TV’ye bakış açısı internetle değişecek

TV’ye bakış açısı internetle değişecek

2010 yılında 100 milyon kullanıcı inbternetten TV izleyecek. İşte son yenilik...

TV’ye bakış açısı internetle değişecek
16px
24px
17.05.2008 12:50
ABONE OLgoogle

Dünya çapında 2010 yılında 100 milyon kullanıcıya ulaşması beklenen internet üzerinden televizyon yayın sisteminin (IPTV) Türkiye'de de faaliyete geçmesi için geri sayım başladı.

Türk Telekom'un sonuçlandırdığı ihaleye göre SeaChange ve Argela 1 milyon abone kapasiteli IPTV altyapısının yıl sonunda hizmete başlaması planlanıyor. Kurulacak IPTV altyapısı, TV yayını, isteğe bağlı içerik yayını (VoD, MoD), kişisel içerik kaydı (nPVR), canlı yayını durdurma (PLTV), gecikmeli yayın izleme (TSTV, Catch-up TV, TVoD), izle ve öde (PPV) gibi hizmetlerin yanı sıra, internet, oyun, sohbet, anında mesajlaşma, SMS, e-posta, çevrimiçi oylama gibi interaktif servisler, görüntülü iletişim (video konferans, video phone), içerik barındırma, reklam ekleme, kişiselleştirilmiş reklam ve ebeveyn kontrolü hizmetlerini vermeye uygun şekilde oluşturulacak.

Argela'nın bu projede sorumlu olacağı “Middleware Platformu”, IPTV abonelerinin, TV yayınlarını internet üzerinden izleyecekleri, istedikleri filmleri kiralayabilecekleri, oyun, bankacılık, video konferans gibi interaktif işlemler ve daha birçok uygulamayı kullanabilecekleri ortamı sağlayacak. Mevcut uydu ve kablolu televizyon kalitesinde televizyon seyredebilmek için 5 Megabit'lik hat kapasitesi yeterli oluyor.

Ancak bu kapasite ile sadece tek bir TV'de yayın izlenebiliyor. Bir evde 2 televizyonun farklı kanalları gösterebilmesi için 10 megabitlik bir bağlantı gerekiyor. Ancak yüksek çözünürlüklü (HD) yayınları izlemek için gerekli kapasiteyse tek kanal için 18 ile 32 Megabit arasında. Türk Telekom'un şu an Türkiye'de sunduğu en yüksek ADSL kapasitesi ise 4 Megabit.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde