Birleşmeler devam ediyor. Kişi başına çelik tüketimi de son zamanlarda önemli bir hale geldi. Türkiye kişi başı tüketimde hálá Çin'in önünde bulunuyor. Çin kişibaşı tüketimde 307 kilograma sahipken Türkiye 314 kilogram ile büyümeye devam ediyor.'

500 kişi işbaşı yaptı

TÜRKİYE'DE yassı çelik üretiminin artacağını söyleyen Oğuz Özgen, şu değerlendirmeyi yaptı: '2010'da 15 milyon ton üretim, 17 milyon ton tüketim olacağı öngörülüyor. Uzun çelik, konumunu muhafaza edecektir. Çalışan sayısı Erdemir'in Oyak'a devriyle 500 kişi arttı. Aktif büyüklükte lideriz. En yüksek piyasa değerine ulaşan şirketlerden biriyiz.'

Kriz ortasında 3 milyar dolarlık yatırım morali

Oyak Holding Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, yaşanan krize rağmen Erdemir'in 3 milyar dolar yatırım yaptığını açıkladı. Ulusoy 'Bu çıkışı yapmak önemli' dedi.

ERDEMİR Grubu'nun 3 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin en büyük sanayi yatırımlarından biri olduğuna dikkat çeken Oyak Holding Genel Müdürü Coşkun Ulusoy 'Dünyanın bunalım geçirdiği, ekonomik faaliyetlerin aşağıya indiği bir dönemde bu çıkışı yapmak çok önemli. Buraya geliş kolay olmadı. Daha yatırımlarımız bitmedi. Hálá yatırımların ince ayarları gündemimizde' dedi.

HEDEF EN BÜYÜK

ULUSOY şöyle konuştu: 'Fabrikalarda yatırım bitmeyecek. Burada 2.5 milyar dolara yakın yatırım yaptık. İnce ayarlarla 3 milyar doları bulacak. İsdemir'in sıvı çelik kapasitesi 5.3 milyon ton, yassı çelik kapasitesi 3.5 milyon tona ulaşacak. En büyük çelik üreticisi olacağız. Erdemir Grubu'nun sıvı çelik kapasitesi 9 milyon ton olacak. Bu rakamlar bizi AB çelik üreticileri içinde 8'inci sıradan 2010'da 4'üncü sıraya çıkaracak.'

Birçok şirket global krizden etkilenecek

COŞKUN Ulusoy, ellerinde nakitleri olsa bile yaşanan krizin kendilerini de etkileyeceğini söyledi. Dünya piyasalarındaki gelişmelerden Türkiye'nin etkilenmemesinin söz konusu olmadığını vurgulayan Ulusoy, 'Bizim nakdimiz var ama diğer alanlarda üzülmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Şirketlerimizin satışları düşecek. Özel sektörden birçok şirket yurtdışına olan kredilerini yenilemekte zorlanacak' dedi.

Bu kadar şampanya ve havyara gerek yok

KRİZDE tüketicilerin kendi imkanları doğrultusunda önlemler alması gerektiğini savunan Coşkun Ulusoy, 'Böyle bir dönemde gereksiz harcamalardan, lüksten kaçınılmalıdır. Türkiye'nin bu kadar havyar ve şampanya ithal etmeye ihtiyacı yok' dedi. Ulusoy 'Türkiye ayağını yorganına göre uzatmalıdır. Lüks tüketimden vazgeçmemiz lazım. Bu kriz işsizliği artırabilir' diye konuştu.

Oğuz Karamuk/Star

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde